Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wybuchy w bazie lotniczej na Krymie. Przyczyna - nieznana [NA ŻYWO]

Autor. mil.ru

Rosja rozpoczęła otwartą agresję na Ukrainę. W czwartek 24 lutego rozpoczęły się uderzenia rakietowo-lotnicze na miasta na Ukrainie, w tym m.in. Kijów, Charków i Kramatorsk, po tym jak prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Prowadzony jest też ostrzał artyleryjski. Działania Rosji zostały potępione przez Stany Zjednoczone i NATO. Artykuł aktualizowany na bieżąco.

Ukraińskie władze robią wszystko, by państwo i siły zbrojne były gotowe na jakikolwiek scenariusz rozwoju wydarzeń - oznajmił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podczas spotkania z ukraińskimi dziennikarzami.

„Podejmujemy wszystkie konieczne działania, by być gotowym do jakiegokolwiek rozwoju wydarzeń. Ale przy tym zachowujemy zimną krew, by minimalizować zagrożenia dla ludzi. Panika jeszcze nikomu nie pomogła” - powiedział Jermak, cytowany w czwartek przez biuro prasowe prezydenta.

Zapewnił, że ukraińskie służby wraz z partnerami międzynarodowymi obserwują stan wydarzeń przy granicach Ukrainy, gdzie Rosja skoncentrowała około 100 tys. swych żołnierzy. Ukraińskie władze mają pełne i obiektywne informacje dotyczące tej sytuacji - zagwarantował.

Jak dodał, Ukraina ma wsparcie krajów Europy i USA i nie pozostaje osamotniona, jeśli chodzi o obronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Jermak przekazał, że podczas środowego spotkania w Kijowie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem Kijów otrzymał zapewnienie, że Waszyngton będzie wspierać dyplomatyczne działania na rzecz zaprowadzenia pokoju.

(PAP)

Z dniem 1 stycznia 2022 roku Wojska Obrony Terytorialnej Ukrainy zostały wyłączone ze struktury wojsk lądowych i stanowią obecnie osobny rodzaj sił zbrojnych.

Nie ma żadnej różnicy między niewielkim i pełnowymiarowym wtargnięciem na Ukrainę - oświadczył w czwartek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba, odnosząc się do słów prezydenta USA Joe Bidena. Agresja jest albo jej nie ma - dodał.

„Nie ma żadnej różnicy między niewielkim wtargnięciem i pełnowartościowym wtargnięciem. Nie można być w połowie najechanym czy w połowie agresywnym. Agresja albo jest albo jej nie ma” - powiedział Kułeba podczas briefingu.

Zaznaczył, że faktem jest, iż od 2014 roku trwa agresja Rosji przeciwko ukraińskiemu państwu.

Ocenił, że wojskowego najazdu nie można dzielić na mały i duży. „Rosja już jest na terytorium Ukrainy, Rosja już zabija ukraińskich żołnierzy” - podkreślił, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

(PAP)

Rosja nadal oficjalnie nie poinformowała o celu rejsu i zadaniach dwóch zespołów okrętów desantowych, które opuściły Bałtyk. 17 stycznia Bałtyk opuścił zespół desantowy Floty Bałtyckiej składający się z okrętów Mińsk (127), Kaliningrad (102) i Koroljow (130) należących do 71.Brygady Okrętów Desantowych Floty Bałtyckiej. Dzień później pod mostem nad cieśniną Sund przeszedł zespół Floty Północnej składający się z okrętów Piotr Morgunow (017), Oliengorskij Gornjak (012) i Gieorgij Pobiedonosiec (016) należących do 121.Brygady Okrętów Desantowych.

Według otwartych źródeł wszystkie okręty idą wzdłuż wybrzeży Europy w kierunku zachodnim, kierując się prawdopodobnie na Morze Czarne. Jeśli informacje się potwierdzą to sześć dużych okrętów desantowych będzie istotnym wzmocnieniem sił Floty Czarnomorskiej operującej wzdłuż ukraińskiego wybrzeża. Obecnie w składzie jej 197. Brygady Okrętów Desantowych znajduje się siedem dużych okrętów, z czego przynajmniej jeden znajduje się w remoncie.

