Reklama

Siły zbrojne

USA: nowy myśliwiec powstanie w ciągu kilku lat? Powołano specjalne biuro

Nowy dyrektor wykonawczy programu Advanced Aircraft pułkownik Dale White. Fot. USAF
Nowy dyrektor wykonawczy programu Advanced Aircraft pułkownik Dale White. Fot. USAF

United State Air Force utworzyło nowe biuro wykonawcze programu „Advanced Aircraft” pod kierownictwem płk Dale’a White’a, którego głównym zadaniem ma być przekształcenie programu Next-Generation Air Dominance, którego celem jest stworzenie nowych, lekkich i zaawansowanych maszyn, który uzupełnią obecnie używane maszyny 5 generacji F-22 Raptor i F-35 Lightning II.

Oficjalna ceremonia otwarcia "Advanced Aircraft" odbyła się w bazie lotniczej USAF Wright-Patterson w stanie Ohio 2 października br. w obecności asystenta sekretarza lotnictwa Departamentu Sił Powietrznych Stanow Zjednoczonych Willa Ropera. Nowe biuro ma obecnie kłaść szczególny nacisk na szybkie projektowanie, wdrażanie do służby i zastępowanie nowymi konstrukcjami małych, zaawansowanych samolotów o krótkim okresie eksploatacji.

Zadaniem Ropera biuro to ma wykorzystać obecnie tworzone oprogramowanie, inżynierię cyfrową i otwartą, modułową architekturę do szybkiego projektowania nowych maszyn, a następnie wprowadzenia ich do produkcji oraz wdrożenia do służby w okresie od czterech do pięciu lat.

Mianowany na nowe stanowisko płk Dale White był wcześniej dyrektorem wykonawczym programu ds. rozpoznania, nadzoru i wywiadu oraz sił specjalnych. White już wcześniej kierował m.in. programem rozwoju bombowca strategicznego B-21 Raider, gdzie miał już okazję zdobyć doświadczenie w zakresie prowadzenia wielkich programów lotniczych.

Będzie to specjalna organizacja z autonomią podobną do Big Safari, z zupełnie inną misją, ale skoncentrowaną w 100 procentach na budowie cyfrowych samolotow

- kierownik biura wykonawczego programu "Advanced Aircraft" płk Will Roper

Nowy szef programu "Advanced Aircraft" powiedział też, że zadanie powierzone jego zespołowi będzie trudne, ale jest niezbędne do utrzymania obecnej, mocarstwowej pozycji USA na arenie międzynarodowej. Wprowadzenie nowych modeli lekkich, zaawansowanych maszyn bojowych do służby pozwoli na uzupełnienie luki powstającej pomiędzy najnowocześniejszymi maszynami 5 generacji takimi jak F-22 Raptor czy F-35 Lightning II a eksploatowanymi od dłuższego czasu licznymi modelami maszyn wcześniejszych generacji, które w najbliższym czasie będą stopniowo wycofywane ze służby.

Reklama

Komentarze (28)

 1. nila

  USA to jedyne super mocarstwo Świata ,pośadają środki i wiedzę . Rosja ,Chiny to tylko marionetki do podrabiania i pyskowania.

 2. Willgraf

  Najpierw musielibyscie ppozbyć się korupcji made in Lockheed

  1. Tia, a jak trzeba nazwać sprzedaż niedopracowanego, wiecznie się psującego bubla F-35?

 3. orel

  A już myślałem po tytule że będzie jednak coś w stylu F/A-22B

  1. Navigator

   Tech spec dla 6 generacji to kasa ok4.6mld usd na conceptual design Ciekawe co ma DARPA?

  2. orel

   Nawet nie o szóstą generacje mi chodziło tylko bardziej refresh F/A-22, wzmocnienie konstrukcji ( wydłużenie resursów), nowszy komputer pokładowy, może obniżenie kosztów produkcji/eksploatacji i jakieś drobne poprawki które wyszły w toku użytkowania czy w ramach projektowania F-35. Cokolwiek co by przekonało rząd do wznowienia produkcji i być może eksport. Japonia by na pewno przyjęła kilkadziesiąt sztuk z otwartymi rękoma, pewnie nie tylko ona (rozmarzyłem się XD )

  3. Davien

   Orel, nie będzie nowego F-22 bo się zwyczajnie nie opłaca. Zanim odbuduja linie produkcyjna i rusza z produkcją to wejda maszyny z programów 6 gen . To nie jest rok czy dwa by wznowić F-22 i do tego ze sporymi zmianami jak proponujesz. Istotnie była taka propozycja dla Japonii ale ci ja odrzucili chcąc sami przy pomocy z zewnatrz zbudowac swojego F-3.

