Reklama

Siły zbrojne

Zasadzka w Buczy, duże straty rosyjskiego desantu

BMD-2
BMD-2
Autor. Vitaly V. Kuzmin via wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Bucza to miasto liczące 36 tys. mieszkańców, leżące na północny wschód od Kijowa. Od jego granic jest oddalone o 10 kilometrów, a od centrum – 45 km. Jest to jedna z dróg, którymi można dostać się do ukraińskiej stolicy i jedna z nielicznych, do których mają obecne dostęp Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Doszło tam do walk, w których Rosjanie ponieśli duże straty.

Reklama

Wczoraj, 27 lutego, próbowały w ciągu dnia przedostać się tamtędy siły należące do rosyjskiego WDW (ros. Wozduszno-Diesantnyje Wojska, Wojska powietrznodesantowe Rosji). Z przebiegu starcia nie trafiły do sieci żadne nagrania. Jest jednak jedno ukazujące prawdopodobnie sytuację przed rozpoczęciem walki i kolejne - po jej zakończeniu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W nagraniu sprzed rozpoczęcia walk widać, że Rosjanie przemieszczają się przez miejscowość bardzo ostrożnie. Pojazdy poruszaj się powoli i są ubezpieczone przez piechotę.

Z kolei w nagraniu po udanej zasadzce widać jedynie zniszczone liczne pojazdy, których obserwatorzy naliczyli łącznie 21. Wiele z nich to gąsienicowe wozy rodziny BMD, a tylko jeden to ciężarówka oparta o platformę Kamaza.

Straty dotyczą więc sprzętu bojowego, a nie – jak to często była ze sfilmowanymi zniszczonymi kolumnami rosyjskimi – pojazdów zaopatrzeniowych. W dodatku jest to sprzęt należący do elitarnej formacji.

Czytaj też

Co ciekawe, na nagraniu po bitwie nie widać ciał rosyjskich żołnierzy. Może to oznaczać, że część z nich poległa w wozach w wyniku niespodziewanego ostrzału, a inni wycofali się bądź poddali.

Czytaj też

Rozkład wraków sugeruje, że kolumna WDW została zaatakowana w „podręcznikowy" sposób, tzn. najpierw zniszczone zostały czołowe i ostatnie wozy w kolumnie. Skutkiem tego pozostałe, idące w ciasnych odstępach wozy stały się łatwym celem. Niewykluczone, że w reakcji na to Rosjanie wycofali się i pozostawili część sprzętu nienaruszonego, po czym został on zniszczony przez obrońców.

Czytaj też

Warto też dodać, że sprzęt pancerny WDW to wozy lekkie, stworzone do przerzutu drogą lotniczą. Ubocznym tego skutkiem są ich gorsze parametry techniczne w tym opancerzenie. Wydaje się, że wg pierwotnego planu Rosjan WDW miało został przerzucone na lotnisko w Hostomelu drogą lotnicza zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Po częściowym odbiciu tego lotniska z rąk desantu przerzuconego śmigłowcami przez wojsko ukraińskie, przerzut drogą lotniczą został odwołany jako zbyt ryzykowny. WDW idzie więc obecnie na Kijów drogą lądową jak typowa piechota zmechanizowana.

Reklama

Komentarze (26)

 1. NineTailFox

  Moze mi ktos wytlumaczyc bo nierozumiem troche czemu Ukraincy nie moga zniszczyc tych ulic skoro jest mowa o tym ze te czolgi nie daja rady w terenie.

 2. Ech

  Tak sie zastanwiam czy te porazki - to wina raczej TAKTYKI? Bo chyba nie techniki. Taktyka + myslnie. Moze tez zmiecznie (2 miesiace ciwczen i siedzenia w namiocie_ + moralne (chyba nie wiedza o co walcza) Oczywscie duza czesc to propaganda (mamy widomsci tylko z jednej strony) Ale zakaldajac ze jednak czesc prawy to wynglda jakby dostawali mocno

  1. Anty 50 C-cali

   Ech, maMY WIDOMSTI O TRAFIENIU ISKANDERA - OBOK - BUDYNKU W CHARKOWIE....CZYLI :; CELOWANY SPECJALNIE W ASFALT, BO SERGIEJ I PUTIN NAWET PODAJE O SPECJALNEJ OPREACJI,"----NIET" PRZECIW CYWILOM!!!

  2. Trzcinq79

   Gdybyś poszperał a nie slu hal i oglądał TVN to wiedziałbyś że Ukraincy wykorzystują ludność cywilna a swe baterie ustawiają pośród zabudowań cywilnych. To tyle co mam Ci do przekazania. Ludzie otwórzcie oczy

  3. Valdore

   Trzcinq79, naprawdę żałosne kłamstwa ruskiej propagandy sobei daruj russtrollu. Ale ajk widac tobie zalane krwia ruble pasuja.

