Technologie
AS 2021: Szybki bezzałogowy „Myśliwy” z Kijowa
Koncern Ukroboronprom prezentuje na swoim stoisku podczas wystawy przemysłu obronnego Arms and Security 2021 w Kijowie amunicję krążącą „Misliwec” (ukr. Мисливець) która jest uniwersalną, modułową platforma mającą przenosić głowice o masie do 5 kg na dystansie do 80 km. Twórcą tego rozwiązania jest spółka Artem.
Producent przekonuje, że ta niepozorna i wyglądająca niezbyt zgrabnie maszyna jest w stanie poruszać się z prędkością do 350 km/h do 15 minut a z prędkością przelotową 300 km/h przelecieć do 80 km. Będzie to wymagać użycia kilku stacji kontrolnych na trasie, ponieważ promień sterowania dla przenośnego zestawu wchodzącego w skład systemu „Misliwec” wynosi 30 km. Pułap operacyjny ma sięgać 5 000 metrów. Cały zestaw ma być bardzo mobilny i dostosowany do obsługi przez dwóch operatorów. Masa wraz z wyrzutnią i układem kontrolnym wynosi 35 kg z czego do 15 kg waży sam płatowiec.
Czytaj też: AS 2021: Latający RPG-7?
Maszyna nie wygląda zbyt zgrabnie. Dość gruby kadłub, zakończony jest z jednej strony kamerą systemu kierowania a z drugiej śmigłem pchającym i trzema statecznikami. Skrzydła umieszczone w okolicy środka ciężkości maszyny są dość krótkie, proste i zakończone niewielkimi wingletami. Do startu z niewielkiej wyrzutni wykorzystywany jest rakietowy silnik startowy ale później napęd stanowi silnik elektryczny. Producent specjalizujący się dotąd w pociskach rakietowych i amunicji artyleryjskiej postawił na dużą prędkość maszyny a nie długotrwałość lotu czy wysoką manewrowość.
Maszyna może zostać wysłana w powietrze w ciągu 1,5 minuty natomiast rozłożenie całego systemu i przygotowanie do pracy zajmuje dwóm operatorom około 15 minut. Spółka Artem planuje zastosować w maszynie różnego typu głowice, przeznaczone do zwalczania celów naziemnych, morskich a nawet powietrznych. Jako pierwszą opracowano głowicę odłamkowo-burzącą GEP mogącą spenetrować pancerz o grubości do 100 mm i zaopatrzoną w 400 odłamków o masie 2g każdy. Planowane jest również użycie głowicy kumulacyjnej o masie do 5 kg. Ma to umożliwić rażenie silnie opancerzonych celów i np. dużych jednostek morskich.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104