Reklama

Technologie

Miliardy na system kierowania ogniem dla amerykańskich żołnierzy

NGSW-FC
NGSW-FC
Autor. Vortex Optics

Armia Stanów Zjednoczonych przyznała firmie Sheltered Wings Inc. (wchodząca w skład Vortex Optics) kontrakt o wartości 2,7 miliardów USD na system kontroli ognia, będący elementem programu Next Generation Squad Weapons (NGSW).

Do podpisania kontraktu doszło 7 stycznia. Chodzi umowę na produkcję do 250 tysięcy systemów kontroli ognia Fire Control (NGSW-FC) do nowej generacji uzbrojenia dla drużyn piechoty XM157.

Produkcja ta ma trwać przez okres 10 lat, a systemy mają być kompatybilne z karabinami szturmowymi i karabinkami automatycznymi oraz ręcznymi karabinami maszynowymi. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie celności i skuteczności ognia prowadzonego przez amerykańską piechotę. US Army nie ukrywa, że chodzi o rozwiązania rewolucyjne.

Z kolei cały program NGSW ma doprowadzić do zwiększenia możliwości trafiania celów na bardzo dużych odległościach, „nieznanych" do tej pory dla użytkowników broni osobistej. NGSW ma także móc przebijać wszelkie istniejące i możliwe do przewidzenia w przyszłości systemy opancerzenia osobistego żołnierzy. Rewolucyjny ma być też system namierzania celów, prawdopodobnie obrazujący na ekranie przeziernym żołnierza także cele wykryte i oznaczone przez innych żołnierzy.

Czytaj też

Systemy celownicze są tutaj kluczowe. W skład systemu XM157 NGSW-FC mają wchodzić nowe technologie związane i zawierać: regulowaną na różne zasięgi optykę (1-8x), zapasową siatkę celownika widoczną na przyrządach optycznych, dalmierz laserowy, komputer balistyczny, zestaw sensorów atmosferycznych, kompas, bezprzewodową łączność między systemami, podświetlacz laserowy pracujący w paśmie widzialnym i podczerwonym oraz przezierny system cyfrowego zobrazowania celów.

Nowy system uzbrojenia ma zostać zastosowany w pododdziałach piechoty, rozpoznania i inżynieryjnych i jest jednym z 35 wielkich programów US Army, w tym 24, które mają mieć prototypy już w roku 2023.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. ggnago

  I to ma sens , a nie zakup abramsów bez osłony z powietrza i p.lot

  1. El Ninio

   Jaki ma sens umiejętność czytania bez umiejętności myslenia?

 2. [email protected]

  a u nas niezawodna muszka i szczerbinka

  1. Extern.

   W Grocie jest przeziernik.

  2. Pucin:)

   @Exrern. - To jeszcze gorzej bo to taka mała dziurka w której mało widać - zwolennik Vortexa!!!! :0

  3. Valdore

   Pucin, a kto ci broni załozyć tego Vortexa na Grota, zdaje się ze ma odpowiednie szyny montazowe.

 3. smokeon

  Prywatna fma Vortex, która rozwinęła się na rynku cywilnym produkując lunety teraz staje się potentatem. Szacun ;)

  1. Pucin:)

   Tak masz rację a na dodatek jej produkty są bezbłędnie dobre (wiem bo używam) i dużo, dużo tańsze od tego co ma obecnie WP.

  2. Extern.

   Oglądałem jakiś filmik na YT gdzie koleś twierdził (o ile dobrze zrozumiałem język obcy) że dzięki temu systemowi kontroli ognia ze zwykłego ARa można prowadzić skuteczny ogień na 800 metrów. Ktoś potwierdzi? Bo zawsze myślałem że 5,56 na taki dystans to ledwo dolatuje.

 4. Extern.

  Trzeba przyznać że mają rozmach ci Amerykanie, system kontroli ognia kupią dla 250 tysięcy pojedynczych piechociarzy. My modyfikujemy czołgi a pożałowaliśmy na 300 zestawów krajowego SKO aby zwiększyć skuteczność ognia ich armat.

  1. Monkey

   @Extern.: Amerykanie są znacznie bogatsi niż my. Ale co nawet ważniejsze, nie muszą modernizować niemal całych sił zbrojnych na raz tak jak my musimy. Oni modernizują etapami i regularnie. U nas od lat 80-tych (wczesnych) zaniedbano niemal wszystko. A środków na całościowe zastąpienie przestarzałych środków walki od ręki niestety nie mamy.

Reklama