Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie prą na zachód. Kontynuacja dramatu pod Awdijiwką [ANALIZA]

Autor. newsmap.pl

Choć miasto padło to bitwa awdijiwska wciąż jest kontynuowana. Rosjanie wykorzystują wycofanie się Ukraińców i na tym teatrze działań utrzymują inicjatywę operacyjną. Przed Siłami Zbrojnymi Ukrainy zadanie utrzymania linii obrony na wysokości Orłiwki.

Awdijiwka padła 17 lutego 2024 roku. Zakończyła się dziesięcioletnia obrona miasta-twierdzy. Ostatnie godziny walk o Awdijiwkę to starcia osłonowe, które pozwoliły wyrwać się ukraińskim oddziałom z możliwego piekła okrążenia. Awdijiwki w ostatnich godzinach broniły doborowe oddziały 47. Brygady Zmechanizowanej (Szturmowej), 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, oraz jako ariergarda (straż tylna) 3. Brygada Szturmowa „Azow”.

Reklama

Ryzyko okrążenia była bardzo wysokie, ponieważ – co raportowałem na łamach Defence24.pl – Rosjanie osiągnęli trójkąt Oczeretyne-Awdijiwka-Perwomajska. Takiej przewagi, by wziąć miasto w kotle, nie mieli nawet pod Bachmutem. Jeżeli gen. Ołeksandr Syrski zwlekałby z ewakuacją, w pułapkę wpadłaby elita ukraińskiej armii. Relacje z momentu wycofania na zachód są dramatyczne, część żołnierzy opuszczała pozycje na piechotę, był problem z ewakuacją rannych. Co miało koła i zostało odpalone było wyładowane po sam dach ukraińskimi żołnierzami. Manewr odwrotu zawsze jest niebezpieczny, więc można się było spodziewać takich obrazów z pola walki. Ukraiński garnizon Awdijiwki „wgryzał” się w pozycje separatystyczno-rosyjskie i szachował kontrolowany przez Rosjan Donieck. Wraz z naporem Rosjan od północy i południa ukraińskie pozycje stawały się coraz bardziej wysunięte.

Autor. newsmap.pl

Niestety, bitwa awdijiwska się nie zakończyła. Po chwilowej euforii w rosyjskich szeregach gensztab rzucił siły do dalszego natarcia. Nawet po zdobyciu Awdijiwki ukraiński front posiadał „wybrzuszenie”. Wiadomym było, że Rosjanie ruszą na Orłiwkę. 19 lutego pisałem: „Nawet jeżeli Rosjanie są zmęczeni do kontynuowania ofensywy (podobnie jak po bitwie o Siewierodonieck-Lisiczańsk i Bachmut) to gensztab zrobi wszystko, by wyrównać linię frontu na wysokości Orłiwki”. Z dostępnych frontowych relacji wynika, że Rosjanie osiągnęli Orłiwkę i o miejscowość położoną na zachód od Awdijiwki, toczą się walki.  

Reklama

Moją hipotezę potwierdził wczoraj Instytut Studiów nad Wojną (ISW). ISW donosi: „Celem ataków są miejscowości Berdyczi, Orłiwka i Toneńke, gdzie Ukraińcy ustanowili pozycje obronne, by osłonić wycofanie się z Awdijiwki”. Ukraińcy wykorzystają na pewno zbiorniki i wodne jako naturalną zaporę, która wzmocni obronę na linii Berdyczi-Semeniwka-Orłiwka.

Autor. newsmap.pl

W mojej opinii problem dla ukraińskiej obrony stanowi data wyborczego plebiscytu w Rosji (celowo nie nazywam tego wyborami). Determinacja kierownictwa politycznego Rosji przekłada się na działania na froncie. Pokazało to „samobójstwo” rosyjskiego mil-blogera rosyjskiego „Murza”, któremu całkowicie przypadkowo zmarło się wtedy, gdy napisał, że pod Awdijiwką Rosjanie stracili 16 tys. ludzi (co jest zaniżoną liczbą). Pojawiły się nawet estymacje, że Rosjanie w operacji awdijiwskiej stracili 40 tys. zabitych oraz rannych. W Rosji to temat tabu. Awdijiwka miała wpaść w rosyjskie ręce bez względu na koszt ludzki i sprzętowy z uwagi na sfałszowaną elekcję Władimira Putina. Kremlowski plebiscyt wyborczy planowany na 15-17 marca 2024 roku, oznacza że gensztab będzie parł na zachód jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie.

Autor. newsmap.pl

Po bitwie o Siewierodonieck-Lisiczańsk, oraz bitwie bachmuckiej rosyjskie siły inwazyjne utknęły na froncie. Rosyjska oś natarcia na kierunku zachodnim – jeżeli założymy, że tempo jest utrzymane – może spowodować odwróconą sytuację. Paradoksem bitwy awdijiwskiej jest obecnie to, że każde wybrzuszenie we froncie na korzyść Rosjan to szansa dla ukraińskich sił by uderzyć z północnego i południowego skrzydła.

