Ukraińskie lotnictwo ćwiczy obronę przed atakiem na stolicę i wojną hybrydową [WIDEO]

8 lipca 2020, 11:28
MiG-29 Ukraine
Fot. mil.gov.ua
Reklama

W odpowiedzialnej za obronę przestrzeni powietrznej w rejonie Kijowa 40. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego sił powietrznych Ukrainy przeprowadzono szkolenie załóg, personelu naziemnego i struktur dowodzenia. Obejmowało ono zarówno zadania myśliwskie jak też funkcjonowania baz lotniczych w warunkach konfliktu zbrojnego, w tym działań hybrydowych zagrażających infrastrukturze i personelowi.

Ćwiczenie odbyło się w dniach 1-3 lipca, w trzech bazach lotniczych podlegających 40. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego. Symulacje i ćwiczenia obejmowały zarówno zadania sztabowe, jak też loty treningowe i ćwiczenia personelu naziemnego, w tym batalionu łączności i dowodzenia, batalionu technicznego oraz formacji zabezpieczających. Jednym z elementów była ochrona infrastruktury lotnisk i Dowództwa Powietrznego „Centrum” przed atakami ze strony oddziałów dywersyjnych. Testowano więc elementy reagowania, w warunkach tak zwanej wojny hybrydowej. Podkreślono przy tym, że plan ćwiczenia oparty jest na doświadczeniach bojowych.

Plan ćwiczenia obejmował m. in.:

- Starty alarmowe, patrole, elementy walki powietrznej i współpracy z naziemnymi systemami dowodzenia;
- ataki grup rozpoznawczo-dywersyjnych na stanowiska postojowe eskadry lotniczej;
- elementy ochrony i obrony bazy;
- pracę techniczną i operacyjną w warunkowym przemieszczeniu się na inne lotnisko operacyjne z elementami naprawy sprzętu, który został uszkodzony podczas działań bojowych;
- symulowane katapultowanie załogi z warunkowo zestrzelonego samolotu (skok spadochronowy z wyposażeniem) oraz działania zespołów poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie ratowania pilotów.

Głównym elementem ćwiczenia były działania myśliwców w warunkach alarmowych. W ciągu 3 dni z lotnisk Wasilki, Mirgorod i Ozerne  przeprowadzono łącznie 37 lotów. W działaniach szkoleniowych na tak szeroką skalę po praz pierwszy brali udział piloci, którzy ukończyli uczelnie lotniczą w latach 2018-2019 i trafili do 40. BrLT. Jak powiedział dowódca „Centrum”, gen. Anatolii Krywonożka – „na jedną z par młodych pilotów, którzy wystartowali zidentyfikować i przechwycić niewielki cel powietrzny, czekała mała niespodzianka – w chmurach kryły się „Suczki” (myśliwce Su-27 – przyp. red.).” - Dowództwo starało się, aby piloci byli przygotowani na różne ewentualności i zmienne warunki w powietrzu. Informacje na temat przeprowadzonych ćwiczeń zostały podane dopiero kilka dni po ich zakończeniu.  

40 Brygada Lotnictwa Taktycznego to specyficzna formacja, która zapisała się w historii m. in. działaniami bojowymi w tak zwanej operacji ATO, na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Jest to również jedna z najlepszych jednostek sił powietrznych Ukrainy, od 2004 roku podlegająca Dowództwu Powietrznemu „Centrum”, które podobnie jak główne siły brygady ma swoją bazę w Wasiłkowie. Lotnisko jest oddalone 19 km od granic Kijowa i 29 km od centrum stolicy. Nie powinno więc dziwić, że głównym zadaniem 40. Brygady jest ochrona stolicy Ukrainy i obiektów o znaczeniu strategicznym znajdujących się w jej pobliżu.

image
Fot. mil.gov.ua

Podstawowym uzbrojeniem dwóch eskadr lotniczych wchodzących w skład jednostki są myśliwce MiG-29, w tym zmodernizowane przez krajowy przemysł maszyny MiG-29-MU1. Obecnie w jednostce testowany jest również prototyp „wielozadaniowego” MiGa-29MU2 który może przenosić radzieckie rakiety CH-29 i bomby KAB-500KR, a docelowo będzie uzbrojony w krajowe pociski naprowadzane laserowo. Ma to być rozwiązanie pomostowe na najbliższą dekadę, do czasu pozyskania przez Ukrainę nowoczesnych samolotów wielozadaniowych. Na wyposażeniu znajdują się również samoloty szkolno-bojowe L-39M1 Albatros.

