Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środa z Defence24.pl: Jaka przyszłość czeka Marynarkę Wojenną RP?; Wznowienie lotów MiG – 29 odblokuje pieniądze dla zakładów lotniczych PGZ; Turecki szantaż przed szczytem NATO; Śmierć francuskich żołnierzy w Mali

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Marynarka Wojenna idzie na dno”: Zbliżająca się 101. rocznica powstania Marynarki Wojennej RP niestety nie przynosi optymizmu jeśli chodzi o rozwój floty. Wciągnięcie bandery na patrolowcu ORP „Ślązak” jest w opinii ekspertów bardziej powodem do wstydu niż dumy. Czy uda się uratować polską flotę bojową? „Z aktualnych planów resortu obrony narodowej nie wynika nawet, jaki kształt przyjmie w najbliższym czasie nasza wojenna flota. Można też odnieść wrażenie, że w samym obozie władzy ścierają się różne koncepcje jej rozwoju. [...] Konsekwencją zaniedbań jest ograniczona możliwość działania naszych jednostek podwodnych, ale niebawem pojawi się też nie mniej ważny problem szkolenia załóg dla podwodnej floty.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „MiG-i w powietrze. Kasa do PGZ”: Po decyzji o wznowieniu lotów myśliwców MiG – 29, odetchnęły z ulgą największe zakłady lotniczo – remontowe wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „[...] To zapewni Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy możliwość kontynuacji prac nad wdrażaniem nowych technologii w zakresie serwisowania samolotów F-16 i C-130 oraz umożliwi dokończenie realizacji programu modernizacji systemu IFF na tych samolotach”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Turecki szantaż uderza w Polskę”: Przed szczytem NATO w Londynie, tureckie władze zagroziły zablokowaniem planów zakładających obronę Polski i republik nadbałtyckich na wypadek rosyjskiej agresji. „Albo członkowie Paktu uznają zbrojne ramię syryjskich Kurdów za organizację terrorystyczną, albo Turcja nie poprze przyjęcia nowych planów ewentualnościowych Sojuszu dotyczących naszego regionu”


Nasz Dziennik, „Zginęli żołnierze”: Kancelaria prezydenta Francji poinformowała o śmierci trzynastu francuskich żołnierzy, którzy zginęli w poniedziałek wieczorem w katastrofie śmigłowca w Mali. „Śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo - bojowy typu Cougar zderzyły się w Liptako w regionie Menaka, we wschodnim Mali. Do katastrofy doszło podczas operacji Barkhane przeciwko dżihadystom związanym z Państwem Islamskim i Al-Qaidą, w której bierze udział 4500 żołnierzy w Sahelu.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.