Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Jaka przyszłość czeka Marynarkę Wojenną RP?; Wznowienie lotów MiG – 29 odblokuje pieniądze dla zakładów lotniczych PGZ; Turecki szantaż przed szczytem NATO; Śmierć francuskich żołnierzy w Mali

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Marynarka Wojenna idzie na dno”: Zbliżająca się 101. rocznica powstania Marynarki Wojennej RP niestety nie przynosi optymizmu jeśli chodzi o rozwój floty. Wciągnięcie bandery na patrolowcu ORP „Ślązak” jest w opinii ekspertów bardziej powodem do wstydu niż dumy. Czy uda się uratować polską flotę bojową? „Z aktualnych planów resortu obrony narodowej nie wynika nawet, jaki kształt przyjmie w najbliższym czasie nasza wojenna flota. Można też odnieść wrażenie, że w samym obozie władzy ścierają się różne koncepcje jej rozwoju. [...] Konsekwencją zaniedbań jest ograniczona możliwość działania naszych jednostek podwodnych, ale niebawem pojawi się też nie mniej ważny problem szkolenia załóg dla podwodnej floty.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „MiG-i w powietrze. Kasa do PGZ”: Po decyzji o wznowieniu lotów myśliwców MiG – 29, odetchnęły z ulgą największe zakłady lotniczo – remontowe wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „[...] To zapewni Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy możliwość kontynuacji prac nad wdrażaniem nowych technologii w zakresie serwisowania samolotów F-16 i C-130 oraz umożliwi dokończenie realizacji programu modernizacji systemu IFF na tych samolotach”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Turecki szantaż uderza w Polskę”: Przed szczytem NATO w Londynie, tureckie władze zagroziły zablokowaniem planów zakładających obronę Polski i republik nadbałtyckich na wypadek rosyjskiej agresji. „Albo członkowie Paktu uznają zbrojne ramię syryjskich Kurdów za organizację terrorystyczną, albo Turcja nie poprze przyjęcia nowych planów ewentualnościowych Sojuszu dotyczących naszego regionu”


Nasz Dziennik, „Zginęli żołnierze”: Kancelaria prezydenta Francji poinformowała o śmierci trzynastu francuskich żołnierzy, którzy zginęli w poniedziałek wieczorem w katastrofie śmigłowca w Mali. „Śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo - bojowy typu Cougar zderzyły się w Liptako w regionie Menaka, we wschodnim Mali. Do katastrofy doszło podczas operacji Barkhane przeciwko dżihadystom związanym z Państwem Islamskim i Al-Qaidą, w której bierze udział 4500 żołnierzy w Sahelu.”


Reklama

Komentarze (8)

 1. jjj

  https://www.defence24.pl/rakiety-manewrujace-we-francuskiej-ofercie-z-okretami-podwodnymi-scorpne ---------- można by było również rozważyć tą propozycje jako przyszłościową dla MW RP

 2. jjj

  https://www.defence24.pl/koreanski-miniaturowy-okret-podwodny-dla-tajlandii ------------- tego typu okręty podwodne powinny być przyszłością marynarki wojennej RP ----------- oraz szansą rozwoju polskich stoczni przy współpracy koreańczyków takie okręty mozna by pewnie było budować w polskich stoczniach ----- koreańczycy pewnie byli zainteresowani wspołpracą

 3. Wiem co piszę

  Powinniśmy zakupić 5 małych nowoczesnych okrętów podwodnych w Korei do obrony naszego wybrzeża i portów. Duże OP to przerost formy nad treścią. Należy dozbroić ŚLĄZAKA. Będzie to okręt flagowy naszej MW. Starannie zmodernizować/dozbroić ORKANy (3 okręty) Zmodernizować i dozbroić trałowce projektu 207. Wprowadzić i dozbroić 2 nowe KORMORANY (obecnie w produkcji). Wprowadzić do MW 6 holowników (aktualnie w produkcji). Zmodernizować pomocnicze/ratownicze jednostki MW i to tyle i aż tyle... na początek. Później można pomyśleć o reszcie.

 4. Pjoter

  To wstyd!!!! Kiedy budujemy najlepsze na świecie jachty pelnomorskie nie potrafimy zbudowac np dobrze uzbrojonych np scigaczy rakietowych

 5. say69mat

  @Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „MiG-i w powietrze. Kasa do PGZ”: ... to się musi zakończyć katastrofą, ponieważ o przydatności operacyjnej systemu uzbrojenia, jakim jest MiG29 decyduje parcie biznesu na państwowym zasilaniu.

  1. say69mat

   Tak na marginesie, 'smokery' powinny mieć zdecydowany szlaban na loty w przestrzeni powietrznej nad aglomeracjami oraz w obszarach lokalizacji infrastruktury krytycznej. Takiej, jak rafinerie, zakłady chemiczne, magazyny paliw i gazu ziemnego.

 6. ppp

  Przez jednomyślność NATO będzie zawsze blokowane, a ART. 5 jest wydmuszką. Powinna być większość bezwzględna i tyle).

 7. say69mat

  @Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Turecki szantaż uderza w Polskę”: Przed szczytem NATO w Londynie, tureckie władze zagroziły zablokowaniem planów zakładających obronę Polski i republik nadbałtyckich na wypadek rosyjskiej agresji. „Albo członkowie Paktu uznają zbrojne ramię syryjskich Kurdów za organizację terrorystyczną, albo Turcja nie poprze przyjęcia nowych planów ewentualnościowych Sojuszu dotyczących naszego regionu” ... Kurde, jakim cudem ci biedni Kurdowie stanowią dla Erdogana zagrożeniem na miarę baterii Iskanderów w Obłasti??? Możeee miara zagrożeń ... miarą polityka???

 8. BUBA

  Jaka przyszlosc marynarki stara i zardzewiala.Bo chca kupic stare okrety podwodne. NIE dla tych staroci. NIE NIE NIE. Trzeba energicznie protestowac.Najpierw chcieli stare Adelajdy a teraz chca stare okrety podwodne. To sa pieniadze podatnikow czali nasze. NIE dla staroci. Nie dajcie zatopic tych pieniedzy. One sa nasze. NIE dla zlomu. Okrety podwodne tylko nowe wilosci co najmniej 4 jednostki i to z rekietami Tomahavk albo rzadne. Jak marynarka niechce nowych jednostek to te pieniadze zainwestowac w Nadmorska bron rakietowa.

  1. czytelnik

   Rakiety uderzyły w cele oddalone ledwie 90 kilometrów od pozycji S-400 czyli głęboko w przestrzeni chronionej przez ten system więc nie ma znaczenia jaką trasą przyleciały. Twoja rozpaczliwa próba wytłumaczenia tego blamażu tylko dodaje mu wiarygodności.

  2. Davien

   Panie GB, to po prostu pokazuje tez jak Rosja traktuje badż co bądz sojuszników-jak mieso armatnie .

  3. Davien

   Panie J1 ja rozumiem że prawda boli ale akurat negowanie faktów panu nie pomoże. A co do S-300 czy S-400, to te kilka baterii bez zadnego wsparcia eliminuje po jednym AARGM na radar kontroli ognia i mamy ładny zbiór złomu bo Rosjanie nie maja czym zatrzymac tych pocisków A co do hamowania sie Rosjan to powiedz to tysiacom dzieci zamordowanych przez ich bomby w Aleppo i Doumie czy tym co zgineli w celowo atakowanyc szpitalach i szkołach których dane otrzymali z ONZ własnei by ich nie atakować.

Reklama