Prawdopodobnie 40 Brygada Lotnictwa Taktycznego będzie jedną z pierwszych jednostek ukraińskiego lotnictwa jakie zostaną przezbrojone w nowe, zachodnie samoloty wielozadaniowe, których zakup planowany jest na najbliższe lata. Pierwsza eskadra ma otrzymać maszyny w latach 2025-2030.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 71
Reklama
Raptor
czwartek, 9 lipca 2020, 09:26

Za 10 lat ta flota powietrzna będzie mocno przestarzała, w najbliższym czasie muszą coś zakupić, kraj większy i lixzebniejszy od Polski, ciekawe czy przeproszą się z Sovietami, kupią symboliczną ilość Grippenów czy symboliczną ilość F-16 z demobilu. Faktem jest że potrzebują z 6 dywizjonów lotniczych różnych rodzajów samolotów.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 08:16

Ukraina musi już rozmawiać z USA o dostawach Stingerów i Javelinów i wszystkiego czym można heli i samoloty strącać czy zmech palić. Już PGZ powinna im oferować Gromy i co tam mamy w magazynach - nawet RPG7 im oddać za grosze . Im więcej Ukraincy zniszczą tym mniej na nas napadnie Rosyjskiego sprzętu przy okazji ćwiczeń Zapad 21 albo raczej 2025 ( bo teraz ugrzęzną na trochę z siłami ). Pomagać Ukr ile wlezie .

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 11:59

Żadnej pomocy Ukraińcom. Nie mieszać się w sprawy pomiędzy Kijowem, rosyjską mniejszością narodową w tym kraju a Moskwą. Ukraińcy nie są naszymi sprzymierzeńcami ani przyjaciółmi a ruscy nie są naszymi wrogami a potencjalnymi przeciwnikami w konflikcie NATO-Rosja którego oby nigdy nie było. Rosja Ukrainę traktuje jak podwórze swoich wpływów i nie zaatakowana przez nikogo, nikogo nie zaatakuje. Mieszanie się w sprawy ukraińskie tylko będzie eskalowało sytuację na wschodzie a naszą racją stanu jest przede wszystkim pokój. Władza Krawczuka, Kuczmy czy Janukowycza na Ukrainie w niczym nie zmieniła układu militarno-politycznego na wschód od naszych granic a na Ukrainie był spokój. Zresztą to właśnie "majdanowe" władze okazały się szczególnie antypolskie.

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 14:48

Waszymi Heheszku to Ukraińcy sa na pewno wrogami po tym jak ich napadliscie. Podobnie jak Rosja jest wrogiem Polski wieć daruj sobie załosna rosyjska propagandę

Mike Texas USA
czwartek, 9 lipca 2020, 02:46

Amerykańsko - Polska pomoc dla Ukrainy: Powinniście się dogadać z rządem USA Trumpem ze dacie migi Ukraińcom a w zamian darmowe używane f16 z USA. Suki z bronią termobaryczna zostawić na czarna godzinę.

Codybancks
środa, 8 lipca 2020, 22:27

Do nas wrócą na rehabilitację po ćwiczeniach i po potyczkach z ruskimi !!! Dobre doświadczenie dla medyków !!!

Davien
środa, 8 lipca 2020, 22:17

11 lipca szykuje się wspaniała parada wojskowa w Kijowie oczywiście mnie tam nie zabraknie.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 08:18

Ciekawe czy atak zaraz po paradzie w nocy jak wszyscy pijani w jednostkach po "świętowaniu" nie byłby dla FR najlepsza opcją .

czwartek, 9 lipca 2020, 02:28

Jedziesz odwiedzic rodzine?