Czytaj też

To prawdopodobnie chciał sprowokować gen. Wałerij Załużny, którego zwolniono w toku walk o Awdijiwkę. Wyjście Rosjan na zachód od Awdijiwki – jeżeli operacja zostałaby wcześniej przygotowana – w zamyśle gen. Załużnego mogłaby zupełnie odwrócić sytuację, to nie Ukraińcy byliby zagrożeni kotłem, ale… Rosjanie. Odwołanie gen. Załużnego i mianowanie gen. Syrskiego nie odwróciło losu bitwy o Awdijiwkę, a przedłużenie obrony miasta, operacyjnie nic nie zmieniło. Co ciekawe, 47. Brygada Zmechanizowana zwana nieprzypadkowo Szturmową była szykowana do wielkiej ukraińskiej kontrofensywy w roku 2023. Uzbrojona w nowoczesną zachodnią broń została związana przez Rosjan pod Awdijiwką. Jeżeli ktokolwiek miał wątpliwości co do sztuki wojennej gen. Załużnego ten pod Awdijiwką przekonał się, że zwolniony wojskowy miał po prostu rację.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Tani2

  Ta linia już przerwana teraz zostały tylko Berdycze. Front się wali na całego.

  1. Tani2

   Dzisiaj padły Berdycze czyli po ptokach .

  2. Anty 50 C-cali

   Ty Tani2 to drugi młodygrzyb który 29-tego wczoraj " o ptokach"! Bo raczej nie bezreklam z Chersniem jeszcze szczytuje

  3. Tani2

   Po ptokach ale nie całkiem ,bo ukrowermacht rzucił do kontrataku tam znowu 47 Brygadę i chcą te ruiny odzyskać. Z tego co widać na fotkach jest spalony Abrams ,Bradley kilka teciakòw i bwp. Jak na razie do sioła nie weszli ale zatrzymali sowietòw. Co jest sukcesem samym w sobie. Jak będzie dalej zobaczymy....

 2. rwd

  A jeszcze niedawno przekonywano, że zdobycie Awdijwki nic ruskim nie da.

 3. radziomb

  defence24. : prosze o podanie w % jaki % ukraińskiego terytorium Rosja zdobyła w 2023 r i w 20024r aaa, nie podajecie tego.... Czy dlatego że wyszłoby że jest to grubo ponizej 1% i już kazdy czytelnik zorientuje się że nie jest to żaden dramat tylko raczej działanie PR aby przestraszyć społeczeństwa zachodnie i USA i polityków żeby dały więcej broni. Co jest zasadne dodam ;-) Rosja nie zdobyła nawet terytorium Polskiej Gminy. więc front stoi i takie są fakty.

  1. bezreklam

   18 % - wlacznie z Krymem jesli dobrze pamitam. Sam Krym to chyba miedzy 5-7%. Reszta czyli Donbas tez ok 5-7% i "NOWE zdobycze. Kolejne kilka %. Razem j ok 18% ale trzeba to sprawdzic moze byc ze to dane wlacznie jeszcze z Chersniem

 4. bezreklam

  Chyba jestem geniuszem. TYdzien temu w artykule tutak pt "Rosjanie nie wykorzstali szansy po Awdijwece" - napisalem - "ZA WCZESIE< POCZEKAJMY ZOABCZMY. . Coz...odrazu powiem - uzuwam rozsadny i analizy i dlatego zgaduje co bedzie w przszlsci. To samo przwidzialem ze zborzem i kilka innych rzeczy ktre wydazy sie za 2-3 lata. (Niestety)

  1. pomz

   jak znasz przyszlosc to,prosze napisz jeszcze. Ile do czasu zakonczenia wojny zginie ruSSkich i Ukraincow xD Termin zakonczenia wojny, nie jest wazny. Wazne w jakim stopniu obie strony sie beda mielic wzajemnie :))))

  2. bezreklam

   Az tak dobry nie jestem. Zbyt wiele czynnikow.. Jak w szachach - 30 ruchow w przod i wiele opcji. Ale fakt ze z regoly tam gdzie USa prznosi "demokracji " (od Lubi po Irak czy Afgastan) to wojny trfaja po 10-20 lat. Prawdziwa rozgrwaka dotyczy tez rolnictwa. Ale tak jak z Covidem - proaganda na ten temat moze tak szybko zniknac jak sie pokawila. Tu moze i sie uspokoic i 3 wojna swietwa. Wiec za duzo opcji:)

  3. bezreklam

   Az tak dobry nie jestem. Zbyt wiele czynnikow.. Jak w szachach - 30 ruchow w przod i wiele opcji. Ale fakt ze z regoly tam gdzie USa prznosi "demokracji " (od Lubi po Irak czy Afgastan) to wojny trfaja po 10-20 lat. Prawdziwa rozgrwaka dotyczy tez rolnictwa. Ale tak jak z Covidem - proaganda na ten temat moze tak szybko zniknac jak sie pokawila. Tu moze i sie uspokoic i 3 wojna swietwa. Wiec za duzo opcji:)

 5. Odyseus

  Ukraińcom i Zachodowi kończą się zasoby a wojny jak wiadomo wygrywają fabryki ... i tego chyba właśnie mamy efekt , jak zachód nie wyczaruje szybko amunicji to będzie tylko gorzej , z wiadomości które się przebijają wynika że Ukraińcy już oszczędzają amunicję jak tylko mogą

  1. Rusmongol

   Zachód ma masę zapasów. wspomnę tylko tysięcy rakiet do mlrs z głowicami kasetowymi jakie leżą w Niemczech i czekają na utylizację. Dlaczego to jeszcze nie jest na UA?

