Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Brytyjska modernizacja czołgów Challenger; Podsumowanie szczytu B9 i ćwiczeń Justice Sword 21; Kolejna eskalacja konfliktu izraelsko - palestyńskiego

Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kontrakt na modernizację challengerów”: Prace modernizacyjne mają być realizowane w zakładach spółki joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) zlokalizowanych w miejscowości Telford w hrabstwie Shropshire. „Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podpisało umowę ze spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) o wartości 800 mln funtów dotyczącą modernizacji 148 spośród 227 czołgów Challenger 2, którymi dysponują wojska lądowe Wielkiej Brytanii (British Army). Pozostałe czołgi zostaną przeznaczone do celów szkoleniowych oraz staną się źródłem części zamiennych. [...] Zmodernizowane czołgi trafią na wyposażenie dwóch pułków pancernych. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace podkreślił, że Challenger 3 będzie w pełni scyfryzowanym brytyjskim czołgiem, który ma być na służbie do roku 2040. Na wyposażenie czołgów ma trafić również mocniejszy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM z nowym układem chłodzenia i zawieszeniem, dzięki czemu może osiągnąć prędkość ok. 97 km/h.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rumunia najważniejszym partnerem Polski w regionie”: W poniedziałek rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9) zrzeszającej Polskę, Rumunię, Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację oraz Węgry. W tegorocznej edycji B-9 wzięli udział również prezydent Joe Biden, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Wczoraj zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta RP w Rumunii. Podczas swojej podróży Andrzej Duda wziął udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, a także spotkał się z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach Justice Sword 21. [...] Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że ćwiczenia Justice Sword 21 to sprawdzenie gotowości współpracy polsko-rumuńskiej. - Wspólne ćwiczenia pozwalają zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom, ale także bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO - stwierdził Błaszczak.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Kryzys na Bliskim Wschodzie”: Sytuacja na Bliskim Wschodzie się zaognia. Po informacji o planowanej eksmisji kilku arabskich rodzin z domów we wschodniej Jerozolimie rozpoczęły się protesty Palestyńczyków. „W poniedziałek wieczorem sytuacja gwałtownie się zaogniła, kiedy radykałowie z rządzącego Strefą Gazy palestyńskiego Hamasu wystrzelili rakiety na Izrael. Na odpowiedź nie musieli długo czekać. - Przekroczyli czerwoną linię, Izrael odpowie z wielką siłą - obwieścił izraelski premier Beniamin Netanjahu, ogłaszając rozpoczęcie odwetowych izraelskich nalotów na cele w Gazie. Armia szacuje, ze bomby spadły na co najmniej 130 celów Hamasu, w nalotach miało zginąć piętnastu radykałów i jedna kobieta, a dwie kolejne zostały ranne. Z kolei palestyńskie władze twierdzą, że w izraelskich atakach zginęły co najmniej 24 osoby, wśród nich - dziewięcioro dzieci. Jak podaje BBC, ostrzał rakietowy Hamasu i izraelskie naloty nie ustały wieczorem - trwały jeszcze we wtorek rano.”


Reklama

Komentarze

    Reklama