Reklama

Technologie

F-15 w roli „ciężarówki z bombami”

Fot. USAF
Fot. USAF

85th Test and Evaluation Squadron USAF przeprowadziła udany test podwieszenia sześciu bomb kierowanych JDAM na jednej burcie samolotu F-15E Strike Eagle. Umożliwi to zwiększenie z dziewięciu do piętnastu liczby jednorazowo przenoszonych bomb tego typu, jednak nie wszystkie będą mogły być użyte podczas pojedynczej misji. Jest to element koncepcji ACE (ang. Agile Combat Employment).

Zwiększenie liczby przenoszonych bomb JDAM naprowadzanych na cel dzięki układowi GPS/INS ma na celu podniesienie elastyczności operacyjnej maszyn. Część bomb nie może zostać użyta podczas lotu operacyjnego, ale może być wykorzystana do uzupełnienia uzbrojenia na wysuniętym lotnisku. F-15E może na przykład dostarczyć w ten sposób bomby dla samolotów F-35A. Dzięki temu do odnowienia gotowości bojowej na takim wysuniętym stanowisku wystarczy jeden samolot transportowy C-130 Hercules zamiast dotychczasowych dwóch, które oprócz paliwa i personelu musiały też dostarczyć amunicję.

Tego typu taktyka, będąca istotnym elementem koncepcji Agile Combat Employment, została już przetestowana przez 85th Test and Evaluation Squadron podczas ćwiczenia Agile Flag 21-1 wraz z tak zwaną taktyką Lead Wings. Istnieje w niej dla każdej misji podział na „rozgrywającego” i „wspomagających”, którzy mają zapewnić maksymalną pomoc nie tylko w realizacji zadania ale też przygotowaniu do jego realizacji i podtrzymaniu gotowości. Zależnie od wymaganych przez sytuację zadań, role te mogą się wielokrotnie zmieniać.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama