Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wszystkie elementy Tytana gotowe

Tytan
Autor. Maskpol/PGZ

W odpowiedzi na interpelację poselską poseł Joanny Frydrych oraz grupy innych posłów w sprawie programu indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Tytan reprezentujący MON podsekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz, poinformował, że prototypy wszystkich elementów Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) Tytan  zostały wykonane. Obecnie trwa etap drugi programu związany z „opracowaniem projektu technicznego oraz przeprowadzeniem badań poszczególnych elementów składowych oraz kompletnego systemu”.

Jednocześnie Skurkiewicz poinformował, że obecnie prowadzone są prace rozwojowe tego systemu, które są objęte postępowaniem aneksowym w zakresie terminu finalizacji pracy. Dopiero po zakończeniu badań kwalifikacyjnych kompletnego systemu mogą zostać podpisane umowy na dostawy seryjnych wyrobów tego typu. „Aktualnie trwają prace w ramach II etapu, związanego z opracowaniem Projektu Technicznego oraz przeprowadzeniem badań poszczególnych elementów składowych oraz kompletnego ZISW TYTAN." - napisano w interpelacji.

Czytaj też

Pod koniec września, w czasie Defence24 Day prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek informował w rozmowie z naszym dziennikarzem, że Tytan składa się ze 104 elementów, a „ponad 90" z nich już dziś jest gotowych. Informował wówczas, że do zrobienia pozostało tylko „kilka drobnych elementów w zakresie umundurowania, a dokładnie temat ubrania ochronnego". Problem dotyczył m.in. parametrów materiału, z którego elementy ochronne miałyby być wykonane. Wymagania postawione wobec niego były zdaniem prezesa PGZ nierealne do wypełnienia, a niezbędne w tym celu technologie po prostu nie istniały.

Obecna wiadomość może świadczyć o tym, że problem ten udało się rozwiązać. Prawdopodobnie urealniono wymagania, dzięki czemu prace nad tworzeniem wszystkich elementów prototypu mogły zostać zakończone. Nadal jednak w odpowiedzi na interpelację nie ma informacji na temat konkretnych planowanych terminów zakończenia badań. Trzeba jednak nadmienić, że jeszcze we wrześniu prezes Chwałek mówił, że większość elementów ZISW Tytan jest "gotowa i przestowana". Oznacza to więc, że przetestowaniu musi podlegać jeszcze tylko stosunkowo niewielka część elementów skłądowych i system jako całość, m.in. pod kątem zgodności elektromagnetycznej.

Umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano w biurowcu fabryki PCO S.A. 27 czerwca 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (dziś będący częścią Grupy WB), Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości".

W ramach wprowadzania poszczególnych elementów składowych ZISW TYTAN do Sił Zbrojnych RP, Inspektorat Uzbrojenia, jako jeden z podmiotów realizujących zadania związane z pozyskiwaniem sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej, w lipcu 2020 r. zawarł umowę z Fabryką Broni „Łucznik" - Radom Sp. z o.o. na dostawy 5,56 mm karabinków MSBS GROT w wersji A2. Pozyskanie kolejnych elementów składowych systemu będzie realizowane zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP i jest uwarunkowane pozytywnymi wynikami badań kwalifikacyjnych
wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz
Reklama

Komentarze (15)

  1. maszynista z orła

    Zastanawiam się czy aby program Tytan nie stanie się niekończącym gonieniem króliczka? Każdy element ekwipunku w trakcie wdrażania będzie o generację, dwie do tyłu w stosunku do tego co jest dostępne na rynku. Zanim mniej lub bardziej legalnie skopiujemy najlepsze rozwiązania, potem wyeliminujemy problemy wieku dziecięcego miną lata, co już ma miejsce. A to dopiero początek Czy na pewno o to chodzi?

    1. TJ

      Podaj przykłady radiostacji, integratora czy nawigacji inercjalnej o generację-dwie wyprzedzających te ze składu Tytana.

    2. maszynista z orła

      @ Jak masz problem z określeniem co jest ekwipunkiem żołnierza to nie pogadamy;-) o nawigacji "inercjalnej" także Każdy markowy średniej klasy smartfon ze sklepowej półki będzie co najmniej dwie generacje nowocześniejszy i poręczniejszy od "integratora" Tytana. Słabości da się szybko zalepić. ...i zapewniam Cię, że specjalsi na trudną akcję w baptustanie wybraliby telefon:-)

    3. Andrew "Ender" Wiggin

      Chcialbym zobaczyc specjalsow z telefonem na akcji geniuszu. Chyba nie ma nic prostszego do namierzenia

  2. tobirama

    jakie to szczęście że Kraby czy Raki udało się skończyć do 2015, bo inaczej skończyły by jak Tytan, Rosomak BMS czy Caracale

    1. wert

      jakie szczęście że udało się znaleźć grube miliardy PLN bo inaczej mielibyśmy ładne opracowane cacka albo stado karakanowych nielotów

    2. hermanaryk

      Można było skończyć sporo wcześniej, ale gdy się dopiero w 2014 roku zorientowało, że wojsko może być do czegoś potrzebne, to takie są efekty. Ciekawe w ogóle, czym się przez te lata zajmował nasz wywiad...

    3. Fox

      Kto znalazł?

