Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: „Szare Wilki” w Bundeswherze; Czy dojdzie do egipskiego ataku na Libię?; Turcja przestanie być członkiem NATO?

Fot. Bundeswehr/Andrea Bienert
Fot. Bundeswehr/Andrea Bienert

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Artur Ciechanowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wilki w mundurach niemieckiej armii”: W szeregach Bundeswehry Niemiecka Służba Kontrwywiadu Wojskowego wykryła ekstremistów. To już kolejna informacja medialna na temat groźnych członków organizacji ekstremistycznej w niemieckim wojsku. „Niemiecka Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) wykryła kolejnych ekstremistów w szeregach Bundeswehry. Chodzi o członków tureckiej skrajnie prawicowej organizacji Szare Wilki. Jak czytamy w odpowiedzi rządu na interpelację frakcji Lewicy w Bundestagu, sprawa dotyczy czterech osób. Wobec jednej z nich toczy się już postępowanie dyscyplinarne. Z ustaleń MAD wynika, że podejrzani mieli intensywne kontakty z turecką Narodową Organizacją Wywiadu (MIT).”


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Egipt kontra Turcja. Libia może się rozpaść”: Czy dojdzie do egipskiego ataku na Libię? „Wojna w Libii wkracza w decydującą fazę. Sąsiedni Egipt dał sobie prawo do interwencji. Nie zamierza pozwolić Turcji, by przejęła kontrolę nad libijską ropą. [...] Parlament w Kairze głosami wszystkich obecnych na sali posłów poparł w poniedziałek wieczorem wysłanie egipskich sił zbrojnych <<za granicę>>, by bronić <<narodowego bezpieczeństwa Egiptu>>. Nazwa Libii nie padła, ale to ona jest tą zagranicą.”


Łukasz Wójcik, Polityka, „Błękitna ojczyzna”: Eksperci ostrzegają, że zachowanie Turcji jako członka NATO przestanie być akceptowane. Tym samym będzie to koniec Turcji w Sojuszu Północnoatlantyckim. „Na wschodnim Morzu Śródziemnym dojrzewa konflikt, który ostatecznie może oderwać Turcję od Zachodu. [...] 10 czerwca francuska fregata Colbert, działająca w ramach misji NATO na Morzu Śródziemnym, chciała skontrolować turecki statek Cirkin. Francuzi uczestniczą w egzekwowaniu ONZ-owskiego embarga na dostawy broni do pogrążonej w wojnie domowej Libii. Turcja otwarcie wspiera jedną ze stron tego konfliktu - stąd francuska ciekawość. [...] Władze NATO wszczęły dochodzenie, ale skończyło się bez konsekwencji dla Ankary.”


Reklama

Komentarze

    Reklama