Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja: armaty polowe jadą na wojnę

M-46 (zdjęcie poglądowe).
M-46 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia

Rosjanie przywrócili do służby armaty polowe M-46, które obecnie są już wykorzystywane na Ukrainie. Część z nich zasilana jest amunicją pochodzącą z Korei Północnej.

Pojawienie się „tak późno” armat M-46 w rosyjskiej armii jako uzupełnienie strat w artylerii ciągnionej jest małym zaskoczeniem, ponieważ mimo wieku mają one dobre parametry taktyczno-techniczne. Największym problemem w ich użyciu jest amunicja nietypowego kalibru , której zapasy jednak Rosjanie wciąż mogą posiadać lub są w stanie pozyskać ją z Iranu lub Korei Północnej. Pod względem donośności M-46 przewyższa wiele typów artylerii jak poradzieckie haubice D-20/30, prawie dorównując znacznie nowszej 2A65 Msta-B. Tym samym pozwala to na jakościowe uzupełnienie strat, chociaż rodzi problem natury logistycznej w postaci konieczności stałych dostaw amunicji nieużywanego już prawie w rosyjskiej artylerii kalibru (z wyjątkiem nadbrzeżnych A-222) i oraz części zamiennych- szczególnie luf.

Z racji na szeroką dostępność armat M-46 poszukiwania części zamiennych i amunicji poza Rosją raczej nie będą problemem (wielu obecnych lub dawnych użytkowników jest przychylne bądź neutralne wobec Rosji). Dowodem na to są dwa zdjęcia, przedstawiające wspomnianą konstrukcję podczas zasilania jej środkami bojowymi z Korei Północnej. Tym samym jest to już kolejny typ efektorów, jaki Rosjanie pozyskują od reżimu Kim Dzong Una. Według pojawiających się w otwartych źródłach danych Rosjanie mają posiadać w rezerwie sprzętowej (według raportu Military Balance za rok 2021) około 650 armat polowych M-46, zatem jest to sporym zasób mogący stale uzupełniać straty ponoszone w innego typu artylerii ciągnionej. Na marginesie warto wspomnieć, że armat M-46 w liczbie kilkudziesięciu sztuk używa obecnie też Ukraina za sprawą chorwackiej oraz fińskiej donacji.

M-46 to radziecka armata polowa kal. 130 mm produkowana w latach 1951-1971. Powstała na bazie armaty morskiej M-36 będącej na wyposażeniu okrętów wojennych czy fortyfikacji nadbrzeżnych. Produkowana była także m.in. w Chinach pod oznaczeniem Typ 59. Donośność jej określa się na 27,5 km przy użyciu standardowej amunicji i nawet 38 km przy zastosowaniu pocisków z gazogeneratorem. Dla porównania wiele samobieżnych systemów artyleryjskich, jak 2S3 Akacja charakteryzuje się znacznie mniejszym zasięgiem ostrzału, określanym na 18-23 km przy użyciu większości typów amunicji. Prędkość wylotowa pocisku w przypadku tej armaty wynosi około 900 m/s. Maksymalna szybkostrzelność to prawdopodobnie 6-7 strzałów na minutę.

Reklama

W Indiach została ona posadowiona na podwoziu czołgu podstawowego Vijayanta (licencyjna indyjska odmiana Vickersa Mk.1) tworząc system artyleryjski M-46 Catapult. Armaty M-46 były powszechnie używane przez syryjską armię podczas wojny domowej w tamtym kraju, kilka z nich zostało posadowionych na dopancerzonych ciężarówkach 8x8 Mercedes-Benz 4140 tworząc improwizowaną samobieżną kołową armatoahubicę. Obecnie armata ta jest używana przez m.in. Rosję, Ukrainę, Chorwację, Iran, Indie, Libię, Syrię, Serbię, Irak, Egipt, Azerbejdżan czy Pakistan.

Czytaj też

Fińskie działo polowe 130 K 54.
Fińskie działo polowe 130 K 54.
Autor. Satunnainen2020/Wikipedia
Reklama

Komentarze (5)

 1. Buczacza

  W 2 tyd chcieli NATO rzucić na kolana. ...

  1. Tani2

   A świat w miesiąc.

 2. rED

  Można założyć że przynajmniej część amunicji do tej armaty ruskie wyssały do Syrii.

  1. skition

   Tylko czekać jak tam zajedzie Tokchon..czyli ATS59...Od 1962[ do 1989 roku na licencji w Polsce przez ZM Łabędy i Hutę Stalowa Wola (podwozia). W Polsce wyprodukowano ok. 20 tysięcy sztuk, w większości na eksport do ZSRR

  2. skition

   ATS 59 potocznie znane jako Gomulkova pomsta – „zemsta Gomułki”

  3. Tani2

   Zemsta Honekera to był Trabant. O tym ciągniku statystyczny obywatel PRL nie wiedział tak jak o Mi-2,An-2 czy statkach.

 3. Tani2

  Ja dopiszę że to działo ma rodowòd włoski. ZSRR kupił ten na swoje czasy nowoczesny model działa w firmie Ansaldo.

 4. Zygazyg

  Zasięg zasięgiem, a celność?

  1. suawek

   Kiepski zasięg ale za to słaba celność :)

  2. Tani2

   Słaba? Ona jest bardzo celna bo ma długą lufę. Długa lufa=duża prędkość a ta przekłada się na zasięg i celność

 5. szczebelek

  Żeby nie było tak jak z czołgami, że ze względu na lewą sprzedaż części tylko 1/5 nadaje się do użytku...

  1. rED

   Czemuż to? Nich tak będzie! Jestem za!

Reklama