Raptor
czwartek, 9 lipca 2020, 09:20

Będzie paradował z portretem Stepana razem ze swoimi braćmi Ukraińcami.

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 14:49

No padłęm ze smiechu:)) Moja kiepska kopia z Olgino z portretem Bandery... Tylko Rusek mógł cos takeigo wymyslic:)

Smutny Kijev
środa, 8 lipca 2020, 22:15

Ćwiczą naloty na kobiety i dzieci rosyjskojęzyczne z Odessy bo przed mężczyznami buty gubią ze strachu taka to już tradycja naszego "przyjaciela" zza między.

Re:
czwartek, 9 lipca 2020, 09:16

Tak, tak, a Rosja chroni tych biednych uciśnionych rosyjskojęzycznych.... Przestań siać propagandę i spójrz w oczy faktom. Kto kogo zaatakował i kto komu zabrał kawał kraju? Jak już to przetrawisz to możesz sobie zobaczyć relacje z tego jak traktowani byli w trakcie wojny ukraińscy jeńcy na terytorium swojego kraju, przez tych wspaniałomyślnych rosyjskojęzycznych... Pewnie za 40-50 lat znowu będzie gadanie rosyjskie o wyzwoleniu ziem ukraińskich spod okupacji. Narracja stara jak świat. Tu w Polsce doskonale ja znamy i spotykamy się z tego typu teoriami codziennie.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 07:48

Boli że nie udało się Odessy przejąć w 2014 tak jak Ługanska czy Doniecka ? A już na mapach Noworosji był cały brzeg zajęty a tu zong trzeba było nowe okrojone drukować i z Moskwy przywozić bo się Ukraincy ogarneli . Nic straconego wrześniowy desant i ataki z powietrza oraz ofensywa lądowa pozwoli zająć te tereny . Mam nadzieję że Ukraińcy sie przygotują i nie bedzie FR miala lekko zając .

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 12:04

Przecież nikt nie próbował nawet zająć Odessy. Chyba nbie zaliczasz do takiej próby antymajdanowej demonstracji z której 60 osób zostało bestialsko zamordowanych przez ukraińskich neobanderowców ... ?

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 18:06

Mapy przedstawione Noworosji wpisz sobie w googla są z całym wybrzeżem oderwanym od Ukrainy. Plan był - się nie udał --teraz mam nadzieję nie ograniczy się tylko FR do wybicia połączenia wybrzeżem do Krymu i nie oprze się o brzeg Dniepru dla zapewnienia sobie dostaw wody ale pójdzie aż na pozycje do zajęcia Moładawii . Wojna to w końcu sport . Kibicuję maestrii dowodzenia i wykorzystania sił oraz śmiałym posunięciom -- bez względu która ze stron będzie się mogła nimi pochwalić .

Murf fanem Polski
czwartek, 9 lipca 2020, 05:00

To ci sami ludzie, którzy udoskonalili bombardowanie szpitali nauką i nigdy nie widzieli cywilnego samolotu, którego nie chcieli zestrzelić. Co więcej, jak Rosjanie bombardują rebeliantów Czeczenów, Syryjczycy są akceptowalni, ale nie Rebelianci Rosjanie?

Lucjan
środa, 8 lipca 2020, 20:53

Najbardziej tchórzliwa porażka jaką było oddanie Krymu bez walki nie przysłoni sukcesu jakim było pozyskanie "zabójcy mostu w cieśninie Kerczeńskiej". Skoro jest most to po co lądowa "przebitka" na Krym ? jeśli nie będzie mostu to chyba "zabójca mostu" niewiele zniweluje skutki jego braku :)

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 07:51

Most sie sypie . Ja bym go dawno zaminował i wysadził w dogodnym momencie -- oczywiście FR sama wysadzi i powie że to Ukraińcy a brak mostu "usprawiedliwi" napaść wojskową w celu uzyskania brzegu Morza Czarnego.