Nieznany jest ładunek okrętów, ale prawdopodobnie na Bałtyku przyjęły na pokłady żołnierzy i sprzęt piechoty morskiej.

Siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły nowy rok szkoleniowy. We wszystkich dowództwach, związkach taktycznych, oddziałach i instytucjach wojskowych rozpoczęto cykl intensywnych szkoleń. Trudne warunki meteorologiczne stanowią dodatkowe utrudnienie dla szkolących się żołnierzy.

Oficjalnie powitano kolejny pododdział rosyjskich wojsk, który przyjechał transportem kolejowym na Białoruś, do miejscowości Jelsk, około 18 km od granicy z Ukrainą.

Około 6000 km przebył pododdział 36. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej (JW nr 06705) 29. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego, który trafił do Brześcia na Białorusi. Weźmie on udział w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Sojusznicza Stanowczość 2022 (Союзная решимость 2022).

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji w dniach od 18 do 22 stycznia na wodach Zatoki Omańskiej odbywają się wspólne rosyjsko-chińsko-irańskie manewry morskie. Po ich zakończeniu rosyjski zespół okrętów, należący do Floty Oceanu Spokojnego, przejdzie na Morze Śródziemne. Składa się on krążownika rakietowego Wariag, dużego okrętu zwalczania okrętów podwodnych Admirał Tribuc i dużego zbiornikowca morskiego Boris Butoma.

Tam zespół ma spotkać się z połączonymi siłami desantowymi z Flot Północnej i Bałtyckiej. Składają się one z sześciu dużych okrętów desantowych, które 15 stycznia wyszły z Bałtijska, a 17 i 18 stycznia opuściły Bałtyk. Połączony zespół trzech rosyjskich flot ma następnie przeprowadzić manewry na Morzu Śródziemnym. Na tym akwenie operują na stałe, w oparciu o rosyjską bazę morską w syryjskim porcie Tartus, okręty Floty Czarnomorskiej.

Na razie to tylko przypuszczenie, ale wiele wskazuje na to, iż po zakończonych ćwiczeniach rosyjskie okręty przejdą na Morze Czarne.

Jak poinformowała białoruska Wojskowa Agencja Informacyjna na stację kolejową Brześć-Południowy dotarł kolejny transport z rosyjskimi pododdziałami. Tym razem była to pododdział artylerii samobieżnej z haubicami 2S3 Akcja. Weźmie on udział w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Sojusznicza Stanowczość 2022 (Союзная решимость 2022).

Jestem wdzięczny polskiemu narodowi i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za konsekwentne poparcie dla ukraińskiej integralności terytorialnej, suwerenności i euroatlantyckiej integracji - napisał w piątek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Jestem wdzięczny polskiemu narodowi i Andrzejowi Dudzie za konsekwentne poparcie ukraińską integralność terytorialną, suwerenność i integrację euroatlantycką” - przekazał szef ukraińskiego państwa.

Dodał, że „takie wsparcie jest szczególnie istotne w tych trudnych czasach”.

„Cieszę się, że pracujemy wspólnie, by przeciwdziałać wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionie” - napisał Zełenski.

Zełenski przybył w czwartek do Polski, do Wisły na konsultacje z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

(PAP)

Reklama

Komentarze (1358)

 1. Chyżwar

  Ukraińcy nabrali wody w usta? I dobrze. Niech teraz ruscy główkują jakim cudem były fajerwerki w teoretycznie bezpiecznej Saki. Bajeczki o nieostrożnym rusku z fajką w zębach, to coś, w co nawet iwany nie uwierzą. Ci ruscy, którzy pojechali opalać się na Krym będą mieli co w domu opowiadać.

 2. GB

  W bazie Saki, w tle za zniszczonym Su-24 widać zniszczony Su-30. Czyli na razie 2 samoloty.

  1. GB

   Kolejny filmik, Oprócz zniszczonych Su-24 i Su-30 w bazie Saki zniszczonych zostało kilka ciężarówek (są tak spalone że nie wiadomo ile). No ale rosyjski MO powiedziało,że w technice nic nie zostało zniszczone, a straty w ludziach są minimalne. Tylko po co do bazy jechały karetki pogotowia? Filmik że spalonymi ciężarówkami wskazuje że straty ludzkie mogą być duże.

