Czołgi, rakiety i amunicja. Niemcy dalej wspierają Ukrainę

Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl
Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej, jaki zostanie przekazany Ukrainie. W ramach niego do Kijowa trafią m.in. kolejne systemy przeciwlotnicze IRIS-T SLS/SLM wraz z rakietami, pociski do zestawów Patriot, czołgi Leopard 1A5 czy nieokreślone systemy artyleryjskie.
Nowa niemiecka pomoc wojskowa ma być finansowana z zatwierdzonej w marcu puli funduszy w wysokości ponad 11 mld euro mających pozwolić na wspieranie Ukrainy do 2029 roku. Jak widzimy, Niemcom udało się znaleźć kolejne Leopardy 1A5 oraz Mardery 1A3, co pozwoli na uzupełnienie strat poniesionych w ostatnich miesiącach. Pytaniem otwartym pozostaje jaką artylerię Berlin przekaże do Kijowa, ponieważ to nie zostało doprecyzowane. Opcji jest tutaj kilka jak rodzime PzH 2000 i RCH 155, ale może to być także konstrukcja zagraniczna sfinansowana z niemieckich funduszy. Dodatkowe pociski artyleryjskie oznaczają, że Niemcy zwiększają ich pulę, jaką chcą dostarczyć Ukrainie w tym roku do 500 000 sztuk.
Co Niemcy przekażą Ukrainie?
W ramach opisywanego pakietu pomocy Berlin przekaże do Kijowa następujące typy uzbrojenia:
- 4 systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu rodziny IRIS-T (mieszanka SLS i SLM)
- 300 pocisków rakietowych do systemu IRIS-T
- 30 rakiet do systemu MIM-104 Patriot (pochodzące z zapasów Bundeswehry)
- 300 nieokreślonych dronów rozpoznawczych
- 120 naramiennych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu (prawdopodobnie FIM-92 Stinger)
- 25 bojowych wozów piechoty
- 15 czołgów Leopard 1A5
- 14 nieokreślonych systemów artyleryjskich
- 100 naziemnych radarów obserwacyjnych
- około 130 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm
The German MoD has just announced a new military aid package to support #Ukraine. This will be financed with the over €11 billion that were approved in March for support until 2029.
— German Aid to Ukraine (@deaidua) April 11, 2025
— 4 IRIS-T SAM systems (SLM/SLS mixed*)
— 300 missiles for IRIS-T SAM systems
— 30 MIM-104… pic.twitter.com/z0roliLMbw
Leopard 1A5DK to wariant Leoparda 1A5 wdrożony do służby w latach 90. XX wieku w celu podniesienia zdolności bojowych duńskich czołgów. W odróżnieniu od pozostałych wozów w standardzie A5 duńskie maszyny zachowały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm z lufą długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm pozostawiono bez zmian. Zapas amunicji wynosi 60 naboi armatnich (42 w kadłubie i 18 we wieży). Czołg napędza 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM połączony z przekładnią ZF 4KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Prędkość maksymalna wynosi 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania posiadała 230 Leopardów 1A5DK. Wozy służyły od 1993 roku. Zostały wycofane i całkowicie zastąpione Leopardy 2A5DK w 2005 roku. Ich obecnym użytkownikiem jest Ukraina.

Autor. Ukraińskie Ministerstwo Obrony
Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wozu piechoty Marder 1. Wariant został opracowany przez firmę Rheinmetall na potrzeby Bundeswehry pod koniec lat 80. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna Rheinmetall MK20 Rh202 kalibru 20 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty wynosi 202 naboje, zaś do kaemu to 5 tys. sztuk amunicji. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Armata nie posiada stabilizacji, jednak wóz jest wyposażony w kamerę termowizyjną.
Pancerz w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich wersji. Z przodu kadłuba zapewnia ochronę przed ostrzałem amunicją podkalibrową typu DM 43 kalibru 20 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu bojowe wozy piechoty służą w siłach zbrojnych takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja i Jordania, a od niedawna także Ukraina.

Autor. Defense of Ukraine/X
Chyżwar
Tylko, że z tą niemiecką pomocą chyba jest nie za bardzo halo. Przynajmniej tak wynika z artykułu Sueddeutsche Zeitung. Bo według tej gazety niemieckie uzbrojenie oceniane jest przez ukraińską armię jako zbyt skomplikowane, podatne na usterki, zbyt drogie i trudne do naprawienia w warunkach frontowych. Pistorius stara się obracać kota ogonem do góry i zwalać winę na Ukraińców. Ale w warunkach wojennych niemieccy żołnierze w praktyce też pewnie nie wypadli by lepiej od nich. Co ciekawe jeżeli chodzi o niemiecką broń Ukraińcy wypowiadają się bardzo pozytywnie o stareńkich Gepardach i Marderach, które także lata świetności także mają już za sobą.
Pegaz
Całkiem nieźle... Na jedną małą kontrofensywe wystarczy.
radziomb
Rosja jest przerażona bo Taurusy sa idealne do Rozwalenia Mostu Krymskiego. A niemcy zamawiają nowe Taurusy NEO no i stare trzeba gdzieś zutylizować.
rosyjskaRuletkaTrwa
Może po latach zauważyli że wiara w nowych prezydentów to jest wielka "pomyłka" Ostrzał Ukrainy traktują jako właściwy "omyłkowy" nie powodujący nawet słowa krytyki. Jak już jest krytyka to poprzednika i Ukrainy.
pielgrzym
Niech cała UE,Nato prześle Ukrainie uzbrojenie Polska niech przekaże jak posiada jeszcze posowieckie samoloty bojowe ,śmigłowcowiece,czołgi,wozy bojowe,wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta,amunicję 155mm ,recne granatniki ,ręczne wyrzutnie rakiet p-lotniczych,p -pancernych,amunicji krazacej,moździerzy