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 12:05

Most oddano do użytku w 2019 a już się "sypie"? Może tak napisali w "Naszym Słowie" ale ja bym w to nie wierzył.

carl fath
środa, 8 lipca 2020, 20:01

Wspaniałe komenty ruskich troli.

GRN
środa, 8 lipca 2020, 19:49

Całe Olgino zleciało się do komentowania.

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 21:53

Widzę dyżurujące rejonowe prowydy ZUwP :)

fifi
środa, 8 lipca 2020, 21:34

Przeceniacie się chlopcy.

dd
środa, 8 lipca 2020, 16:46

Z czym do gości ? z antycznym R27 do którego paliwa brali z Rosji ? z R73 którego nie potrafią skopiować choć serwisowali te pociski ? i znowu będzie płacz i prośby "Pomogitie Lachy" a wszystko przed 11 lipca.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:33

Zdecydujcie sie wreszcie w tym Olgino jak to jest z tym R-27:)0Bo jedni z was pisza o nim jak o siódmym cudzieswiata jak uzywa go Rosja inny jak ty piszą ze to antyk( co jest prawdą). Ech ....

dd
środa, 8 lipca 2020, 20:50

zdecydujcie się wreszcie w Waszyngtonie czy pomożecie Ukrainie zamiast liczyć na pośredników ?

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 07:55

Pomoc za 300 mln zatwierdzona . W razie wojny Javeliny i Stingery z Europy trafią na Ukr -- każdy zestrzelony samolot i inny sprzet zniszczony jest dla FR nie do odrobienia bo kasy brak.

:)
środa, 8 lipca 2020, 20:45

R27+WBE ! R27 by Ukrobronprom

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 14:54

Wow to wg ciebie biedaku Rosja uzywa naziemnej wersji R-27 nad którą pracuje Ukraina z WBE??? Odlot na całego:))

tagore
środa, 8 lipca 2020, 15:46

Pytanie zasadnicze to to ,czy będą wstanie ograniczyć wsparcie lotnicze dla rosyjskiej armii lądowej i zniszczyć flotę w Sewastopolu.

:)
środa, 8 lipca 2020, 20:00

Wam się naprawdę marzy wojenka z Rosją?

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 07:57

Mi się marzy każda wojna w TV ! Dlatego im wiecej sprzetu straci FR na Ukrainie tym mniejsza szansa że mi do Warszawy tankami przyjadą....

a1n
środa, 8 lipca 2020, 15:15

Niezbyt głęboka modernizacja tych migów... Tak się zastanawiam czy MiG-29 w wersji 9.15 miał możliwość naprowadzania pocisków powietrze-ziemia za pomocą systemu irst (podświetlanie wiązką lasera), czy służyła ona tylko jako dalmierz laserowy i nie miała możliwości naprowadzania pocisków. Bo już taka 9.15 z lat 80 mogła używać uzbrojenia kierowanego, tylko jak naprowadzane? Jak nie laserem z IRST to jakaś stacja zewnętrzna (targeting pod), sowieci mieli jakieś pod miga-29 w wersji 9.15?

Pawel
środa, 8 lipca 2020, 14:30

"Rozwiazanie pomostowe" - bardzo dobra zagrywka obiecujaca zachodowi kupno ich samolotow a w miedzyczasie inwestowanie we wlasny przemysl

realista
środa, 8 lipca 2020, 17:08

Raczej bredzenie pomostowe.

Serce rośnie
środa, 8 lipca 2020, 14:20

Ukraińcy to twardzi wojownicy jakbyśmy my mieli rosyjskie siły inwazyjne rozwinięte do ataku wzdłuż naszych granic trzeba by portki kilka razy dziennie zmieniać

środa, 8 lipca 2020, 20:46

Dzienki ziomek za sczerosc .pszeciwstawicsie sonsiadu jak rosija czeba miec jaja.slawa ukrainie bohateram

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 18:13

Udowodnili na Krymie Jakimi są "twardymi wojownikami". Nic się nie zmieniło od lat wojny kiedy to dużo skromniejsze od ukraińskich siły ZWZ-AK dawały im potworny wycisk a Ukraińcy potrafili odgrywać się tylko na ludności cywilnej Kresów.

Dudley
czwartek, 9 lipca 2020, 11:46

To może powinieneś przenieść się jakieś forum historyczne, tam wykazał byś się wiedzą. Tutaj czytamy i piszemy raczej o militarnych aspektach współczesności i niedalekiej przyszłości. A Ukraińcy nie mieli zamiaru się odgrywać, to po prostu była czystka etniczna. Podobna do tej jaką niedawno obserwowaliśmy na Bałkanach. Tak się kończy szczucie ludzi, jednych przeciw drugim i ty lepszy nie jesteś. Nie wiem czy to z głupoty, czy ktoś tobie za to płaci.

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 14:39

Nie trzeba przenosić się na żadne inne forum bo właśnie tu piszemy o współczesnej polityce która nierozerwalnie związana jest z historią. Ba - często z niej wynika. Ukraińcy przeprowadzili bestialskie ludobójstwo w wyniku którego w ciągu niecałego roku zostało zamordowanych ok. 160 tys. obywateli II RP (Polaków, Węgrów, Żydów, Czechów, Słowaków, Ormian oraz Ukraińców z rodzin mieszanych narodowo lub tzw. Ukraińców sprawiedliwych) a teraz sprawcy tej tragedii są OFICJALNIE uznani za "bohaterów narodu ukraińskiego". Nie zamierzam głębiej komentować sensu twojego stwierdzenia "A Ukraińcy nie mieli zamiaru się odgrywać, to po prostu była czystka etniczna" ale samo ono świadczy o tobie. Właśnie męczeńską śmiercią kresowych kobiet, dzieci i ludzi starszych skończyła się "PO PROSTU" zaplanowana oraz przeprowadzona przez ukraińskich nacjonalistów masowa zbrodnia i bagatelizowanie a wręcz usprawiedliwianie jej przez ciebie określeniem "PO PROSTU CZYSTKA ETNICZNA" dowodzi tego, że to ty od sprawców tej zbrodni lepszy nie jesteś. Wątpię też aby zajmowanie przez ciebie takiego stanowiska spowodowane było głupotą bo ta ma jednak swoje granice.

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 14:59

A jak nazwi3sz Heheszku wymordowanie przez twoja Rosję ponad 7mln Ukraińców w latach 30-tych. Jak nazwiesz masowe mory na polakach w ramach akcji polskeij NKWD? Bo OUN mordowało kazdego kto nei był z nimi, obojetnie jakiej był narodowości. Ciekawe też jak nazwiesz działania oddziałów specjalnych NKWD na Ukrainie czesto podsycajacych albo nawet inicjujacych te mordy.. A jeszcze taki fakt: Nei doszłoby do ludobójstwa na Wołyniu jakby SSRS do spółki z Niemcami nei wywołał IIWŚ. Masz cos jeszcze do dodania?

HiHi
czwartek, 9 lipca 2020, 09:20

Dokładnie. Zabijali naszych na Wołyniu, ale dziwnym trafem jak się zaczęły pojawiać we wsiach uzbrojone jednostki to nagle tych ataków było mniej albo wcale na te wsie. Napadanie na wioski i wyżynanie sierpami bezbronnych dzieci, starców i kobiety to oni mają opanowane do perfekcji.

Dudley
czwartek, 9 lipca 2020, 11:36

To pewnie masz takie same zdanie o Duńczykach Norwegach i Szwedach bo to potomkowie Vikingów, ja tam bym dowalił bratankom Węgrom bo to przecież potomkowie krwawych Hunów. A do dzisiejszych Niemców to strach podchodzić bo wsadza ciebie do pieca i puszczą z dymem. Nie wiem kim byli twoi przodkowie, może był w śród nich jakiś seryjny morderca, to może dla bezpieczeństwa powinno się ciebie wsadzić w kaftan? Pojmujesz swój tok rozumowania, czy to zbyt skomplikowane?