 6. młodygrzyb

  Niestety ale ruscy zrobili się skuteczni. Walczą tak jak już to raz opisałem, Moim zdaniem oni po zdobyciu jakiegoś terenu(w tym wypadku Awdijiwki) nie świętują. Po prostu "czyszczą" zdobyty teren, umacniają, podciągają OPL,WRE, artylerię, podciągają rezerwy, rotują jednostki i dopiero ruszają dalej. Ukraińcy są pod ciągłą presją i nie maja okazji do kontrakcji. Przy przewadze liczebnej i sprzętowej, Każda próba kontrataku przy takim postępowaniu ruskich skończy się tak jak opłakany w skutkach kontratak w okolicach stacji benzynowej w Awdijiwce. Fatalna decuzja o zbyt długiej obronie Awdijiwki i tym kontrataku przynosi fatalne skutki. Do tego zmusiło to ukraińców do rozproszenia odwodu(Abramsów) co od razu poskutkowało utrata tak cennego dla n ich wozu. Maja na szczęście teraz do obrony teren im sprzyjający, miejmy nadzieje ze wykorzystają to. Bo jak ruscy teraz się przebija za zbiorniki wodne to chyba po ptokach będzie.

 7. Sorien

  Nie spodziewał bym się jakiegoś przełomu na poziomie taktycznym- w sensie przebicia się przez front i wyjścia na otwarta przestrzeń operacyjna . Rosji nie stać na takie akcje ma za mało wojska po prostu nie ma drugiego rzutu . Jak już to będą szli tak jak teraz kilkaset metrów może 1 km max na dzień powtarzam ŚREDNIO MAX na dzień. To jest wojna materialowa wygra ten kto nie załamie się pierwszy - a miejsca bitew mają znaczenie drugorzędne

  1. bezreklam

   Moze maja rezerwy (R)

 8. ZenS

  Jeśli dla ukraińców problemem jest mobilizacja roczników poniżej 27 lat , to jak oni chcą to wygrać? . Wyraźnie widać ,że za te tereny na południowym wschodzie nie chce im się ginąć.

 9. Prezes Polski

  Ruscy będą przeć nawet po wyborach. Po prostu mają nagromadzone rezerwy i będą chcieli je wykorzystać. Zanim, albo o ile Zachód rozbroi Ukrainę.

 10. Buczacza

  Lider zespołu Front się wali.... Drugi rzecze jestem geniuszem. Trzeci to kwestia fabryk...w 5 dni 10 km... W tym 2 wioski w których przed wojną mieszkało po 100 osób...

 11. TIGER

  Żołnierze Ukraińscy muszą dać z siebie wszystko, żeby inni mogli zbudować potężną linie obrony, aby ruscy nabili się na ostrze, ale do tego brakuje żołnierzy, a szczególnie amunicji

 12. Zam Bruder

  Ile razy Załużny raportował do Kijowa konieczność odwrotu w cywilizowanych warunkach pod pełną osłoną szpicy tylnej? Uniknięto by tej panicznej ucieczki pod ciągłym naciskiem Rosjan ze wszystkich stron i utraty większości sprzętu i rannych. Tak wojują w Kijowie a potem płaczą skąd wziąść ludzi.

 13. emeryt_2

  Jak to się stało Ukraińcy w Adwijiwce dali się okrążyć od północnego wschodu i od południowego zachodu przez siły rosyjskie. Rosjanie użyli ok. 40 tysięcy żołnierzy . Adwijiwki broniły doborowe i wyposażone w zachodni sprzęt odziały ukraińskie .Wojska ukraińskie musiały mieć całkiem dobrą świadomość na temat swojego położenia i dyslokacji i ruchu Rosjan .Ta świadomość nie przełożyła się na adekwatne do sytuacji decyzje o wycofaniu w dogodnym czasie .Późno zarządzony odwrót wskazuje na brak rozsądnego dowodzenia przez dowódców lub ingerencji polityków z Kijowa .Skala strat ukraińskich w sprzęcie i żołnierzu była porażająca .Czy w takiej sytuacji nie jest to argument dla tych co twierdzą że dozbrajanie Ukrainy mija się z celem bo ONI i tak to wszystko zmarnują przez swoją niekompetencję ?. W 2014 r w bitwie pod Iłowajskiem Rosjanie zastosowali podobną taktykę okrążenia z 2 stron . Ukraińcy wówczas stracili ponad 400 żołnierzy a kocioł nazwany był ukraińskim Stalingradem .

Reklama