  2. GB

   Kolejny filmik z przed bazy Saki. Na nim widać kilkanaście zniszczonych/spalonych samochodów osobowych. Jeśli nawet poza bazą zostały spalone samochody to w samej bazie straty muszą być spore. Na zdjęciach satelitarnych z rana widać że samoloty stoją obok siebie w bliskiej odległości. Jeśli jeden się zapali i wybuchnie to może być efekt domina....

  3. Wewo

   Patrząc na filmy i zdjęcia zniszczeń poza lotniskiem, popalone i porozbijane samochody na parkingach, to można przypuszczać, że samoloty które były na lotnisku poszły z dymem. Wszystkie. Wkrótce się okaże gdy opublikują zdjęcia satelitarne z dzisiaj.

 3. Ivan nie pisz bzdur

  Wie ktoś o programie Hrim-2?

 4. Ma_XX

  ATACMS

 5. GB

  Baza Saki na Krymie ostrzelana. Od pozycji ukraińskich dzieli ją odległość około 230 km. Czyli Ukraina ma ATACMS. No to czekamy na atak na Most Krymski.

  1. GB

   Na zdjęciu satelitarnym bazy Saki zrobionym dziś rano analitycy zidentyfikowali: 12 Su-24, 10 Su-30 i jednego Ił-76. Może pokażą się zdjęcia satelitarne po ataku...

  2. piter4440

   Skąd te te informacje tak ciągniesz? Też tak chce.

  3. GB

   Inni analitycy powiększają liczbę Su-30 do 13 sztuk i dodają jeszcze 6 Mi-8. Z tym że jest filmik jak na pasie w chwili ataku porusza się IŁ-76 (albo startuje, albo wylądował ). Tak więc w bazie zidentyfikowano 13 Su-30SM, 12 Su-24, 1 lub 2 Il-76, 6 Mi-8. Okna w bloku w przylegającym do lotniska powylatywały (jest filmik). Tak więc straty w technice i w ludziach mogą być spore. No i rosyjscy turyści obrali kurs na Most Krymski...

 6. Kojonkoski

  Siedze na tym feed'zie od 24 lutego - naprawde ma tak malo otworzen ze chcecie go zamknac?

  1. małyTim

   Dużo osób śledzi, nie zamykajcie

 7. GB

  W uzupełnieniu do poprzedniego posta. Został trafiony także skład amunicji w Heniczewsku (na północ od Krymu). Ta miejscowość jest jeszcze dalej od pozycji ukraińskich niż miejscowość Nowoaleksijewka.

  1. Macorr

   Ciekawy wąte, jak zintegrowali HARM'a to może zintegrowali też i inne uzbrojenie? Albo używają którąś wersje wyposażoną w INS/GPS? I wykorzystanie naszych MIg-ow zmodernizowanych o szyne danych MIL-Std-1553B zdecydowanie ułatwiłoby tę sprawę...

  2. GB

   USA nabyło kilkanaście mołdawskich MiG-29 (chyba nawet ponad 20), więc spokojnie można było je zmodernizować.

  3. Ivan nie pisz bzdur

   Może zintegrowali AGM-158 JASSM?

 8. GB

  Świadkowie w komentarzach mówią od 3 do 7 wybuchach w bazie Saki. To ja już nie wiem czym strzelają Ukraińcy. Dziś przecież też był atak na magazyny amunicji w Nowoaleksijewka i w Heniczewsku (obie miejscowości ponad 150 km od pozycji ukraińskich).

  1. Macorr

   No cóż może rzeczywiście nie tylko Harmy zintegrowali....

  2. Złoty Turban

   Krymska Prawda pisze, że to eksplozja amunicji, która się zapaliła od paliwa. Paliwo podobno się zapaliło podczas załadunku. Pewnie to ten słynny papieros z Moskwy. Palenie papierosów zabija.

  3. nituP

   Niestety to też gorsza wiadomość dla ukraińskiej ludności cywilnej, bo teraz Putin każe intensywniej ostrzeliwać ukraińskie osiedla mieszkalne, szpitale albo przedszkola. Ot taka bandycko dresiarka mentalność.