  3. Rea

    No i fajnie, ale kiedy będzie wreszcie jednorazowy granatnik dla wojska. Ile można używać RPG-7? Plan modernizacji przewiduje, że w 2022 rozpocznie sie faza "Postępowanie na pozyskanie", co jest żartem, bo to jest rozwiązanie proste jak drut. Jedyne usprawiedliwienie jakie znajduje, to kwestia transferu technologii lub czekanie na to aż rodzimy przemysł da radę coś wyprodukować. Generalnie programy Grot, Karabela i Pistelnik powinny być priorytetem jeśli chodzi o decyzję i najlepiej, żeby sprzęt był produkowany w 100% w Polsce bez konieczności zakupu technologii - to nie są kosmiczne technologie, jest Pirat, jest Moskit, jeśli nasz przemysł sam tego nie uciągnie, to może zdecydować się na współpracę z KB Łucz, szybko poprawić któryś projekt i go wdrożyć...

    1. Sidematic

      Szybko poprawić. Pirata 7 lat poprawiali. Chociaż może się czegoś przez te 7 lat nauczyli teraz pójdzie szybciej. O Piorunie II słyszymy już 6 rok i jak do tej pory nikt z MON palcem nie kiwnął.

    2. Chyżwar

      @Sidematic Można by Pirata poprawiać szybciej. Wyszedłby PPK, który jest dobry. Jeżeli już działa. Czyli coś na wzór izraelskiej wieży w czeskim KTO. Która jest dobra. Tyle, że czasem w zimie nie działa. Albo jeszcze gorzej. i wyszłoby coś w stylu Opłota, który na zawodach czołgowych wcale nie chciał działać.

  4. Pucin:)

    Rozumiem ze muzeum WP w Wa-wie wzbogaci się o kolejny eksponat!!!!! :)

  5. Troll leśny

    Czy urealnienie oznacza, że dacie co macie?

    1. Sidematic

      Lepsze to co już jest niż dalsze postępowania i fazy analityczne, które do niczego nie prowadzą poza wydawaniem gigantycznych środków na analizujących ochoczo. System jest modułowy i może być na bieżąco zmieniany i unowocześniany. Tak jak np. Grot.

    2. Korsarz

      Żołnierz przyszłości nie może być zbudowany z komponentów technologi z przeszłości. Opóźnienie 5 lat + WZTT które powstało lata wcześniej daje technologiczne opóźnienie. Niestety myślenie niektórych spółek PGZ jest dalekie od innowacyjności. Może niech podpytają DARPA jak mają problemy a może Żydów, Dzisiaj widziałem artykuł o nowym kamuflażu dla żołnierza (https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/militaria/izraelska-armia-testuje-niewidzialny-kamuflaz-pokazano-nagrania/02m1qx7). Jeżeli było wymaganie w Tytanie na "czapkę niewidkę" to już wersja beta jest.

    3. robson

      coś w tym stwierdzeniu jest.... wasza rzeczywistość to nasza przeszłość....

  6. [email protected]

    w WP Inspektoracie Uzbrojenia a teraz w Agencji nie chodzi o złapanie króliczka a o jego gonienie prace badawczo rozwojowe kosztują a nikt tego nie rozlicza a nawet jak skończą to Agenci Moskwy szefujący w Agencji odpowiedzialnej za zakupy i tak kupia w USA 15 szt zamiast deklarowanych 800. Dlaczego nikt nie wezmie się za tych ludzi. od czego jest wywiad i kontrwywiad?

    1. Był czas_3 dekady

      Wywiad i kontrwywiad aktualnie pisze prośbę o podwyżki płac :-(

  7. Andrzej B.

    Niech dadzą to żołnierzom to im przetestują i ocenią.

  8. Carell

    Czy nie lepiej zamowic zestawow na jeden eksperymentalny pulk i sprawdzic funkcjonowanie wersji przed produkcyjnych w celach weryfikacji zalozen konstrukcyjnych/funkcjonalnych??

    1. TJ

      Jaki pułk?

  9. Honker Haker

    Dobrze, że w LWP nie przeprowadzali takiej procedury, bo pewnie dopiero teraz wojsko by dostało "Owijacze" vel "Kaczory"

    1. 44

      A co? Wzięliśmy z półki od ruskich ?

  10. [email protected]

    szczotki do butów przetestowali ale pasta jeszcze jest zagraniczna. co to za bzdury ile lat w polsce muszą testować badać a potem kupią amerykanskie bo bedzie niezbędne

    1. X

      Bo ta pasta musi dawać kamuflaż multispektralny ;)))

  11. Paweł P.

    Brawo! Patrząc na listę firm i podmiotów, to niezła paka 🇵🇱💪

    1. tobirama

      program ma bodaj 5-letnie opóźnienie, także rzeczywiście każdy w 🇵🇱 ma powody do zadowolenia... 🤦‍♂️

  12. KrzysiekS

    To będzie długo trwało bo za tym nie idą dobrze płatne etaty w MON a tam tylko to się liczy!

  13. Μonkey

    Wszystkie fabryki produkujące na potrzeby wojska powinny być państwowe. Prywaciarz w razie zagrożenia albo wprost wojny zawinie interes i powie że to nie jego problem bo jak to mówią biznes nie ma narodowości. Jeśli zakład pracy będzie państwowy a zwykli pracownicy uciekną to można skierować do pracy poborowych.

    1. Yeti

      To znaczy nie kupować F-35, Patriot czy BlackHawków? Ich producenci to przecież prywatne zakłady.

    2. Mickey93

      Kiedy to właśnie w czasie wojny się będą mogli najbardziej oblowic

    3. Gimnazjum01@

      i dla obywateli także - tak jak za minionych pięknych i bogatych lat !

  14. Był czas_3 dekady

    "Obecnie trwa etap drugi..." Czyli kolejne miesiące oczekiwania na Tytana.

  15. Croaking_Copperhead

    To gotowe, czy gotowe do testów - bo to zasadnicza różnica

Reklama