Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce dla specjalsów jeszcze w tym roku? Macierewicz: Jeżeli podpiszemy kontrakt

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że pierwsze śmigłowce przeznaczone do szkolenia mogą zostać dostarczone Wojskom Specjalnym jeszcze w tym roku, o ile zostanie podpisana stosowna umowa.

Jeżeli kontrakt zostanie zawarty, pierwsze śmigłowce do szkolenia zostaną dostarczone Wojskom Specjalnym do końca roku

szef MON Antoni Macierewicz

Na pytanie, czy uda się dotrzymać deklarowanego terminu dostarczenia Wojskom Specjalnym pierwszych nowych śmigłowców do szkolenia przed końcem bieżącego roku, szef MON zapewnił, że uzyskał takie zobowiązanie ze strony producentów, o ile – zastrzegł - kontrakt zostanie zawarty. "Producenci zobowiązali się, że maszyny do szkolenia będą dostępne" – powiedział dziennikarzom. 

Macierewicz zaznaczył, że trwają negocjacje i nic nie zostało jeszcze rozstrzygnięte. "Dlatego w jednej z moich wypowiedzi powiedziałem, że to są sprawy jeszcze nieaktualne" – dodał. Zapewnił też, że w rozmowach w sprawie śmigłowców "nic nie zostało utajnione ponad te wymogi, które są związane z negocjacjami handlowymi, zawsze odbywającymi się w pewnej dyskrecji". 

MON dąży do zakupu śmigłowców wielozadaniowych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, w pierwszej kolejności dla Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej (w tym do wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych). Jest to następstwo rezygnacji z zakupu 50 śmigłowców Caracal na bazie wskazania poprzedniego kierownictwa MON z 2015 roku po zakończeniu niepowodzeniem negocjacji offsetowych. - Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Kilka dni później szef MON zadeklarował w Mielcu, że pierwsze śmigłowce Black Hawk dla polskich sił specjalnych mają być dostarczone jeszcze w tym roku.

W związku z planowanym zakupem w ramach pilnej potrzeby operacyjnej resort obrony zwrócił się z zapytaniami do PZL Świdnik, PZL Mielec oraz Airbus Helicopters. Pod koniec października MON przekazało w komunikacie, że wszyscy wymienieni trzej oferenci rozpoczęli rozmowy. Oprócz nich - jak poinformował minister obrony Antoni Macierewicz - do postępowania zgłosił się także koncern Bell Helicopter (oferujący wstępnie maszyny UH-1Y Venom). Z deklaracji przedstawicieli MON wynika, że warunkiem podpisania umowy jest ustanowienie w Łodzi potencjału serwisowego śmigłowców, w oparciu o zakłady WZL nr 1.

JP/PAP

Reklama

Komentarze (13)

 1. Afgan

  Do końca roku pozostał miesiąc i niecałe 2 tygodnie. W tym czasie nikt nie wyprodukuje śmigłowca. Zatem będą to maszyny z zapasów producenta. Zarówno Mielec jak i Airbus mają takie zapasy, gorzej ze Świdnikiem, który już 2 lata nie może kilku Głuszców i Anakond zmodernizować. Obstawiam że specjalsi dostaną S-70i w standardzie "Bieda-Hawk" z zapasów Mielca, których jedynym uzbrojeniem będą km 7,62mm w drzwiach. Może przynajmniej MW dostanie Caracale w wariantach ZOP i SAR.

  1. Grzegorz

   Wiemy dobrze, że nie da się tak zamówić śmigłowców. Jedyne co możemy dostać to wypożyczona maszyna po uwczesnym zobowiązania się rządu do zakupu danego typu. Ewentualnie zakup maszyn używanych tylko w celu przeszkolenia podstawowego pilotów na dany typ i nic więcej. Ogólnie mam wrażenie, że temat się będzie przyciągał aż do momentu gdzie już z pełną otwartością będzie można mówić, że na przetarg jest już za późno, bo od 2018r byśmy zostali bez śmigłowców tego typu.

  2. Qba

   Mielec oferuje dostawy S70i dopiero w 2019 roku.

  3. do afgan

   a gdzie te caracale bedą lądować, na Mistralach?

