Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Gen. Skrzypczak o rozwoju polskiej armii; Podsumowanie procesu modernizacji polskich sił zbrojnych; Radiowo-elektroniczne możliwości rosyjskiej armii; Polska dołączy do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Gen. Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Polska potęga militarna”: Gen. Skrzypczak o potencjale polskiej armii. „(…) rzeczywistość wojskowa znacząco się nie zmienia. W niektórych obszarach można dostrzec postęp będący sumą dokonań kilku zmieniających się w wyniku wyborów ekip politycznych na przestrzeni 8 -12, a czasami i więcej lat. Za przykład można wskazać program ciężkiej haubicy KRAB. W innych obszarach jest znacznie gorzej. I bardziej potęga polskiej armii tkwi w propagandzie, która buduje mit jej wielkości ustami złotoustych polityków, niż w jej potencjale bojowym. Przekonaliśmy się boleśnie w naszej historii, że propaganda nie zastąpi doskonale uzbrojonego i wyszkolonego żołnierza.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Kraby pełzną na granicę”: Podsumowanie modernizacji polskiej armii. „4,6 mld zł to największy kontrakt na dozbrojenie polskiej armii zawarty w tym roku przez MON i zarazem największe zamówienie w polskiej zbrojeniówce po 1989 r. Tyle wydaliśmy na zakup 120 egzemplarzy 155-milimetrowych samobieżnych haubic Krab oraz 91 pojazdów towarzyszących. Umowę na realizację „pracy wdrożeniowej" zawarł jeszcze rząd Donalda Tuska w 2008 r., ale dopiero w grudniu ubiegłego roku podpisano umowy na dostawę czterech „dywizjonowych modułów ogniowych" - w sumie 96 krabów, a pierwszy taki moduł (czyli 24 kraby) trafił do wyposażenia polskiego wojska w sierpniu tego roku.”


Krzysztof Podgórski, Gazeta Polska Codziennie, „Nowa jakość, nowe możliwości”: Radiowo-elektroniczna modernizacja rosyjskiej armii. „(…) osiągnięcia rosyjskich instytutów uzbrojenia i rosyjskiej myśli technicznej w zakresie systemów walki radiowo - elektronicznej, dały armii prezydenta Putina oręż w znaczącym stopniu niwelujący przewagę USA i krajów NATO w zakresie: systemów rozpoznania (np. samoloty AWACS), łączności, dowodzenia i kierowania wojskami, broni precyzyjnej (w tym pocisków manewrujących) i bez- załogowych aparatów latających (dronów rozpoznawczych i bojowych).”


Polityka, „Mamy fotel w Nowym Jorku”: Od 1 stycznia 2018 r. Polska rozpocznie dwuletnią kadencję jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Oprócz pięciu stałych członków Rady z prawem weta - USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin - zasiądziemy w gronie dziesięciu niestałych, wybieranych według klucza geograficznego na dwa lata. Nową kadencję oprócz nas rozpoczynają: Gwinea, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej. Niestałym członkiem Rady byliśmy już pięciokrotnie, cztery razy w PRL, nawet w czasie stanu wojennego, ostatni zaś raz w latach 1996-97, za rządów SLD-PSL.”

Reklama

Komentarze

    Reklama