Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Dyskusja o ustawie ws. PMG; Kontrakt na artyleryjskie wozy amunicyjne i artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia; Prezydent Andrzej Duda w Turcji; Tajemnicza śmierć w centrali ABW

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marzena Sosnowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Minister obrony przestrzelił”: Pomysły resortu obrony narodowej na wzmocnienie bezpieczeństwa lekowego w Polsce nie spotkały się z aprobatą producentów leków.„[...] Projektowana ustawa przewiduje mechanizm wzajemnego wsparcia państwa i biznesu. To znaczy przedsiębiorcy zobowiążą się do świadczenia na rzecz kraju usług, które wzmocnią nasze narodowe bezpieczeństwo. W zamian za to będą mogli liczyć na stosowne wynagrodzenie. [....]. Zgodnie z nim przedsiębiorca, który znajdzie się w wykazie firm istotnych dla obronności, będzie musiał uzyskiwać zgodę urzędników na najważniejsze działania biznesowe, np. przeniesienie siedziby za granicę, sprzedaż lub rozebranie ważnej infrastruktury (np. linii produkcyjnej) oraz zakończenie działalności gospodarczej. Nieuzyskanie zgody skutkować będzie nieważnością dokonanych działań.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kontrakt na artyleryjskie wozy amunicyjne”: Trwa kompletowanie modułów ogniowych RAK. „W ubiegłym tygodniu w Hucie Stalowa Wola SA miała miejsce uroczystość podpisania umowy na dostawę artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) oraz artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia (AWRU). Stronami umowy o wartości 186 mln zł są Inspektorat Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola SA. [...] Artyleryjskie wozy amunicyjne i artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia stanowią elementy kompanijnego modułu ogniowego RAK, który w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj. trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU).”


Joanna Kowalkowska. Gazeta Polska Codziennie, „Owocne rozmowy w Ankarze”: Podsumowanie wizyty pary prezydenckiej w Turcji gdzie rozmawiano o bezpieczeństwie i obronności. „Spotkania z Polakami poprzedziły poniedziałkowe rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem oraz przedstawicielami tureckiego rządu. Istotną kwestią były zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w Brukseli w połowie czerwca. - Omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w naszej części Europy, w rejonie Morza Czarnego. Rozmawialiśmy też o suwerenności, niepodległości i przywróceniu granic Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii - relacjonował prezydent Andrzej Duda.”


Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, „Śmierć oficera w centrali ABW. Nowe szczegóły tragedii”: Doniesienia medialne dotyczące śmierci oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Do tragedii w centrali ABW doszło dzień po ogłoszeniu awansów w tej służbie. Michał M. został pominięty w promocji. Powodem niełaski miało być wspomniane dochodzenie inspektoratu wewnętrznego, ale też - jak podaje jeden z naszych rozmówców - konflikt z przełożonymi […]”


Roman Imielski, Gazeta Wyborcza, „Dysydenci powinni być chronieni jak świadkowie koronni”: Wywiad z gen. Jarosławem Stróżykiem, byłym zastępcą szefa zarządu wywiadu w kwaterze głównej NATO. „Sądzę, że jednak na poziomie Aleksandra Łukaszenki, ale z pewnością ma on wsparcie nie tylko duchowe, ale też operacyjne z Rosji. To była więc wspólna operacja służb białoruskich i rosyjskich. Putin wykorzystuje wszystkie możliwe środki w rywalizacji z Zachodem, a przez Białoruś prowadzi z nami wojnę zastępczą. Łukaszenka jest dla niego w ostatnim czasie bardzo plastycznym materiałem. Sama Białoruś jest traktowana przez służby rosyjskie - takie jak FSB i inne służby specjalne - jako wręcz terytorium własnego państwa.”


Reklama

Komentarze

    Reklama