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 14:47

Ten tok rozumowania z pewnością jednak przekracza twoje możliwości a jego meritum jest fakt, że sprawcy potwornej masowej zbrodni na polskich Kresach czyli Bandera, Szuchewycz i ich OUN-UPA są na Ukrainie przez jej władze uznani "bohaterami walki wyzwoleńczej" Ukraińców i O TO TU CHODZI a nie o Duńczyków, Norwegów, Szwedów, Węgrów (Hunów) czy Niemców bo oni dobrze odrobili lekcję wynikającą z potworności wojny którą wywołali. Poza tym nie pisze i nie mówi się ŚRÓD NICH tylko WŚRÓD NICH.

Oleg
środa, 8 lipca 2020, 17:53

Moze najpierw zloz hold 11-go lipca .

Kasander
środa, 8 lipca 2020, 17:20

No to wylicz kilka bohaterskich i zwycięskich bitew ukraińskiej armii. I potem porównaj to historią Wojska Polskiego. Serce to może ci rośnie, ale zajęcze.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 08:03

Dwa Rajdy w Donbasie - "nie mamy sił by się bronić to musimy zaatakować " wspaniałe Rajdy dr.Philip Karber o nich opowiada . Ogarnięcie się przez Ukr i zatrzymanie ofensywy i ustalenie granicy na kilka lat . To tyle .

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 12:07

Zapewne masz na myśli Iłowajsk i Debalcewe :))

środa, 8 lipca 2020, 14:00

Chyba uciekanie ...gdzie byli w 2014? Pijani czy na grobie bandery...to odwaga Ukraińców ,gdy kobieta i dziecko śpi...wtedy gieroje czy hieroje...3mam kciuki za DRL i ŁRL

Kapitan LWP
środa, 8 lipca 2020, 15:22

To wyp... do tych swoich rl.

observik
środa, 8 lipca 2020, 15:19

Trzymaj,trzymaj może ci się zrosną

Roundup
środa, 8 lipca 2020, 15:09

Za DRL i ŁRL to chyba tylko na złość tym brunatnym ukraińcom bo nie w interesie Polski.

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 18:16

Jak najbardziej w interesie Polski. Wszystko co jest przeciw banderowcom jest w interesie Polski i Polaków a w Donbasie przecież są głównie banderowskie bataliony ochotnicze i banderowska gwardia narodowa.

Dudley
środa, 8 lipca 2020, 20:38

Tak tak, a Putin tak jak Lenin i Stalin to najlepszy przyjaciel Polski. Twoja pamięć jest bardzo wybiórcza, pamięta o banderowcach ale o prawie 150 latach zaborów rosyjskich już nie chce pamiętać, ani o okupacji po 2WŚ i ich ofiarach. W Ukrainie mogą być nacjonaliści, normalna rzecz jak kraj walczy o suwerenność. U nas widziałem "polskich patriotów" pozdrawiających się gestem Hitlerowców, a wojny w granicach nie mamy. Chcesz przekazać wszystkim swoją bezmyślną nienawiść do Ukraińców i stanąć po stronie państwa które wymazało nasz kraj z mapy Europy? Mamy wyłączyć zdrowy rozsądek który mówi że silna Ukraina jest dla nas bastionem. Jak padnie to my będziemy następni. Pewnie zaślepionemu nienawiścią osobnikowi lub płatnemu trollowi by to pasowało. Ale czy pasowałoby to zdrowo myślącemu Polakowi? Który wojnę chciałby oglądać jedynie w TV, a Rosjan w mniejszych grupkach jako turystów a nie w zwartych oddziałach lub siedzących na pancerzach BTRów.