 2. adam

  Śmigłowce będą o ile podpiszemy kontrakt, jak go już podpiszemy to będą, będą na pewno BH, AW lub Caracal, bo będą na pewno no bo kontakt podpiszemy, a jak już podpiszemy to będą a czy podpiszemy? podpiszemy ...bo jak nie podpiszemy to nie będzie, ale będą jak podpiszemy. Kiedyś podpiszemy, albo i nie podpiszemy ale będą śmigłowce gdy podpiszemy...

  1. Qba

   Faworytem jest Bell, który oferuje najniższą cenę i produkcję w WZL w Łodzi.

 3. tak to chyba wygląda

  "W związku z planowanym zakupem w ramach pilnej potrzeby operacyjnej resort obrony zwrócił się z zapytaniami do PZL Świdnik, PZL Mielec oraz Airbus Helicopters." Czyli zrezygnowaliśmy z Airbusa (z ofsetem), żeby potem zwrócić się do Airbusa z zapytaniem (przy kilku sztukach dla WS i MW pewnie bez ofsetu). Coś mi się wydaje, że to "zapytanie" do Airbusa to tylko po to żeby zachować pozory konkurencyjności bo po ostatnim namaszczeniu S70i dwa dni po rezygnacji z Caracali, bez wskazania kryteriów wyboru podniosła się jednak wrzawa jakiej się AM nie spodziewał.

  1. Qba

   Airbus oferuje teraz Caracale dwa razy drożej i bez transferu serwisu do WZL. Ale z dostawami od 2017 roku, podczas gdy Mielec proponuje S70i od 2019 roku, a Świdnik AW149 od 2020 roku.

 4. Max Mad

  Nie to Antonio w Mielcu mówiłeś. Co innego kamery i mikrofony nagrały.

 5. mar

  tylko zakup produkowanych już Caracali w świetnej cenie, który udowodni nieudolność i brak dbałości o państwowy grosz poprzedniej ekipy, uratował by twarz tego ministra i tego rządu, ale czy go na to stać? CDN

 6. Arczi

  Pozostaje miec nadzieje ze beda to dobrze wyposarzone maszyny...

  1. Włodziu

   ,,śmigłowce do szkolenia" - ten zwrot wydaje się kluczowy jeśli chodzi o zakup dwóch śmiglowców do końca roku - będą to najprawdopodobniej dwa ,,gołe'' S-70i, do szkolenia pilotów i obslugi.

 7. venom

  Przed końcem roku cos tam będziemy wiedzieć.AM trzymam za słowo!

  1. Kazik

   No, że jak zwykle nic nie wyszło.

 8. Realista33

  AM pokazuje wszystkim ze chciec znaczy moc !!! Caracale mielibysmy za jakies 5 lat ... moze. Trzeba zaczac realne szkolenie a nie tylko teoria ..... papier zniesie wszystko. A tak przy okazji, czy wiadomo juz co Kownacki zalatwial w Japonii?? czy przypadkiem nie licencje na Type 10 dla Bumaru??

  1. Dropik

   Jaki type 10!? Hiluxy do ot . sprawdzily sie w sluzbie w isis :P

  2. K2

   Chyba prędzej plany Yamato dla stoczni, choć i to nie nasz poziom techniczny.

  3. nie czytałeś??

   Przecież był komunikat ministerstwa nt. wizyty w kraju kwitnącej wiśni.. Uczył się robić origami i bonsai.

 9. Luke

  Tak podpisza ze nie podpisz i tak beda smiglaki jak juz sa ale nie ma! Nic nowego nie bedzie bo program 500+ ktury okazuje sie dobry dla ludzi jest zlym dla Wojska. Nie mysle ze bedzie nowego przetu przez jakies 5 lat!

 10. gts

  Takiego bystrzaka dyplomatycznego dawno nie bylo. Tak samo Glinski mowil o S14 zachodniej obwodnicy Lodzi. Kto ich szkolil ze potrafia tyle powiedziec a nic nie przekazac...

 11. Dropik

  Wojskom specjalnym smigla nie sa potrzebne w tym roku. Co innego jeli chodzi o smigla dla marynarki. Tam jest dramat, za to w ministerstwie cyrk lub to cos co na na kolkach

 12. asdf

  Zakup heli jest na etapie DAR-a i tyle, a kiedy będzie przetarg to poczekamy.

 13. Olo

  Na pewno będą o ile podpiszemy kontrakt :D Geniusz Panie! Geniusz!

  1. asdf

   Tylko teraz nawet nie toczy się żadne postępowanie. Przynajmniej tak wynika z ostatniej interpelacji poselskiej.

Reklama