Reklama

Kreml nęci przyszłych sołdatów stopniami i paszportem

Autor. mil.ru

Trzy nowe przepisy prawne mają pomóc rosyjskiej armii w zachęcaniu do wstępowania do służby i walki na Ukrainie. Rosjanie chcą to zrobić podwyższając maksymalny wiek służby, ułatwiając służenie cudzoziemcom i nadając stopnie wojskowe osobom nie posiadającym odpowiedniego wykształcenia wojskowego.

Pierwsza ustawa, już podpisana przez Władimira Putina, ma „uregulować stosunki panujące w armii” w zakresie służby kontraktowej cudzoziemców. Dokument precyzuje, że osoby nieposiadające rosyjskiego obywatelstwa oraz obywatele innych państw będą mogli służyć w rosyjskiej armii nie tylko w czasie stanu wyjątkowego, wojennego czy w trakcie konfliktów zbrojnych, ale również mogą być powoływane podczas mobilizacji. Umowy o służbę wojskową z takimi osobami mają obowiązywać do zakończenia mobilizacji, stanu wojennego lub wojny.

Czytaj też

Reklama

Co ciekawe, nowa ustawa weszła w życie od razu w dniu jej oficjalnej publikacji. Rosjanie nawet nie kryli się z tym, że taka superszybka procedura została przyjęta „w celu pilnego podjęcia dodatkowych działań w zakresie obsady Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

Dokładnie w tym samym celu Putin zamierza podnieść maksymalny wiek osób powoływanych do ponownej służby kontraktowej. Obecnie przepis na pobór dla „starików” ma być ograniczony jedynie do tych Rosjan, którzy są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, odbywali wcześniej służbę kontraktową oraz powoływanych do: Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, organów Federalnej Służby Bezpieczeństwa i organów bezpieczeństwa państwa. Te „ograniczniki” mogą być jednak później po cichu usuwane.

Czytaj też

Ministerstwo obrony Rosji rozpoczęło także przygotowania do wprowadzenia ustawy o nadawaniu stopni wojskowych rezerwistom i ochotnikom bez przeszkolenia wojskowego. Jak na razie ma to być ograniczone do osób z zasługami bojowymi, jednak w skorumpowanej armii rosyjskiej będzie to prawdopodobnie jednoznaczne z kupowaniem sobie awansów. Według wiceministra obrony Rosji – szefa Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego Sił Zbrojnych Wiktora Goriemykina, ma to jednak zwiększyć motywację obywateli do zaciągania się do służby.

„Projekt ustawy [o nadawaniu stopni wojskowych obywatelom w rezerwie i służącym lub służącym w formacjach ochotniczych bez odbycia przeszkolenia wojskowego] ma na celu wsparcie obywateli służących w formacjach ochotniczych, którzy posiadają zasługi bojowe, a jej przyjęcie będzie miało pozytywny wpływ na motywację obywateli przy zawieraniu umów o służbę w formacji ochotniczej”.
Wiktor Goriemykin - wiceminister obrony Rosji – szefa Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego Sił Zbrojnych

Te kolejne kroki podejmowane przez Kreml mogą pokazywać, że fala chętnych do kontraktowej służby wojskowej w Rosji zaczyna z tygodnia na tydzień być coraz mniejsza.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama