Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski Su-25 zniszczony za pomocą polskiego Pioruna pod Bachmutem

Su-25
Fot. mil.ru

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy Su-25 w okolicy Bachmutu w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

„Samolot wroga osłaniał z powietrza piechotę, która atakowała linię sił ukraińskich. Operator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego otworzył ogień i zestrzelił rosyjski samolot. Przez kamerę termowizyjną zobaczyliśmy, że samolot został trafiony i zaczął zniżać lot. Los pilota jest na razie nieznany" – powiedział dowódca dywizjonu „Partyzant" Gwardii Narodowej.

Czytaj też

Samolot został trafiony o godz. 1.10 w nocy czasu ukraińskiego (po północy czasu polskiego) z polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PPZR Piorun.

Czytaj też

Według źródła w Gwardii Narodowej maszyna zbliżała się z północnego wschodu, by zaatakować pozycje ukraińskie, ale po trafieniu zmieniła trajektorię lotu i zaczęła raptownie skręcać na wschód, po czym spadła.

Czytaj też

Su-25 to samolot szturmowy, przeznaczony do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. Jest napędzany dwoma silnikami odrzutowymi umieszczonymi w kadłubie. Może przenosić łącznie ponad 4,3 t uzbrojenia, które obejmuje przede wszystkim bomby i niekierowane rakiety różnych typów. Bardziej zaawansowane uzbrojenie, to pociski powietrze-ziemia Ch-29 i Ch-25ML oraz powietrze-powietrze R-60 i R-73. Stałe uzbrojenie stanowi dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 strz/min z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie. Su-25 został skonstruowany przez Biuro Konstrukcyjne Suchoja w pierwszej połowie lat 70. Obecnie znaczna część rosyjskich maszyn tego typu jest zmodernizowana do wersji Su-25SM.

Czytaj też

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun powstał w ramach pracy rozwojowej realizowanej przez Mesko (lider), CRW Telesystem-Mesko oraz Wojskową Akademię Techniczną, z wykorzystaniem doświadczeń z budowy zestawu Grom. Piorun cechuje się zwiększoną odpornością na zakłócenia oraz zdolnością zwalczania celów o niskiej sygnaturze termalnej.

Czytaj też

Jest zdolny do niszczenia celów takich jak samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i bezzałogowce na dystansach od 400 m do 6,5 km oraz wysokości od około 10 m do 4 km. Mechanizm startowy może zostać wyposażony w celownik termowizyjny, co pozwala na działanie w dzień i w nocy. Pociski Piorun mogą być odpalane nie tylko z ramienia, ale też z zestawów przeciwlotniczych takich jak Pilica i Poprad.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (6)

 1. papa lebel

  Ciekawe czy A-10 dałby radę w takich warunkach, czy tak samo zaliczyłby glebę...?

  1. Davien1

   Dalby, nie ma tak kiepskiego usytuowania silników jak Su-25

  2. Extern.

   @Davien1: Nie koniecznie. Piorun potrafi również naprowadzić się z przedniej półsfery, a wiec nie wyłącznie na dysze silników, Algorytmy pocisku wręcz specjalnie starają się wybrać ten chłodniejszy emiter podczerwieni. Jest to trochę związane ze zwiększeniem selektywności przeciw flarom, aby pocisk nie gonił dominującego źródła..

  3. Chyżwar

   @Extern. Pisząc o możliwościach Pioruna masz rację. Niemniej jednak A-10 to twarde sukinsyny. Zdarzało się że wracały do bazy ze zdemolowanym silnikiem i innymi bardzo ciężkimi uszkodzeniami. Amerykanie zrobili strasznego brzydala. Ale silniki umieścili w nich tak, że trafienie w jeden nie demoluje drugiego. .

 2. Yogi

  Kolejna doskonała reklama naszego ,,SU-killera''Oby tak dalej.Każdy Piorun powinien mieć fabrycznie miejsce do robienia kresek za każde zestrzelenie.;-)

 3. Yogi

  Bez materiału foto wraku bardziej trafny byłby tytuł ,,Rosyjski SU-25 trafiony za pomocą Pioruna''

 4. Antek

  Jak to sie mowi: A niech go Piorun trzasnie:)

  1. papa lebel

   A juści! :)

 5. Chyżwar

  Kolejny polski MANPADS, który zrobił na ruskach piorunujące wrażenie? I dobrze.

 6. Esteban

  Doskonała widoczność, takie dwa w jednym.