Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Rosja atakuje w Donbasie, ale i pod Charkowem. Ukraina utrzymuje przyczółek na Dońcu [NA ŻYWO]

Russian tank Ukraine
Zdjecie poglądowe
Fot. Генеральний штаб ЗСУ

Rosja rozpoczęła otwartą agresję na Ukrainę. W czwartek 24 lutego rozpoczęły się uderzenia rakietowo-lotnicze na miasta na Ukrainie, w tym m.in. Kijów, Charków i Kramatorsk, po tym jak prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Prowadzony jest też ostrzał artyleryjski. Działania Rosji zostały potępione przez Stany Zjednoczone i NATO. Artykuł aktualizowany na bieżąco.

Nagranie przedstawiające rosyjskie śmigłowce Mi-28N "Nocny Łowca". Ich uzbrojenie to rakiety niekierowane: S-8 kalibru 80 mm, ale i S-13 kalibru 122 mm. Otwarte jest pytanie, czy taki zestaw uzbrojenia to swobodny wybór Rosjan, czy też skutek zużycia zasobów nowocześniejszych, kierowanych pocisków Ataka.

Sytuacja operacyjna z 20 maja:

 • Siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy w pobliżu Popasny.
 • Rosja odbiła przygraniczne miasto Ternawa wraz z Rubiżne.
 • Ukraina stworzyła przyczółek przez rzekę Doniec na osi Wołczańsk.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji, zatrzymaliśmy około 800 osób, podejrzanych o działalność dywersyjną lub zwiadowczą na rzecz wroga - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin w rozmowie z portalem nv.ua.

"Wielu dywersantów zostało przerzuconych na Ukrainę, przede wszystkim do Kijowa, jeszcze przed rosyjską inwazją. Nie można powiedzieć, że dywersanci i zwiadowcy wyróżniają się czymś szczególnym, ale są to bardzo często młodzi ludzie, którzy wyjechali (na Ukrainę - PAP) i wynajęli mieszkania często na miesiąc lub dwa przed 24 lutego. Prowadzili specyficzny tryb życia - nie spotykali się z miejscową ludnością, nie pracowali, najczęściej przebywali w domu" - wyjaśnił Jenin. W ocenie wiceszefa MSW, grupy dywersyjne i zwiadowcze niekiedy składają się z 20 osób, a niekiedy z zaledwie dwóch czy trzech. W początkowej fazie wojny sabotażyści lekceważyli zasady bezpieczeństwa, co pomagało ukraińskim służbom powstrzymywać ich działania.

(PAP)

Rubiżne, w obwodzie ługańskim, po bombardowaniach i ostrzałach rosyjskich stało się miastem wymarłym. Mieszkańcy uciekli z miasta.

Rosja poddaje Tatarów Krymskich takim samym represjom, jakim poddawano ich w czasach Związku Radzieckiego - powiedział Mustafa Dżemilew, parlamentarzysta Rady Najwyższej Ukrainy i były prezydencki komisarz zajmujący się sprawami Tatarów Krymskich.

"Sowiecka administracja próbowała wymazać wszelkie ślady naszej obecności na Półwyspie Krymskim, zakazano naszego języka, burzono cmentarze; 46 proc. deportowanej ludności zmarło w ciągu kolejnych dwóch lat" - przypomniał, cytowany w piątek przez turecki dziennik "Daily Sabah", Dżemilew. "To było prawdziwe ludobójstwo" - dodał.

(PAP)

Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych (polsko-ukraińskich - PAP) krzywd - napisał w piątek po polsku mer Lwowa Andrij Sadowy. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem - dodał polityk.

"W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, a nasz wspólny wróg skutecznie te karty historii wykorzystywał" - ocenił Sadowy.

(PAP)

21-letni sierżant Wadim Szyszymarin, pierwszy rosyjski żołnierz, który przyznał się przed sądem do zabicia nieuzbrojonego ukraińskiego cywila, wyraził skruchę i przekonywał, że nie chciał tego zrobić; grozi mu dożywocie – podała w piątek stacja Sky News.

Trwający w Kijowie proces Szyszymarina, to pierwszy proces rosyjskiego żołnierza, oskarżonego o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Sierżant przyznał się w środę do zastrzelenia 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. „Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić (...) Tak do tego doszło" – zeznał Szyszymarin, cytowany przez Sky News. Żołnierzowi zarzuca się, że 28 lutego wystrzelił kilka pocisków z karabinu w głowę nieuzbrojonego Szelipowa, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower. Szyszymarin miał otrzymać taki rozkaz od przełożonego, który bał się, że cywil poinformuje siły ukraińskie o obecności wojsk rosyjskich. Obrońca Szyszymarina przekonywał w sądzie, że żołnierz dwukrotnie odmówił wykonania rozkazu i oddał strzały dopiero, gdy przełożony wydał komendę po raz trzeci. Obrona twierdzi również, że tylko jeden z trzech lub czterech wystrzelonych pocisków trafił w głowę Ukraińca.

(PAP)

Żołnierze wojsk powietrzno-desantowych zniszczyli dwa koleje czołgi rosyjskie i opublikowali potwierdzające ten fakt nagranie - poinformował w piątek Ukrinform.

Ukrinform powołał się na wiadomość zamieszczoną w piątek na Facebooku przez dowództwo wojsk szturmowo-desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

(PAP)

Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy; cywile oraz ciężko ranni wojskowi zostali już ewakuowani na tereny kontrolowane przez Kijów - oświadczył w piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko.

"Mariupol bronił się przez 86 dni. (...) Nie zważając na ciężkie walki w oblężeniu i brak dostaw uzbrojenia, przez cały czas mówiliśmy o trzech najważniejszych dla nas warunkach - ewakuacji (z Azowstalu - PAP) cywilów i rannych oraz wywiezieniu ciał poległych żołnierzy. Ludność cywilną udało się ewakuować, a ciężko rannym udzielono niezbędnej pomocy. Żołnierzy, którzy doznali obrażeń również ewakuowano, a następnie wymieniono (na rosyjskich jeńców wojennych - PAP) i przewieziono na terytorium kontrolowane przez Ukrainę" - poinformował Prokopenko w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.

(PAP)

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o pomoc w uwolnieniu Ukraińców przymusowo wywiezionych do Rosji i podjęcie działań dyplomatycznych na rzecz ich relokacji do innych państw - poinformowała w piątek agencja Ukrinform.

"Przedyskutowałam z kardynałem Parolinem zagadnienia dotyczące przymusowej deportacji do Rosji 1,3 mln Ukraińców, w tym 230 tys. dzieci. Poprosiłam watykańskiego sekretarza stanu, by - korzystając ze swojego autorytetu - skłonił władze Rosji do przekazania Ukrainie, Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża listy naszych wywiezionych obywateli" - relacjonowała Denisowa na Telegramie.

(PAP)

Komentarze (1046)

 1. Rusmongol

  Dzisiejsza Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego: kult wodza, kult zmarłych skupiony wokół II wojny światowej i mit o minionej imperialnej wielkości przywracany przez uzdrawiającą przemoc, morderczą wojnę z Ukrainą — pisze na łamach "New York Timesa" amerykański historyk Timothy Snyder.

 2. Vixa

  Jeżeli to co podaje d-ca Azova zgadza się z rzeczywistością, i Rosjanie dotrzymali słowa, to poszła wymiana cywilów i ciężko rannych do Ukrainy za życie pozostałych walczących. Ostateczne poświęcenie życia dla bronionych mieszkańców i rannych towarzyszy broni.

  1. Ma_XX

   wściekłemu zwierzęciu na polu czy w lesie bardziej bym zaufał niż ruskiemu

 3. Anty 50 C-cali

  Oho, DYSKUSJA O CENIE BUTLI , Z GAZEM, Bo "na stacji rządowej za 120 zł rok temu było to czterdzieści kilka złotych".. I dalej GDYBANIA,, "Zapewne...wojna trwała 2-3 dni dalej ta Twoja butla z gazem kosztowały 40 czy tam 50 złotych". Co wieMY. Za czasu premiera z programu "Prenierzy..." w stacji tv, Niedzieli wielkanocnej, jego BIADANIE : "Moskwa" nie powinna (To o tym "Atlancie" zatopionym (!). ALE w SROGIEJ Zimie 2009, "majstrowali" przy gazie = Wzrost CEN NA NAWOZACH SZTUCZNYCH + chleb, z piekarni na "gazie" NIE kosztuje 2.65. .i ZAMIAST 650 gram, ma 600....DZISIAJ. .Czyli do lata. Radary kierowania ogniem artylerii do "DOSIANIA" na zielonej Ukrainie. Bo samymi granatnikami, ani nawet Jewelinami, kontratak przeciw Ordzie nierealny. Wzrost eksportu gazu gazu przez Trynidad?!

 4. mc.

  Film z "onucowego drona" pokazuje tylko jedno - orki mają uzbrojone drony. Na szczęście ich pociski mają dokładność trafienia ok. 30 metrów (celowali dokładnie w M777 - pocisk upadł ok kilkunastu metrów od haubicy, czyli równie dobrze w drugą stronę też mógł upaść). Ciąg dalszy filmu to ostrzeliwanie ciągników i haubic które schowały się w lesie z małych kalibrów (122 mm ?). Skuteczność ataku ŻADNA. Trzeba też uznać że Ukraińcy zachowali się profesjonalnie, czyli schowali pojazdy w lesie. Nie ukrywam że mam ogromną obawę, że nie będzie końca tej wojny, a cały wysiłek orków pójdzie na tworzenie broni. Oczywiście że nie będą mieli dostępu do technologii zachodnich, ale Chińczycy... Można ich pokonać tylko ich bronią, czyli SUROWCAMI, a właściwie całkowitym embargiem na ich zakup.

  1. Chyżwar

   Orki na potrzeby wojska pozyskują elektroniką z ukradzionych pralek i zmywarek do naczyń. Ich sprzęt z takimi kwiatkami już został przejęty.

  2. VIS

   Nie pokazano efektu ostrzału Gradami, więc bez insynuacji. Efektywny promień rażenia amunicji 122mm to ponad 100m.

  3. Vixa

   @VIS na pewno 100 m?;)))))

 5. Anty 50 C-cali

  No wytrzymali. Serbowie slobodana skapitulowali po 78 dniach. w 1999. Ostatnio inny rudy, Kadyrow, potwierdza - wojujemy z NATO. Te bezczelne trzy haubice, nad nimi lata dron......i literki S,E, W, N-----GDZIE "W" nie znaczy raczej.....wostok, a "S" Niet pasi po kolei jako "siewier"!!! ROZUMIECIE, Ludziska - E i N to z definitywnie parszywego Zapada anglosaskiego. Czyli NIET tylko matryce do kamer termowizyjnych (z....Francji) kupowali. Zdaniem zaginionego nicka Tani. Ale i tak, bez buratino czy innego trzmiela, to mimo "celowania" w centrum baterii, wybuszek trafia nieszkodliwie, dla "szybkobiegaczy" atakowanych. Potem mieli czas na zwiane w las. Bo to nie o szkole, Stacjonarnej, jak w DAGESTANIE, TEN FILM. Tam to trafili, w budynek, z miotacza ognia..........

  1. zbigtramp

   @Anty 50 C-cali Kupili też licencje na termowizję od Koreańczyków z Południa., podobno za technologię rakietową.

 6. Buczacza

  Już 1 mln orków straciło pracę dzięki sankcjom...

 7. Ma_XX

  Obrońcy Azovstalu wytrwali dłużej niż trwała cała kampania wrześniowa w 1939 i kampania francuska w 1940 roku razem wzięte!

  1. DON MARZZONI

   I bardzo sie z tego powodu cieszymy. Mają jaja Ukraińcy. Szacun!

  2. Chyżwar

   @DON MARZZONI Na razie nie ma się z czego cieszyć. Teoretycznie ruscy mają ich wymienić na swoich jeńców. Tyle, że ichniej dumie już drą ryja, że "trzeba sądzić nazistów". Ja ruskom nie wierzę i nie wierzyłem im nigdy. Zobaczymy jak ta sprawa potoczy się dalej.

  3. VIS

   W 1939 atakowało nas 3mln żołnierzy. Trochę inna skala.

 8. Buczacza

  UE właśnie przeznaczyła 300 mld eu na odcięcie się od onucowych węglowodorów. Pięknie. Eksport onucowego gazu spadł o ok 25%. Pięknie. A w onucowie właśnie zamykają rafinerie. Powód brak chętnych na onucowe paliwa. Pięknie. Intelektem kolejny raz błysnął mój faworyt łgarow. WHO ma wpłynąć na Ukraińców ,żeby nie przeszkadzali w operacji specjalnej. Intelekt łgarowa można tylko porównać do legendarnego. tarasa vel hehe i tak dalej. Homo Sovieticus. Poniżej jest ciekawy artykuł ''Symbioza......"". Faktycznie rasija wladymira p to feudalno-mafijne stowarzyszenie... Na koniec tańczące kończyny wladymira p. To aktualny obraz rasiji. Mam wrażenie świetlana przyszłość czeka i putina i rasiję...

  1. seb2303

   O tak super dwa dni temu kupowałem butlę gazu na stacji rządowej za 120 zł rok temu było to czterdzieści kilka złotych.. Jak się czyta te twoje wywody to ręce opadają - rzeczywiście Ukraina to był kraj superdemokratyczny bez korupcji i oligarchów. No i oczywiście Ukraińcy zawsze byli święci a Rosjanie to zbrodniarze, taaa .....

  2. [email protected]

   sebek2303 - Ukraina to niby nie był idealny kraj - bo występowała tam i korupcja i oligarchia itp... do tego mają jeszcze na sumieniu Wołyń, o którym nie można zapomnieć. .............Ale ja to powiedział Winston Churchill w polityce nie ma przyjaźni, są INTERESY i dzisiaj NASZ interes narodowy polega na wspieraniu właśnie Ukrainy, która tłucze ; raz z lepszym, raz gorszym skutkiem boleszwików. A im więcej im natłucze, tym większe prawdopodobieństwo iż, ruskim nie przyjdzie do głowy 'denazyfikacja" Polski. Zapewne gdyby wojna trwała 2-3 dni dalej ta Twoja butla z gazem kosztowały 40 czy tam 50 złotych, i dodatkowo nie mielibyśmy milionów uchodźców - ale za to za granicą putin z łukaszenką organizowali by co chwilę manewry, a ryzyko, ze taki Białystok będzie drugim Mariupolem , było by ogromne.

  3. zbigtramp

   @seb2303 Wyprowadź się do rosji, będziesz miał gaz jeszcze taniej, a propaganda w TV będzie zgadzała się z twoimi poglądami. Tak zapytam, w 1939 roku, kto napadł na Polskę ze wschodu pomimo podpisanego paktu o nieagresji ? Potem w Katyniu to kto mordował Polaków ? Kto gwałcił Polki i rabował nasz kraj w latach 1944- 46 roku ? Zielone ludziki ? To byli twoi bracia rosjanie.

 9. Cyber Will

  Według doniesień w USA scierają sie 2 opcje tj. szybkich dostaw szybkiej i wygranej Ukrainy oraz przedłużania walk dla opcji negocjacyjnej . Przy tej drugiej opcji zapewne lobbuje Paryż i Berlin .

  1. bmc3i

   Czyich "doniesień"? Kongres przegłosował dziś kolejną paczkę 40 mld USD pomocy wojskowej i humanities dla Ukrainy, podnosząc łączną wartość amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do 54 mld dolarów.

 10. Chyżwar

  Czyli jest jak przypuszczałem. Mordorowi nie najeży ufać pod żadnym pozorem. Chłopakom z Azowa rosyjscy zbrodniarze wojenni postawią lipne zarzuty i to będzie finał tej ewakuacji.

  1. Macorr

   Już to robili... Vide proces 16, Wszyscy o tym wiedzieli ją Ty, Ukraińcy. Widocznie już amunicja była na ukończeniu i nie było jak zginąć z bronią w ręku...

  2. Chyżwar

   @Macorr Obym się nie mylił. Ale chyba lepiej by było dla nich wyciągnąć w odpowiednim momencie zawleczki od granatów. Tak, żeby zabrać ze sobą jak najwięcej ruskiej swołoczy, żeby służyła im dobrze w Wahali.

 11. KD

  Ruscy przechwalali się że są drugą armią świata, tymczasem okazało się że owszem są drugą armią ale tylko na Ukrainie.

 12. Był czas_3 dekady

  Po zakończeniu działań wojennych Ukraińcy powinni żądać odszkodowań od Rosji za wszelkie zniszczenia. Zapłata oczywiście w ropie, gazie które mogłaby Ukraina sprzedawać dalej do innych państw.

 13. Buka

  Obawiam się że życie żołnierzy z Mariupola nie przeżyją tego porozumienia. Ruscy to bandyci

 14. DIM1

  Na dzisiejszym zdjęciu tytułowym ( https://cdn.defence24.pl/2022/05/16/1920xpx/howitzer.qhsb.jpg ) widzimy haubicę specjalnie wyraziście oznakowaną tak, aby wrogi dron widział ją od razu, nawet z daleka i z wysoka. Zrealizowano to przez staranne "okopanie stanowiska", bez jednoczesnego zamaskowania. Wojna w Karabachu nie nauczyła zakute łby niczego.

 15. Dada81

  Film pokazujący atak na ukraińskie haubice pokazuje, że ruscy nawet z drona nie potrafią przycelować, a to bombardowanie lasu wraz z okolicznymi polami to już wogóle precyzja po ch...

  1. Chris

   a jednak Ukraińcy popełnili straszny błąd. Taka koncentracja haubic bez wsparcia przeciwlotniczego ..

 16. Buczacza

  siepacze i robactwo pasuje najbardziej. Dzięki... Przy okazji błysnął jeden z moich ulubionych.... łgarow , który nazywa kradzieżą przekazanie zajętych rezerw rosji i majątków oligarchów Ukrainie. Kuriozum to mało powiedziane. Największy złodziej i bandyta oskarża o kradzież innych. rosja putina to stan umysłu...

  1. Sky

   ten z MSZ orków to łgarow aka łagrov :)

  2. B1ob

   Łagrowa wypuścili go z łagrow to nie ma odwagi się postawić - a nuż znowu go zamkną...

 17. Gandharwa

  Pomoc USA i całego NATO dla Ukrainy, już zrealizowana i planowana, to ok 40 mld USD, Elon Musk kupuje jedną aplikację na komórkę za 44 mld USD...

  1. Ghost77

   I co? Chcesz zamiast pomocy przekazać Ukrainie aplikacje Twitter ?

  2. Gandharwa

   @Ghost77 - to tylko pokazuje szaleństwo tego świata. jedna aplikacja więcej warta od dużej wojny w Europie.

  3. B1ob

   Aplikacja jest warta tyle ile zyski z niej.

 18. Pan_Solo

  No ale jak to Grotem zachwyceni Ukraińcy? Przecież Onet pisał że ten cały Grot to katastrofa i najgorszy karabinek świata. Jakże tak mogą się zachwycać? Czyżby Onet kłamał? No nie może być...

  1. tomaaaa

   Ostatnio na strzelnicy używałem najnowszej wersji i podobno coś tam poprawili, ale trytytka dalej jest niezastąpiona.

  2. CdM

   Cały ten news o zachwyconych grotem Ukraińcach to echa jednego filmiku na tweeterze (czy insta, nie pamiętam), na którym żołnierz, który trzyma broń w ręku po raz pierwszy w życiu przez kilka minut, wyraża o nim pochlebną opinię.

  3. B1ob

   @CdM Jedno twoje kłamstwo (brak wiedzy?) jest oczywiste. Sposób trzymania świadczy o znajomości broni w układzie Kałasznikowa.

 19. Rusmongol

  Panie taras. Sprzedałeś propagandę którą forumowicze naprostowali i zniknąłeś?

 20. taras

  Pierwsza armia Gwardyjska poniosła wg Ukrainy porażające straty 408 żołnierzy przez 80 dni czyli 5 żołnierzy dziennie zabitych rannych zaginionych Na jednostkę która liczy dwie dywizję pancerne kilka brygad zmechanizowanych + infrastruktura razem ze 20 tyś ludzi to raczej straty niezauważalne

  1. GB

   Nie przez 80 dni, tylko do 15 marca.

  2. Grawing

   Jakbyś poświęcił parę sekund więcej na uważne przeczytanie informacji, to byś takich bzdur nie pisał. Sprawdź datę na jaki dzień są te straty. Na 15 marca, czyli 20 dni, a nie 80. A teraz ta wspaniała armia bez analogów na całym świecie raczyła się wycofać spod Charkowa..

  3. wert

   "zapomniałeś" dodać wg stanu na 15 marca

 21. GB

  Rozbawiła mnie rosyjska amunicja "precyzyjna" zrzucana z drona. Otóż granat jest umieszczony w plastikowym kubku na piwo i zrzucany na pozycje ukraińskie. Można i tak...

  1. Zniesmaczony

   Ale akurat ten atak (jest film pokazujący to o czym piszesz) był przeprowadzony przez Ukraińców. Więc znowu ci nie wyszło.

  2. GB

   Ależ akurat ten film pokazuje zrzut rosyjskiego granatu z rosyjskiego drona.

 22. Buczacza

  Semper fidelis from hehe vel veritas vel łowca vel taras... Masz jakieś ambicje? Jakieś cele w życiu? Oprócz kłamanie i pisania głupot a'la kreml? Może na początek wróć do sprawdzonej formy hehe... Przez lata bodajże 4 ? Twoja egzaltacja wszystkim co rosyjskie. Przekraczała granicę zdrowego rozsądku. A dziś widząc klęskę rasijki. Pewnie po nocach spać nie możesz. A przecież tłumaczyłem ,że rosja putina niczym się nie różni od zsrr breżniewa czy caratu. A armia jest taka sama. Czyli wielką. Nigdy niczego nie wygrali bez przewagi bezwzględnej minimum 3-1! Ani to wybitni żołnierze tym bardziej d-cy. O sprzęcie przez litość nie wspominając. Na koniec Szwecja i Finlandia w NATO.... Pamiętasz co pisałeś na ten temat. Kilkanaście tygodni temu... Boli co?

 23. Buczacza

  To już blisko 3-miesiac spektakularnej akcji 2 armii trzeciego świata. Tym czasem Ukraińcy pogonili to dziadostwo za granicę w obwodzie Charkowskim. To potężny sukces... Żadna narracja inteligentnych inaczej tudzież onucowej propagandy tego nie zmieni. Czapki z głów. Przy okazji właśnie ukazał się artykuł o 3 braciach. Rozstrzelanych przez tępe onuce. Z których jeden mimo wszystko przeżył. Wstrząsające.... Sama technika likwidacji znajoma z historii. Wypisz wymaluj Katyń...

  1. Anty 50 C-cali

   A w Charkowie, podobno PRZEBILI....z niemieckiej produkcji amunicji,( chyba 7,5mm, ) W LICZBIE zabitych Tych w Katyniu. I patrzcie LUDZIE, TAK JA W BUCZY - NIET to nie Oni. To "faszisty". A badania szwajcarskiego lekarza, o kwietniu 1940 to zapluta propaganda. A dzisiaj Azja s..yn tu-chaj - putina dalej o faszistach (!) Nazisty gdzie- pytali w Buczy!!!!!

  2. taras

   Zdumiewają mnie sukcesy Ukrainy wyzwalają te miasta z których Rosjanie przenieśli siły na inne kierunki frontu i je opuścili dojście na granice też jest porażające Niedługo będą w Moskwie i Władywostoku Nowa nazwa Rosji to Ukraińska republika ludowa od Odry do Syberii Poraża mnie też mer Mariupola pomimo zbycia miasta w 99,99 procenta dalej siedzi na miejscu i komentuje sytuacje miasta

  3. QVX

   Przy sposobie, w jaki prowadzicie wojnę, to niewykluczone, że zdążą do Moskwy na sierpniową rocznicę wkroczenia hetmana Żółkiewskiego.

 24. Buka

  Mam nadzieję że wspomniane zgrupowanie rosyjskich okrętów już wkrótce zasili flotę podmorską tak jak Moskwa

  1. zbigtramp

   Moskwa będzie miała eskortę.

 25. prawnik

  A propos postów o okręcie /obecnei podwodnym / moskwa .Widziałem fajny rysunek Dwie syrenki /czyli pół ryby pól kobiety /pływają na tle zatopionego krążownika i jedna z nich mówi: " Zawsze chciałam zwiedzić moskwę "