 9. GB

  USA ogłaszają kolejna pomóc dla Ukrainy o wartości 1 mld USD. Z ciekawostek - 1. rakiety do systemu OPL NASAMS. O ile kojarzę było cośale nieoficjalnie, że Norwegia przekaże 1-2 baterie NASAMS. Widocznie muz są i potrzebują lądowych AIM-120. 2. No i 20.000 sztuk amunicji moździerzowej 120 mm... Do tej pory nie było informacji o przekazywanych moździerzach tego kalibru. Kiedy zobaczymy na zdjeciach i filmikach wojenny debiut polskich RAKów?

  1. wert

   Raki tak ale ważniejsze są Poprady do osłony Himarsów. Ślepy i głuchy strzelec nawet z Piorunem to proszenie się o kłopoty

  2. MMir

   Moździerze (holowane) UA miała od dawna własne, bo w Sowietach ich używano od lat 40-tych. A co do entuzjazmu, żeby teraz Raki i Poprady przekazać, to widzę, że niektórzy sobie przypomnieli, że po skasowaniu polskich wojsk pancernych i o haubic, jednak jakaś broń jeszcze została, i nie jesteśmy całkiem bezbronni, a tylko prawie całkiem, więc już są pomysły, jak ten błąd naprawić....

  3. GB

   MMir, to że Ukraina miała własne moździerze 120 mm, nie znaczy że amunicja standardu NATO do nich pasuje. Przed wojną były znane przypadki iż nowe ukraińskie moździerze wybuchały przy strzałach. Ukraina całkiem skutecznie używa dostarczonej broni, rosyjska ofensywa stanęła już w Donbasie. I nie widać aby coś się tu zmieniło o ile oczywiście Zachód będzie dalej dostarczał broń i amunicję. Rosja nie jest wstanie zaatakować NATO skoro nie może sobie poradzić z Ukrainą.

 10. GB

  Płonie rosyjski skład amunicji w miejscowości Nowoaleksijewka w Obwodzie Chersońskim. Ciekawe jest to że najbliższe pozycje ukraińskie to są w odległości rzędu 150 km (nawet więcej). Takiej donośności oficjalnie nie mają rakiety systemów M142 i M270 (70-80 km M30 i M31), a także Toczka-U (120 km). Tak więc albo ATACMS, ewentualnie partyzanci. No chyba że wszedł już do służby ER GMLRS.

 11. Chris

  już nawet pal licho ruską artylerię czy lotnictwo. Stalin nie zgodził się na udostępnienie ruskich lotnisk alianckim samolotom. Gdyby alianci taką zgodę otrzymali. znacząco wzrosłyby ilości broni dostarczanej powstańcom, ponieważ ciężkie bombowce zamiast paliwa potrzebnego na powrót zabierałyby broń właśnie lub bomby, które zrzucano by na pozycje niemieckie. Ponadto na lotniskach stacjonowałyby myśliwce dalekiego zasięgu P-51 Mustang, które zapewniłyby panowanie aliantów nad warszawskim niebem ograniczając liczbę zestrzelonych bombowców. Kłamstwa Stalina brzmiały tak jak teraz brzmi fałsz z ust Putina i jego kamratów np Ławrowa

  1. zbigtramp

   Absolutna racja, co do roli Stalina i ZSRR. Powstanie Warszawskie rozwiązało Stalinowi problem z polskim podziemiem i patriotyczną młodzieżą. Oczywiście, że dobrej decyzji w tym czasie nie było, ale ocena zrealizowanych celów powstania to liczba zero. Dorabianie ideologii, że dzięki temu nie byliśmy kolejną republiką rozśmiesza mnie i nic więcej. Ogromna szkoda bohaterskich powstańców i przede wszystkim ludności cywilnej, ale prawidłowy osąd jest podstawą, aby podobnych błędów nie popełniać w przyszłości.

  2. kaczkodan

   Powstanie warszawskie było politycznie skierowane przeciwko ZSRR. Mikołajczyk się odgrażał że z Moskwy poleci bezpośrednio do wyzwolonej Warszawy. Pretensje do tegoż samego ZSRR o brak pomocy powstańcom to polityczna schizofrenia. Rosjanie nie mieli potrzeby, ochoty i możliwości by efektywnie pomóc powstaniu, a samozaoranie akowców było im na rękę.

