Technologie
AS 2021: Termobaryczne rakiety po ukraińsku
Spółka Artem należąca do koncernu Ukroboronprom zaprezentowała szeroką gamę rozwijanej obecnie amunicji artyleryjskiej. Obok klasycznych pocisków, ale w kalibrze 155 mm zgodnym ze standardem NATO, podczas wystawy Arms and Security 2021 w Kijowie można było zobaczyć m. in. rakietowy pocisk termobaryczny kalibru 122 mm przeznaczony dla nowego systemu rakietowego „Speka” (ukr. Спека), który ma być do pewnego stopnia odpowiednikiem rosyjskich wyrzutni TOS-2 Tosoczka, ale na znacznie lżejszym podwoziu.
Niepozorna, niewielka w sumie rakieta długości niespełna półtora metra jest zapowiedzią nowego systemu uzbrojenia w ofercie koncernu Ukroboronprom. Pocisk RS-122TB kalibru 122 mm z pewnością wywodzi się od rakiet systemu BM-21 Grad, jednak jest od nich o połowę krótszy i przeznaczony dla systemu o zasięgu około 5 km. Chodzi o opracowywany obecnie na potrzeby ukraińskiej armii system Speka, którego nośnikiem mają być lekkie pojazdy opancerzone Dozor-B. Jest to wieloprowadnicowa wyrzutnia termobarycznych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu, której celem będzie zwalczanie siły żywej i lekko opancerzonego sprzętu oraz infrastruktury przeciwnika.
Czytaj też: AS 2021: Szybki bezzałogowy „Myśliwy” z Kijowa
Koncepcyjnie jest to lżejsze i bardziej mobilne rozwiązanie podobne do ciężkich rosyjskich wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1 Buratino i ich kolejnych wersji, aż po najnowszy wariant, którego nośnikiem zamiast podwozia czołgowego jest pojazd ciężarowy wysokiej mobilności. Prawdopodobnie w oparciu o doświadczenia operacyjne ukraińskie siły zbrojne coraz częściej sięgają po tego typu uzbrojenie.
Przyjęto już na uzbrojenie i dostarczono kilkaset sztuk granatników termobarycznych RPW-16, zbliżony pod względem konstrukcji i koncepcji do rosyjskiego RPG-O „Szmiel”. Rozpoczęto też testy lżejszej wersji WPR-18 oraz WPR-20 o zwiększonej masie głowicy. W 2019 r. do Sił Zbrojnych Ukrainy trafiły też pierwsze ręczne granaty termobaryczne RMT-27C i RGT-27C2. Broń tego typu sprawdza się szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, dając znacznie większą skuteczność niż granaty odłamkowe o podobnej masie.
Czytaj też: AS 2021: Moździerz samobieżny Smereka
System Speka ma zapewnić wsparcie amunicją termobaryczną na dystansie poniżej 5 km. Pociski RS-122TB mają długość 1,45 m z czego 65 cm stanowi głowica bojowa o masie 11,5 kg. Całkowita masa pocisku to 28,5 kg a jego zasięg skutecznego ognia ma wynosić nie mniej niż 4 800 metrów. Wyrzutnia będzie uzbrojona prawdopodobnie w nie więcej niż 20 rakiet, dla zapewnienia odpowiedniej mobilności.
Czytaj też: Oncilla poszła na wojnę
Nośność podwozia pojazdu Dozor-B w układzie 4x4 ogranicza całkowitą masę systemu, czyli amunicji wraz z wyrzutnią, do około 2 ton. Całość należy traktować jako koncepcję "kieszonkowej Tosoczki", gdyż najlżejszy rosyjski odpowiednik to wyrzutnia TOS-2A Tosoczka uzbrojony w 16 rakiet kalibru 220 mm z głowicami termobarycznymi na podwoziu ciężarowego pojazdu Ural-63706 6 × 6 z rodziny Tornado-U.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie