Reklama

Wojna na Ukrainie

Chorwacka artyleria dla Ukrainy już na froncie

Armata polowa M-46 mimo 70 lat od rozpoczęcia jej produkcji dalej pozwala razić przeciwnika na dystansie nawet 27 km przy użyciu standardowej amunicji.
Autor. Fot. Fot. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu

Chorwacja przekazała Ukrainie w sierpniu 15 sztuk armat polowych M-46 kal. 130 mm wraz z zapasem amunicji, jak się okazuje, zaledwie po upływie miesiąca od zapowiedzi przekazania dział już biorą one udział w walkach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

M-46 to radziecka armata polowa kal. 130 mm produkowana w latach 1951-1971. Powstała na bazie armaty morskiej M-36 będącej na wyposażeniu okrętów wojennych czy fortyfikacji nadbrzeżnych. Produkowana była m.in. w Chinach pod oznaczeniem Typ 59.

Donośność jej określa się na 27,5 km przy użyciu standardowej amunicji i nawet 38 km przy zastosowaniu pocisków z gazogeneratorem. Dla porównania wiele samobieżnych systemów artyleryjskich jak 2S3 Akacja mają znacznie mniejszy zasięg ostrzału na określany 18-23 km przy użyciu większości typów amunicji. Prędkość wylotowa pocisku w przypadku tej armaty wynosi około 900 m/s. Maksymalna szybkostrzelność to prawdopodobnie 6-7 strzałów na minutę i około 70 strzałów na godzinę.

Reklama

Czytaj też

Były one powszechnie używane przez syryjską armię podczas wojny domowej w tamtym kraju, kilka z nich zostało posadowionych na dopancerzonych ciężarówkach 8x8 Mercedes-Benz 4140 tworząc improwizowaną samobieżną kołową armatoahubicę o zasięgu większym np. od systemów 2S3 Akacja. Dalej znajduje się ona na stanie ponad 25 armiach świata.

Czytaj też

Chorwacja ma posiadać obecnie 78 egzemplarzy tej armaty polowej w dwóch wariantach. Przekazanie 15 z nich nie jest dużym obciążeniem dla tamtejszych sił zbrojnych, a Ukrainie pozwoli uzupełnić małą część strat, (jeżeli będzie dość amunicji). Jednocześnie może to być znaczące wzmocnienie dla ukraińskich jednostek, które dziś używają dział holowanych o mniejszej donośności, chociażby typu D-30 kalibru 122 mm, do których zresztą również brakuje amunicji.

Działo polowe M-46 kal. 130 mm (zdjęcie poglądowe)
Autor. By Bandanschik - Own work, CC BY-SA 3.0
Reklama

Komentarze

    Reklama