Reklama

Technologie

PIT-RADWAR testuje nowe rozwiązania dla Wierzby

Fot. PIT-RADWAR
Fot. PIT-RADWAR

W dniach od 8-26.06.2020 odbywa się ćwiczenie CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXercise, eXamination, eXperimentation, eXploration). Ze względu na globalną pandemię COVID-19 tegoroczna edycja ćwiczenia realizowana jest w sposób w pełni rozproszony.

Ćwiczenie CWIX ma na celu badanie, testowanie i weryfikowanie innowacyjnych technologii teleinformatycznych, mających kluczowe znaczenie dla efektywności funkcjonowania dowództw.

W tegorocznym ćwiczeniu PIT-RADWAR S.A. testuje nowe rozwiązania związane z interoperacyjnością, które zastosowane zostały w systemie Fenix C2IS. System ten został zaproponowany przez PIT-RADWAR, w prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON, postępowaniu na Zintegrowany Zautomatyzowany System Dowodzenia Wojsk Lądowych „Wierzba”.

Organizatorem ćwiczenia jest Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT – Allied Command Transformation) a uczestniczy w nim 20 krajów oraz dwie organizacje (NATO i UE). Uczestnicy ćwiczenia biorą w nim udział pozostając w swoich krajach, natomiast przebieg ćwiczenia koordynowany jest przez Centrum Szkolenia Sił NATO (Joint Force Training Centre – JFTC) w Bydgoszczy.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Oznajmiający

  O systemach można mówić tylko wówczas gdy są wykorzystywane przez wojsko lub co najmniej wchodzą do eksploatacji, są certyfikowane, nagradzane, posiadają wysokie oceny i rekomendacje do wykorzystania operacyjnego (także sojusznicze) itp., itd. W innym przypadku jest to zwykłe bajdurzenie i nieuprawnione robienie piany.

 2. Aldi

  W tej dziedzinie realne osiągnięcia ma zupełnie inna firma i tyle w tym temacie

  1. Mark

   I z pewnością nie jest to firma z Bydgoszczy:)

  2. Ja

   Tak, z Kujawsko-Pomorskiego

 3. Gość

  Jest jeden wykonawca w kraju który ma rzeczywiście działające znane i wysoko oceniane tego typu systemy i to jeszcze w jednym kompleksowym produkcie - to tyle i aż tyle na ten temat.

 4. Ekspert

  BMS i C2IS wybiera się w u nas już od paru lat... dokładnie od 2009 (wstyd!) - i Jaśmin i Hektor i Topaz to technologiczne staruszki, bo mniej więcej technologicznie osadzone są w 2009. W IT 11 lat to przepaść... Szczerze, tak na chłopski rozum, to chyba PIT-RADWAR ten "wyścig zbrojeń" rozpoczął ostatni - więc technologicznie są najnowocześniejsi :-) I chyba technologicznie nikt im nie podskoczy - czasem warto poczekać i zacząć budowę nowych rozwiązań na końcu! Jaśmin, Hektor to rzeczywiście liderzy - ale lat 20xx!

  1. ZnawcaTematu

   Prawdziwi eksperci, w tym NATO, mówią zgoła co innego także czyniąc to niedawno. Świadczą też o tym inne liczne ważne wydarzenia i fakty, których nawet nie byli wstanie dotknąć ci których próbujesz niezasadnie podrzucić do góry - zatem proponuję sumiennie odrobić lekcję !!!

 5. Sztabowiec

  Tam gdziem.in. jest zbieranina różnych wykonawców i różnych rozwiązań tam nie było i nie ma należytego produktu - dowody na to mamy od lat (Szafran, Bratek itp., itd., choć poszła na to publiczna kasa).

 6. Zbyszko z bogdanca

  Radwar nie ma żadnych KOMPETENCJI W TYM ZAKRESIE Dostal i kase pezez układ z INSPEKTORAT UZBROJENIA

  1. Tdat

   z Bogdańca czy z Bydgoszczy?

 7. afatds 6.8

  W Polsce z tego co piszą fachowcy sa 3 BMS-y: Jaśmin, Hector oraz nowa wersja Topaza która posiada już funkcjonalność systemu zarządzania walką. Pytanie czy system dowodzenia wojsk to BMS czy raczej czapka nad BMS ?

  1. Pankracy

   Kolego czapka to INSPEKTORAT UZBROJENIA ktory wymysla kolejne przetargi zamiast wspierac polski prywatny sektor

  2. TakTak

   Jest jeden BMS i to dobrze znany a reszta to zwykłe bajdurzenie

 8. asd

  Ktoś słusznie porusza kwestią Jaśmina. Przecież Jaśmin już funkcjonuje w WP, dlaczego po prostu nie zakupić rozszerzenia? Informacje dostępne publicznie o Jaśminie wskazują na bardzo wysoką jakość tego systemu, zatem prowadzenie prac nad innym rozwiązaniem, nie użytkowanym w WP to zwykła niegospodarność.

  1. Jopek

   Poza JAŚMIN Kompania

  2. Marek1

   Jaśmin od Teldatu został "przeklęty" przez największego szkodnika w historii WP niejakiego Antoniego M. Jego klątwa utrzymuje się w mocy nawet po wykopaniu antka z MON i tak będzie dopóki rządzą na Klonowej jego partyjni kolesie z ekipy MB&Co. W efekcie mijają kolejne lata, a w WP o sprawnie funkcjonujacym BMS można tylko pomarzyć. Forsowane przez MON konsorcjum firm z PGZ nie jest w stanie sobie poradzić z budową systemu BMS choćby w połowie tak funkcjonalnego jak Jaśmin Teldatu.

  3. Karkoszka

   Jaśmin będzie wówczas, kiedy TW Balbina pójdzie tam gdzie jego miejsce od zawsze.

 9. Bon Ton

  To dlaczego Bystra LEŻY?

  1. Jabadabadu

   Bo Bystra nie jest bystra tylko zabytkowa.

 10. Żołnierz

  Nie ma się czym chwalić bo lepsi w tej dziedzinie testują szerzej i większą ilość polskich systemów i czynią to od lat

  1. podatnik

   coś w tym jest! tylko Ci lepsi nie są państwowi i nie mogą pod dywan zamiatać... A tutaj zmiatanie, buble, a i tak pieniądze płyną do pit....

 11. Zenek

  a co z Jaśminem? po co tworzyć coś, skoro jest dostępny produkt lepszy, sprawdzony i rodzimy?

  1. bo szybkosc przetwarzania danych jest za szybka

 12. Kapustin

  A ruska WIERBA im nie wystarczy?

 13. dziadek

  Ten pan zapewne obawia się wirusa ...komputerowego .

  1. John Connor

   przez chwilę myślałem, że to jest właśnie innowacyjny interfejs człowiek-maszyna

Reklama