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 12:11

Nacjonaliści ukraińscy nawiązują do spuścizny OUN-UPA oraz bestialskiego ludobójstwa którego te krwawe zbiry dopuściły się na 160 tys. cywilnej ludności polskich Kresów (nie tylko na Polakach) a to nie jest "normalna rzecz". Nie mam zamiaru nikomu przekazywać "nienawiści" do Ukraińców bo po pierwsze nie wszyscy Ukraińcy są nacjonalistami a po drugie nie sądzi się dzieci za winy ojców. Przypominam jednak o tym, że to byłe ukraińskie władze (Tymoszenko, Juszczenko, Jaceniuk, Poroszenko) na każdym kroku dawały dowody tego że są największym wrogiem Polski, Polaków i polskości a nowe władze tego kraju (Zełenski) niczego w tej mierze nie zmieniły. Silna Ukraina nie jest dla nas żadnym "bastionem" a niebezpieczeństwem z powodu idei banderyzmu który został tam podniesiony do ideologii państwowej a świadczy o tym OFICJALNE uznanie OUN-UPA, Bandery, Szuchewycza oraz innych ludobójców za "bohaterów narodowych Ukrainy". Poza tym ruscy sami nie zaatakowani nikogo nie zaatakują a Ukraina jest ich "podwórkiem" które uważają za gwarancję swojego bezpieczeństwa.

-Ski
czwartek, 9 lipca 2020, 09:23

W punkt. Nie możemy patrzeć w oderwaniu od naszego narodowego interesu na całą tą sytuacje. Jasne, że Wołyń, że Kresy, ale tak jak mówisz - silna Ukraina to dla nas również pewien bufor bezpieczeństwa i już Marszałek Piłsudski to dostrzegał doskonale. Szkoda, że dziś nie mamy tak charyzmatycznych dowódców.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 08:05

Bardzo trafnie ujęte !

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:35

W Donbasie masz Heheszku rosyjskich terrorystów i bandziorów od Wagnera walczących z regularna armia Ukrainy broniaca swój kraj więc zwyczajnie zamknij toa kłamliwa...

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 21:52

Niedoszli żołnierze regularnej armii Ukrainy Davienku to pracują na budowach w Rosji oraz w Polsce i ani myślą nadstawiać karku za skorumpowaną Ukrainę która jest własnością garstki oligarchów :)

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 15:03

Pomarzyc to sobie mozesz ale tylko pomarzyc. A Rosja jest znacznei bardziej skorumpowana od Ukrainy co przy mafijnych rzadach Putina i jego bandy wcale nie dziwi:)

fifi
środa, 8 lipca 2020, 21:38

A ja swego czasu,chyba u Michnika czytałem o bratnim wsparciu z zagranicy dla ochotniczych batalionów. Odniesiesz się :)?

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 15:04

Bataliony ochotnicze fifik nie istniały nawet roku wiec skończ z tymi bredniami:)

Realista
środa, 8 lipca 2020, 15:01

Rosja taka mocna, jak atakuje słabszego? ;) Najpierw okłamała, że będzie bronić, jeśli Ukraina odda broń jądrową, a potem sama zaatakowała... Taka ruska uczciwość.. Pierwszych liderów DRL i ŁRL też załatwiła, mimo, że to przecież ich ludzie byli... ech... nikt już wam nie wierzy.

szalony moher
środa, 8 lipca 2020, 17:10

Czemu wy tacy płaczliwi jesteście.

też moher
środa, 8 lipca 2020, 20:34

Płaczliwe to są matki po zabitych wagnerowcach.

środa, 8 lipca 2020, 16:02

Nie wiem czy słabszego...na pewno nie śpiącą kobietę i dziecko...mieli karabiny,ale tylko banderlander stanie w obronie takiego kraju jak kraina u i kaczyszczenko z dudenką + wy pro ukrole...są działki na Wołyniu do kupienia

Kiks
środa, 8 lipca 2020, 14:42

Taki z ciebie gieroj, ale przed monitorem.

środa, 8 lipca 2020, 16:10

Leć do Kijowa...ja w teoryjki giedrojcia nie wierzę...tylko w silną polską gospodarkę i polską armię opartą na duchu i cnotach I RP...pamiętaj o wieńcu dla stefana bohatera twojej ukochanej Ukrainy

Roundup
środa, 8 lipca 2020, 15:06

Jak większość ;P

gosc
środa, 8 lipca 2020, 13:58

a maja na czym latac?

Tweets Defence24