 3. Jur

  Nie macie wrażenia, że Rosjanie popełniają dużo błędów? Albo grają jak im przeciwnik pozwala.

 4. okb

  Mam nadzieję,że Putin nie wykończył jeszcze Nawalnego-bo to na tę chwilę jedyny Rosjanin z którym zachód może w miarę normalnie rozmawiać .Panie Putin "kończ Waść oszczędż wstydu sobie i cierpienia innym ". Jako oficer wiesz Pan co trzeba zrobić!!!

  1. BadaczNetu

   Nawalny zdaje się był zwolennikiem zajęcia Krymu. On też chciał wielkiej Rosji, tylko na nieco inny sposób nić Putin.

 5. Ktos

  Tak siedze, czytam komentarze i nie moge sie nadziwic ze ciagle brakuje mi kilku komentatorow ktorzy zawsze twierdzili ze armia Rosji jest naj i nikt im nie podskoczy. Cos cisza zapadla...

  1. Pogromca Kacapow

   @Ktos Troche ucichli piewcy "ruskiego mira" ktora wiedze czerpia ze sputnika i ruskiej TV. Ale watpie , ze te "szmaty" do konca ucichna i beda nadal szerzyc propagade za sprzedajne ruble.

  2. mich

   @Pogromca Kacapów. Mogą ucichnąć. Teraz rubel nie będzie zbyt wiele wart.

  3. Ziuta

   może siedzieli w tym sprzęcie

 6. DA(łn)VIEN

  Dramat...po prostu dramat. Ukry i Rusy wyniszczają się. Dla Polski bardzo dobrze. Będzie Polska silniejsza i bezpieczniejsza. Nie zmienia to faktu,że to jest dramat cywilizacyjny . Spokoju i pokoju dla Rosji i Ukrainy oraz króla kartofla z Mińska

  1. 3rzędowiec

   cóż za złożona osobowość... najpierw radość ameby spod budki z piwem, że się sąsiedzi wyniszczają, a potem jednak refleksja nad "dramatem cywilizacyjnym"

  2. Lejb

   Nie wiem gdzie dostrzegasz bezpieczeństwo? Wojna za progiem domu, jeszcze nigdy żadnemu gospodarzowi na dobre nie wyszła... Tutaj za chwilę będą miliony uchodźcow. Jeśli jak twierdzisz, będzie to ba wyniszczenie to może trwać latami.

  3. Lejb

   Nie wiem gdzie dostrzegasz bezpieczeństwo? Wojna za progiem domu, jeszcze nigdy żadnemu gospodarzowi na dobre nie wyszła... Tutaj za chwilę będą miliony uchodźcow. Jeśli jak twierdzisz, będzie to ba wyniszczenie to może trwać latami.

 7. Trzcinq79

  Kuleje taktyka m. In. Rozpoznanie. To nie wina sprzętu... Ogólnie to jakaś taktyczna katastrofa wojsk rosyjskich. Wydaje się jednak ze to się zmienia.

 8. Waldemar Marszałek

  W zamierzeniu generała Margiełowa BMD miał chronić przed wybuchem atomowym, przed niczym więcej, desant na tyłach miał nie spotykać nic wartego uwagi, ale jak desant ma przełamywać. Chyba wszyscy rozsądni Rosjanie zostali w domu. Przepraszam powinno być poważnie, ale ja po prostu nie mogę, dzisiaj w "Biedronce" sprzedali mi sałatkę "colesław", tak "colesŁaw", sołdatom wyślijcie.

 9. Jan24

  W terenie zabudowanym nie można tak blisko jechać. Są wystawienia , jednego ustrzegła z przodu i z dwa w środku i koniec. Cała kolumna do rozwałki. Co to za taktyka sowiecka.

  1. Gnom

   Trafiłeś w sedno tych ruskich działań - prawie analfabetyzm taktyczny. Jak w Groznym - wejście do miasta w pojazdach i bez ubezpieczenia - patrz Charków, ścisk w kolumnie w miejscowości (tego to już multum), minimalne odległości w miejscach dyslokacji - jedno trafienie kilka pojazdów zniszczonych, brak ukryć, ruch tylko po drogach (inna sprawa, że jak tam są roztopy to poza droga nie powalczysz). Trochę lepiej to wygląda gdy ewidentnie idzie samo rozpoznanie na Tigrach, Noramlanie II WŚ w ruskiej armii: razwiedka i dziki tłum.

 10. Iopi

  FR to pasożyt na globalnej cywilizacji. Miliony skrajnie(wg. zachodniego rozumowania) biednych ludzi, okłamywanych przez rządzącego nimi oficera KGB, będących mięsem armatnim do destabilizowania ładu globalnego(bez nadinterpretacji proszę) przez jednego psychola z KGB i ... pannę Merkel... Skoro ona już zeszła z muslimskiego stołka w Niemczech i politycy mają przestrzeń aby przejrzeć na oczy, dlaczego twór Unii Europejskiej ma w tym trwać?

 11. Iopi

  Obywatele cywilizacji zachodniej - udzielmy pożyczki najdzielniejszej z Nas Ukrainie na wypożyczenie sprzętu i ludzi! Takiej że rozpoczęciem płaty za 20-30 lat, tj. krótko przed umorzeniem tego długu. Skończmy z Merkelo-rozbrajaniem krajów Unii Europejskiej wykorzystując 'bony' na emisję spalin(z tego porozumienia wycofały się Chiny i USA) na i poddawaniem Europy tak zacofanemu krajowi jak Federacja Rosyjska - bo ma surowce na których się wzbogaca, aby później móc prowadzić z Nami wojnę!? Pokonajmy ich i niech zapanuje pokój, bez ładowania portfela jednego skrajnie fałszywego, popierdolonego człowieka. Pozbądźmy się tej ... Kurwa kreatury komunistycznej i stwórzmy granicę Polsko(czy też Wchodnio-Europejsko-Unijno)-Chińską!

 12. Taki jeden

  Mam nadzieję, że do walki nie włączą się siły białoruskie oraz że Ukraina poradzi sobie też na południu.

 13. Flach

  W Buczy zasadzka była wczorajszej nocy. Po co to powtarzanie tych doniesień? Zeby wyglądało że ruscy poniesli wieksze straty? I tak Ukraincy robią co mogą. Ale bez pomocy z zewnatrz polegna. Wiec pomozmy im, kazdy choć trochę. Chocby nie kupując ruskich i bialoruskich towarow, żeby nie sponsorowac bandytów.

 14. [email protected]

  czemu nie przejeli sprzętu?

  1. Adam S.

   Bo uszkodzony. A i tak mają mnóstwo rosyjskiego porzuconego sprzętu.

 15. Gnom

  Panie redaktorze Macieju - leżą tam tez elementy czołgów (przynajmniej 2 oderwane wieże) a nie tylko BMD. Warto zwrócić uwagę, że na powszechnie dostępnych w sieci filmach z walk na świecie nie ma ciał, dopiero na tych z ograniczeniami i przeoczonych przez serwisy typu YTB. Taka moda obowiązuje już od kilku lat, to swoista cenzura ale uzasadniona dostępem bardzo m młodych ludzi do tych filmów.

  1. Syxtus_

   dodałbym, że Ukraińcy nie chcą dawać pretekstu do wykorzystania pokazanych zwłok jako przykładu "bestialstwa"

  2. Autor Widmo

   Syxtus, o czym Ty piszesz ? Myślałem już, że trolle nie odważą się niczego napisać, bo blamaż Moskwy jest znany dzisiaj na całym świecie. Proszę napisz coś może o amunicji kasetowej lub bombach termobarycznych użytych w ostrzale Charkowa, jako typowym bolszewickim jak to nazwałeś przykładzie " bestialstwa ".

  3. Adam S.

   Autor widmo, Spokojnie. "Bestialstwo" Syxtusa jest w cudzysłowiu. Miał na myśli to, że film byłby wykorzystywany przez moskiewską propagandę.

 16. Autor Komentarza

  A nie była to aby artyleria? Jeden z BTR ma wokół drzwi prawie "durszlak" od wchodzących do środka odłamków. Do tego zniszczenia w okolicznych domach.

  1. Pirat

   Artyleria by uszkodziła budynki wokół.

 17. Pirat

  Te lekkie pojazdy są jeżdżącymi trumnami.

 18. Tani35

  Atakujacy ma zawsze przewalone. Broniacy się ma przewagę. Dlatego regulamin armii niemieckiej zabranial wprowadzania tankow do miasta. Ruscy tankow mają duzo wiec.....uzywają. Natomiast nie uzywaja artylerii. Juz to pisalem wiekszosc tych utraconych bedzie wyremontowana. Na zlom pojda tylko spalone.

  1. dobry żart

   Rosjanie wiedzieli, że mają dwa, trzy dni na rozstrzygnięcie. Bojąc się zwrócenia ludności przeciw (co by zniszczyło od razu bajkę o bratnich narodach) nim z różnym skutkiem unikają (coraz mniej) ostrzału ludności cywilnej. Problem polega na tym, że sekundę po przekroczeniu Ukraińskiej granicy cała ludność stanęła przeciwko nim. Te ataki są tak bezsensowne, że wie o tym nawaet 7-latek. To pokazuje wartość życia żołnierza w Rosji. Z tego co widzę to tam nie za bardzo jest co remontować. Ale część pewnie się da, Ukraińcy może będą to chcieli zrobić po wygranej wojnie;)

  2. Grzyb

   Ruskie czołgów mają dużo ale są one daleko. Podciągnięcie ich na linię frontu oznacza transport kolejowy z głębi Rosji a potem niebezpieczną przeprawę prze terytorium wroga.

  3. Autor Widmo

   Jak wrócą z Ukrainy : ) Wartość złomu ok. 400.000 PLN. Gdyby Zelensky wynagradzał ukraińskich żołnierzy prowizją od wartości zniszczonego przez nich bolszewickiego złomu, straty onuc zwiększyłyby się kilkukrotnie. Chwała Ukrainie ! Bohaterom Chwała !

 19. kd12

  Poddali się sovieci czy nie, bo miały być dzisiaj rozmowy pokojowe ?

 20. Autor Widmo

  WDW to sprzęt jednorazowego użytku. Z założenia ten szrot podobnie jak jego załoga i desant mają być użyte wyłącznie w kierunku tj. do przodu. Koncepcja walki nie zakłada odwrotu.

 21. Esteban

  To by było nawet śmieszne, gdyby nie było tragiczne. Kompromitacja i wstyd dla gwardii.

  1. Jato

   Kompromitacja i wstyd ?! A kiedy rosyjskie okupacyjne wojska by się nie skompromitowały i nie okryły się wstydem, gdyby podbily Ukrainę, mordując przy tym tysięce Ukraińców ? Kompromitacją i wstydem bylo dokonanie przez Rosjan agresji na Ukrainę, a to, że ich elitarne jednostki są przez Ukraińców niszczone, jest zaplatą za tę agresję i są dowodem bohasterstwa Ukraińców. Chwała Ukrainie !!!

 22. Eee tam

  Serio? A podobno mieli być tacy nieśmiertelni a tu kolejna przegrana bitwa tej elitarnej formacji w marynarskich nie wiadomo czemu koszulkach

  1. Tani35

   Bo to nie desantowcy tylko traktorzysci z Donbasu. Facet sprzet to jest sprzet ten go ma komu rzad da. Przyszla nowa dostawa do Biedronki w Donbasie z odbiorem na Krymie. Poniewaz samoloty nie lataja przewiezli ich Marsjanie. Goscie ogladajcie mundury to nie armia rosyjska. W ruskiej armii uzywaja Ratnika.

  2. dobry żart

   Ukraińcy wyłapują ich lub strzelają jak do kaczek. Część z tych Rosjan (jeśli nie wszyscy) dowiedziała się gdzie jest po lądowaniu. I to chyba nie była wiadomość która ich ucieszyła;)

  3. Grzyb

   Marynarskie koszulki to tradycja przejęta po marynarzach którzy służyli jako piechotą w czasie rewolucji październikowej 1917r.

 23. Gimnazjum01@

  A twierdzą stał się im każdy próg.

 24. Xzibit

  Hitler z Kremla już szału dostaje i zaczyna straszyć atomem bo świat patrzy jakie baty dostaje jego wojsko :)

  1. dobry żart

   To tylko eskalacja dla deeskalacji. Myślą, że coś dostaną przy stole negocjacyjnym. Ukraińcy jadą z nimi jak z armią bantustanu (nie obrażając bantustanów).

 25. Švejk

  To jest właśnie ilustracja morale czyli motywacji do walki. Ukraińcy walczą o swoje, więc walczą. Ruscy uciekli, nie mają zamiaru żeby zdobywać cudze i ginąć za Putina.

  1. Tomek72

   Rosjanie są AGRESOREM ... nie rozumiem, jak mogli liczyć, że Ukraina "przywita ich kwiatami" - KAŻDY kto ma okazję podróżować i widzieć jak rozwijają się inne kraje - zrozumie chęć WYBICIA się UKRAINY na NIEPODLEGŁOŚĆ ... Porównaj sobie "amerykańską okupację" RFN, Japonii, Korei Południowej do "bratniej pomocy ZSRR" dla NRD, Kuby, Korei Północnej ... o PRL - nawet nie wspominam ..... Ukraińcy BRONIĄ SIĘ, walczą o NIEPODLEGŁOŚĆ - swobodę decydowania czy chcą być w NATO czy w ZBIRze ....

  2. RifRaf

   Dokldanie tak, bylo by calkiem milo gdyby wojsko zorganizowalo maly przewrot w Moskiwie.

  3. dobry żart

   Większość Rosjan nie wie co robi na Ukrainie. Ich rząd pokazał gdzie ma ich życie. Zapomnieli ich nawet poinformować, że idą na wojnę. Będąc Rosjaninem, pierwsza rzecz którą bym zrobił to uszkodził swój pojazd lub spuścił paliwo. Ew. poprosił lokalnego rolnika lub cygana o zajęcie się problemem. A następnie się jak najszybciej poddał.

Reklama