  3. Anty 50 C-cali

   @koczkodan - a to russcy Z wierchuszki wydali ten rozkaz - dla opl-otki....Strzelania do wszystkiego co wlatuje znad Warszawy od Zapada strony, czy niet? !! Dlaczego czekali - 5 tygodni - od 1-go sierpnia, z zrzutami konserw - ....BEZ SPADOCHRONU???! Patrzcie teraz Dzisiaj, co Orda wyprawia...."Z"ablokowane czeka odpowiednik z ...100, w tonach. na transport z Ukrainy, jak ten pierwszy statek kukurydzy

 12. GB

  Mam już drugie info iż Ukraińcy stosują AGM-88 HARM.... Nie wiem co o tym myśleć bo jest to rakieta powietrze ziemia przeciwradiolokocyjna zintegrowana tylko z zachodnimi samolotami. Nic mi nie wiadomo aby polskie MiG-29 i Su-22 miały ją na uzbrojeniu.

  1. bc

   Duch Kijowa powrócił...

  2. Złoty Turban

   Są przypuszczenia, że pociski są wypuszczane z wyrzutni naziemnych. Rozważają co niektórzy zaadaptowanie HIMARS do strzelania tymi pociskami. Oczywiście zasięg takiego pocisku ulega skróceniu w porównaniu z wystrzeleniem z samolotu, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

  3. GB

   Tak może z ziemi, może nie. Przeczucie mi mówi że na niebie Ukrainy pojawił się MQ-9 Reaper.

 13. zbigtramp

  @ALS Mylisz się, nie zawsze na bramce jest napisane EEA Countries, tak jest głównie w państwach Stowarzyszenia Wolnego Handlu nie będących członkami EU. Rozumiem, że Ty wyciągasz wtedy brytyjski paszport, ale nie każdy Polak go posiada. Skoro nie masz przygód i kontaktów z ambasadami to widocznie mało podróżujesz po świecie. Wyjazdy po Europie i do USA służbowo, na Teneryfę z ciocią i do Charming (Sharm-el) Sheikh nie liczą się. Spróbuj zobaczyć takie kraje jak Nepal, Laos, Kambodża, Birma, Indonezja, Ekwador, Kolumbia, dawne azjatyckie republiki ZSRR to za którymś razem kłopoty same Ciebie lub kumpli poszukają. Nie zawsze konsul honorowy chce lub może pomóc lub poinformować. Serdeczne podziękowania konsulowi z ambasady polskiej w Kuala Lumpur, który pomógł mojemu koledze w 2017 r. z paszportem. Pewnie już go tam nie ma. Sorry za off topic.

 14. Anty 50 C-cali

  Halo. Nic o tych statkach, z rzepakiem, m. innymi ( to na olej) chyba, wczoraj z wieczora oznajmionych? russki, podobno, w Donbasie przynajmniej - "zasypia" z bombardowaniami - jak zmrok zapada..... Pierwszy transport - kukurydzy - to "zinspektorowali" szyisci alawici w Bejrucie. Jak to Azja, negocjuje i "V"ojuje. Odpuszcza kukurydzy, i jaki Meksyk! - jajczy po globie o braku nawozu sztucznego jako efekcie sankcji. Czyli embargo na tranzyt tir via Polska, czy mniejszej Litwy = braki w Meksyku czy Libii?! Albo zakaz zawijania floty handlowej do makaroniarzy.....Satelita "widzi", nawet jak bandera Liberii powiewa. . Nawet mieszanie ropy w bratnich Indiach, dla potrzeb parkietu w N, Jorku, niet pomaga.....A i cena spada, bo recesja. A do zimy, czyli czatowania na szczytowanie cen gazu DALEKO

 15. Chyżwar

  Wróbelki ćwierkają, że Aleksandr Szypluk poszedł siedzieć za "zdradę stanu". Widocznie putin się dowiedział, że z zachwalanym przez ruską trollownię na niniejszym forum hipersonicznym Cyrkonem i Kindżałem coś mocno nie tak.

 16. GB

  Co do AGM-HARM to sami Ukraińcy sugerują ich użycie z polskich MiG-29, oczywiście nieoficjalnie. Prawdopodobnie zniszczono trzeci T-90M. Jest filmik, autorzy mówią że to T-90M. Jest kolejny pakiet pomocy z USA o wartości 1 mld USD, . Ma w nim nie być ograniczeń co do OPL I donosnosci rakiet. Zobaczymy niedługo Patriot i Atacms w użyciu?

