Reklama

Technologie

Debiut Silent Network w USA. Grupa WB na AUSA

Stoisko WB Group America.
Fot. Grupa WB

Podczas prestiżowej wystawy AUSA (Association of the United States Army)  w Waszyngtonie Grupa WB po raz pierwszy zaprezentowała w USA niskoemisyjny system łączności wojskowej Silent Network oraz zmodyfikowaną cyfrową platformę komunikacji pojazdowej Fonet MK2. Na stoisku firmy pojawił się też dobrze znany system zarządzania polem walki Topaz, bezzałogowce Flyeye i amunicja krążąca Warmate.

Reklama

Tematem przewodnim AUSA są w tym roku wizje wojsk lądowych w roku 2030. W tą koncepcję wpisują się również najnowsze rozwiązania z zakresu komunikacji prezentowane przez Grupę WB. Były to przede wszystkim definiowane programowo radiostacje pojazdowe Comp@n oraz radiostacje osobiste Perad, która stanowi podstawę systemy Silent Network.

Reklama

Silent Network to niskoemisyjna, rozproszona i skalowalna sieć łączności bojowej. Uzupełnia lub zastępuje ona interoperacyjną komunikację opartą o wysokoemisyjne a więc łatwe do wykrycia i zakłócenia radiostacje taktyczne. Jest to możliwe, ponieważ system ten zapewnienia komunikację i przewagę informacyjnej przy znaczącym zmniejszeniu sygnatury elektromagnetycznej.

Czytaj też

Silent Network umożliwia komunikację głosową, a także transmisję danych i obrazów. Kombinacja niskiej mocy oraz zmiennej częstotliwości nadawania (szybki hopping) w bardzo krótkim interwale czasu, niedostępnym w innych rozwiązaniach (impuls milisekundowy) zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia czy zakłócenia łączności.  

Reklama

FlyEye america
Bezzałogowiec FlyEye z retransmiterem.
Fot. Grupa WB

Niska moc i zasięg radiostacji osobistej jest kompensowana przez realizowanie połączeń z wykorzystaniem sąsiednich radiostacji do retransmisji sygnału ale też poprzez umieszczenie węzłów sieci na pokładzie bezzałogowca. Przy użyciu powietrznego routera na bezzałogowcu FlyEye, moc radiostacji może zostać zmniejszona o ponad 70%. Pozwala zapewnić komunikację na dowolnym terenie (budynkach, lasach czy górach) przy użyciu przekaźnika przenoszonego przez system bezzałogowy startujący z ręki.

Wprowadzenie Silent Network zapewnia użytkownikom jednoczesne rozpoznanie powietrzne, łączność i dostęp do ognia połączonego: artylerii, lotnictwa, uzbrojenia wozów bojowych i amunicji krążącej. Zmniejsza obciążenie przenoszone przez żołnierzy na polu walki. Pozwala także wyeliminować radiostacje plecakowe.

Czytaj też

Silent Network zapewnia retransmisje pakietów danych nadawanych przez węzły zlokalizowane na ziemi. Jest siecią niskoemisyjną, trudnowykrywalną dla środków walki radioelektronicznej przeciwnika. Umożliwia wprowadzenie w każdej chwili ciszy radiowej. Ponowna aktywacja systemu zajmuje kilka sekund i może być dokonana przez dowolną radiostację osobistą.

Latający router operujący na wysokości kilkuset metrów zwiększa efektywny zasięg łączności do kilkudziesięciu kilometrów. Pozwala to zapewnić łączność radiową dla jednostki wielkości batalionu. Można wykorzystywać większą liczbę bezzałogowców, co umożliwia skalowalność. W ten sposób uzyskiwana jest rozległa sieć komunikacyjna pokrywająca duży obszar. Pozostaje pod pełną kontrolą użytkownika, może być rozwijana w każdym miejscu i czasie.

Fonet MK2.
Fot. Grupa WB

Podczas AUSA zaprezentowano również Fonet MK2, który jest zmodyfikowaną odmianą jednego z najbardziej popularnych na świecie systemów komunikacji pojazdowej Fonet. To zestaw urządzeń i oprogramowania, który integruje wyposażenie elektroniczne wozu i zapewnia wewnętrzną łączność głosową i wymianę danych.

Fonet MK2 jest kompatybilny z każdą radiostacją dostępną na rynku i umożliwia przy jej wykorzystaniu komunikację i wymianę danych z innymi pojazdami. Modułowa koncepcja systemu pozwala na dobór właściwej konfiguracji dla każdego pojazdu. Wozy wyposażone w system Grupy WB mogą pracować w zautomatyzowanych systemach dowodzenia lub kierowania ogniem.

Czytaj też

Fonet MK2 jest kompatybilny z wcześniejszą odmianą systemu, stosowanymi m. in. w pojazdach US Army. Oznacza to możliwość użycia nowych modułów i terminali w pojazdach już wyposażonych w rozwiązanie Grupy WB. Fonet MK2 działa szybciej niż poprzednia generacja, wyposażony jest w możliwość szybszego przetwarzania danych, co zwiększa liczbę dostępnych funkcji – kanałów radiowych, kodowania, sterowania głosowego, czy przetwarzania strumieni danych z systemów bezzałogowych.

Wraz z systemem wprowadzono nową rodzinę modułowych terminali, dowolnie konfigurowanych i wyposażonych w wyświetlacze graficzne. Fonet MK2 dostosowano do działania w środowiskach wieloklauzulowych, które łączą sieci o różnym poziomie utajnienia. To szczególnie istotne w przypadku wozów dowodzenia, w tym z klauzulą NATO Secret.

Komentarze (3)

 1. wert

  wożą się chłopaki na Radmorze aż miło. Co by było gdyby nie wyjęto go z PGZ-etu za grosze?

  1. Polak Mały

   Byłoby po Radmorze.

  2. wert

   Polak Mały@ "a świstak te sreberka.." Zakład REALIZUJĄCY program modernizacyjny na 120 mln PLN mający pełen portfel zamówień, oddany za 51 mln kredytu z POdległego banku. Więcej myślenia życzę Np co to jest: prywatyzacja zysków i uspołecznianie kosztów ?

  3. WDGrabski

   Jak zwykle zero wiedzy. Radmor NIGDY nie był częścią PGZ. W ogóle kiedy Radmor prywatyzowano, to PGZ nie istniał. Kłaniam się i na przyszłośc proszę mniej kłamać.

 2. Ein

  WBE po prostu umie w te klocki.

 3. Valdi

  Przypomnijmy L3 Harris produkuje fonet na licencji która została przedłużona o 3: lata w 2020. L3Harris proponował wspólną makietę wozu stryker z aktywnym pokazaniem fonetu