 17. zbigtramp

  Rozumiem, że każdy Polak, który nie uważa się za obywatela Unii Europejskiej podczas odprawy na lotnisku bramkę "EU Citizens" omija z daleka, patrzy na nią z obrzydzeniem i ustawia się grzecznie do długiej kolejki dla "No EU Citizzens". Ale uśmiałem się.

  1. wert

   mylisz Unię Europejską do której wstępowaliśmy z IV Rzeszą totalitarną dyktatura tego co wolno robić, tego na kogo trzeba robić i tego jak i o czym wolno myśleć. Ty w ogóle nie myślisz

  2. Prof Ciekawski

   wert, ciekawy ten kremlowski przekaz dnia. Najpierw to Ukraina ma być matecznikiem neonazizmu, a teraz UE porównujesz do Rzeszy Niemieckiej. Tymczasem populistyczne ruchy skrajnej prawicy sponsorowane są przez mocodawców z Krelma.

  3. wert

   Prof Ciekawski@ oczywiście że zachodnia "prawica" jest sPOnsorowana przez kacapów. Teraz pytanie czy to ta prawica sfinansowała ich zbrojenia? Czy to ta prawica koniecznie chce wrócić do bisnes is usal? Czy to ta prawica odmawia pomocy UKR sącząc jej cieniutki strumyczek? Kto jest czyim sPOnsorem?? Nie porównuję tylko NAZYWAM mając konkretne podstawy. Mamy dwa duże wrogie państwa za sąsiadów, Możesz być niewolnikiem jeśli chcesz. Twój wybór. A kremlowskie przekazy dnia to wypisz wymaluj komunistyczna nowomowa. Bez sensu, bez rozumu. Europa POd niemieckim butem nie zjednoczy się NIGDY

 18. Chris

  jaką kontrą. Przy uderzeniu z odległości 70 km Himmarsów dawno już nie będzie, gdy Ruscy będą gotowi do ognia kontrbateryjnego. Zresztą Ruskie nie mają za wiele środków ogniowych zdolnych błyskawicznie i co ważne precyzynie razić cele ukraińskie na dystansie 70m

  1. bc

   Kałmuki nie mają nic porównywalnego z HIMARSem którego nawet podstawowa amunicja lata na 70km+ i trafia w punkt, mogą jedynie sypać kasety po hektarach. Czas już by Ukraińcy zaznajomili z M30 GMRLS nie tylko składy ale jakiś kałmucki batalion, najlepiej koło Chersonia tak by wywołać lekką panikę.

  2. wert

   nie fantazjuj. Brak precyzji nadrabiają masówką a Himarsy prędzej czy później oberwą. To raczej nieuniknione i naturalne. Na razie szukają igły w stogu siana tylko że tych igieł przybywa. Jak myślisz po co kacapy ściągają drony z Iranu?

  3. QVX

   @Wert Dlatego UA HIMARS-ują składy amunicji, żeby Moskale mieli problemy z masówką.

 19. Prof Ciekawski

  Czy ktoś w kręgach rządowych realnie rozważa katastrofę w zaporoskiej elektrowni nuklearnej?

 20. zbigtramp

  @ALS Przecież ja dokładnie to napisałem, że korzystałem z ambasad unijnych państw ponieważ nie było polskiej. Nie umiesz czytać ze zrozumieniem ? Poza tym Wielka Brytania nie jest w UE.

 21. Chyżwar

  "wystawienie na ulicy Unter den Linden zdobytych rosyjskich czołgów z trwającej wojny naruszałoby "interesy polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec". Nic dodać nic ująć. Wstyd mi tylko że w Polsce są tacy, którzy popierają proniemiecką opcję.

  1. zbigtramp

   Czy dla Ciebie opcja unijna to opcja proniemiecka ? Pytam jako Polak i obywatel UE.

  2. Gremlin

   Na tej ulicy, jest ambasada orków, nie chcą widać jawnie kpić z ich mocarstwowości.Dlatego w interesie państwa niemieckiego ma to sens

  3. Al.S.

   Zbigtramp, nie jesteś żadnym „obywatelem UE”, bo ta organizacja jak na razie nie wydaje paszportów. Póki co, jesteś obywatelem kraju, którego posiadasz obywatelstwo. UE jest projektem zarządzanym przez Niemcy, wystarczy spojrzeć kto ma największy głos w jej instytucjach i kto osiąga największą korzyść ze wspólnego rynku i wspólnej waluty. Tzw komisarze UE, czyli ludzie wyłonieni w całkowicie niedemokratycznym procesie „konsultacji”, znajdują się tam z woli i inspiracji Niemiec.

 22. rwd

  Proniemiecka opcja w Polsce zawsze była tak jak prorosyjska. Jurgielt biorą i swoim darczyńcom służą.

 23. GB

  Ukraińcy opublikowali filmik jak bateria 4 wyrzutni HIMARS odpala pełną jednostkę ognia czyli 24 rakiety w kierunku wojsk rosyjskich. Nie pokazali póki co efektu ostrzału i w co strzelali. Ale znając celność rakiet M31 to musieli zrobić niezłą jatkę. Strzelanie w dzień....

  1. stanbak

   Propaganda, jak by strzelali do wojsk rosyjskich to by się musieli liczyć z kontrą.

  2. Wewo

   Ruski to sobie mogą robić kontrę w kiblu, bo jak pokazali nie są zdolni do przeciwdziałania zachodniej artylerii. Himarsy to już w ogóle dla problem nie do przejścia.

  3. VIS

   @Wewo trafiają się filmy z zestrzelonymi GMLRSami, to nie jest uber broń. W sprzyjających warunkach thory i buki mogą sobie poradzić z tymi rakietami.

 24. Buka

  Ciekawi mnie czy polski przemysł jest w stanie wyprodukować i opracować pociski rakietowe o zasięgu 500 km takich bardziej precyzyjnych scud z głowicą do pl tony? Tysiąc takich rakiet byłoby tańsze niż dywizjon f35 które też są potrzebne

  1. VIS

   Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 opracowało ostatnio projekt rakiety którego celem jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej i przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána. Więc umiejętności są tylko woli MONu i dygnitarzy brak.

  2. Anty 50 C-cali

   Gdy w WZL-1 opracowali Prototyp drona, Dron z WSK - na helikopterku - TESTOWALI mocarze R.Navy, przy "pomocy" szefostwa z Italii. IBo Leonardo, wiadomo...). Na razie , lokomotywa EUropy - Niemcy , tastowali na dystans 26 kilometra - MARS. Co krzepi. Testowali na poligonie - TRAFILI w pick- upy stacjonarne. 2018. jutuba "Das war der Krieg". Punkciki dla @Sky - 1. Testowali "tylko" w cel oddalony o wiadome "...und zawnzig " = 20+ kilometry bo to w Szwecji. 2- tam ekologia i choinki potrzebne na papier toalatowy. 3 - dla zmasakrowania lasu i Potencjalnie - wroga ukrytego, wystarczy z Dwa T-ciaki 72 (ex- Nasze!!) i "lecenie sobie z kulkami"....125mm na dystans taki jak z 3 kilometry. Ogniem mniej stromotorowym - co wybucha w koronach drzew, mniej szkodliwie dla T-ciaka . czy Kraba Panzerhaubicy. Kupowane na sztuki lufy do Kraba, czy "Kryl z nosem"....To realnie MY

  3. rwd

   Niech skopiują lepiej V-2 będzie szybciej i pewniej, konstruowanie nowych rakiet balistycznych jest zbyt trudne, to nie na ich głowy.

 25. GB

  Pali się jakiś statek obok okupowanego Sewastopola. Nie ma oficjalnego komunikatu co było przyczyną pożaru. A być może to atak wielokrotnie wcześniej zniszczonych przez generała Konaszenkowa ukraińskich rakiet systemu Neptun lub Harpoon....

  1. VIS

   Statek to cywilny sprzęt, szkoda że nie okręt...

  2. GB

   Chodziło info że jak z Sewastopola wychodziły okręty na strzelania Kalibrami to wcześniej wychodziły cywilne statki (pewnie załogi były zmuszane lub obsada była przynajmniej częściowo wojskowa) aby było jak najwięcej celów dla radarów rakiet.

Reklama