 4. Przemo

  No cóż jak buduje się Raptora przez17 lat i wydaje się na projekt bilion dolarów i po tem okazuje się że to bubel i Rosjanie są daleko do przodu z technologią od Amerykanów to nie dziwie się że Turcja nie chce wydać 100 milionów dolarów za samolot tandety, tak samo Niemcy zrobili a po za tym technologia Stell przeszła do lamusa po tym jak Niemcy oświadczyli światu że zbudowali radar który widzi samoloty i śmiało śledzi trasę lotu samolotów zbudowanych w tej technologi Stella po za tym wojny nie wygrywa się za pomocą technologi, wygrywa ten kto buduje maszyny wojenne szybko i tanio, to pokazała II wojna światowa, tu mam na myśli Niemcy i Rosję. To najlepszy przykład jaki znamy, druga sprawa to te drogie zabawki zniszczyć można bardzo szybko wystarczy impuls elektromagnetyczny i maszyny za setki milionów dolarów staje się złomem, a z tego co wiemy nie mam żadnej ochrony prze tym impulsem.

 5. Mikroszkop

  Najciekawsze w tym artykule jest to że od teraz wojsko będzie sobie samo projektować samoloty. Najwyraźniej woskowi mają już dość obiecanek, opóźnień i przekraczania budżetu i ceny jakie od lat serwują im spółki cywilne.

 6. Saper

  Muszą się spieszyć, bo niedługo rozbiją się wszystkie F16

 7. Sojer

  Za 10 lat dalej będą wydawać pieniadze na szkice samolotu... Chxecie samolot, zróbcie konkurs.

 8. Kaligula

  Podeslijmy im nasz WOT...oni ubiora naszych w latajace plecaki,dadza kazdemu po rakiecie w reke a wojsko Maciarewicza wszystko ogarnie.Wypełnią luke miedzy mysliwcami nowej i starszej generacji.

 9. Kamil

  Nie da się zrobić dobrych samolotów z tymi wszystkimi bajerami jak wektorowa nie ciągu i stelth bo stają się drogimi zabawkami około dźwiękowymi. Więc idą w ilość stawiając na samoloty nisko nakładowe z dobrą elektroniką traktując je jako nośnik zawansowanej broni. Ewentualnie drony o takich możliwościach ale są bardziej skomplikowane i więcej obsługi wymagają...

 10. Fanklub Daviena

  Kolejny dowód, że F-35 to bubel (US Navy odmówiło jego przyjęcia i zakupów do czasu usunięcia błędów, czyli nigdy...) a F-22 staroć z antyczną awioniką... :)

  1. Fanklub Daviena

   US Navy ogłosiło, że w przeciwieństwie do Air Forces nie zgadza się na żadne "wstępne gotowości operacyjne" itp. tylko F-35 ma wypełniać wymogi albo go nie kupi. Gdy skorumpowani senatorzy zaczęli naciskać, że dowództwo US Navy "godzi w obronność kraju", US Navy nie wytrzymało i odtajniło 2 miechy temu głośne "możliwości" F-35 lotu tylko 40s na dopalaczu (czyli z prędkością naddźwiękową) i inne niedociągnięcia. Ponieważ F-35 jest bublem i LM nie uda się usunąć tych niedociągnięć, to US Navy F-35 nie przyjmie, tylko już, w trybie pilnym, zamawia "myśliwiec 6 generacji" "wcześniej niż się spodziewano"! :)

  2. Davien

   Panie funklub, naprawdę pana zmyslanie sięga juz granic absurdu:)Nic z tego co pan pisze nie jest prawda a co do maszyn 6 gen, to najwczesniej beda za 16-20 lat. Co w swietle tego że USN ma 360 F-18E a potrzebuje 2x tyle maszyn obala twoje fantazje:)

  3. Ja

   Widzę że się nie znasz :)

 11. Nie.

  Może zbudują jak Chińczycy pożyczą bankrutom pieniądze. No ale póki co propaganda działa.

  1. ndici

   po co mają pożyczać od Chin? Wydrukują. Chińczycy jedynie mogliby pożyczyć ze strachu przed dodrukiem.

  2. Antypropaganda

   Z twojej wypowiedzi wynika, że Chiny nie chcą dać pożyczki Rosji. Bo bankrut produkuje kolejny samolot 5 generacji po ponad 100 sztuk rocznie i kolejka chętnych na niego ciągle rosnie, a Rosja od lat testuje nielota i zamówiła najpierw 2 sztuki, później 16, a teraz 76 w cenie 16, czym ustalone zostały przez prezydenta Rosji podstawy nowej ekonomii. Rosja nie ma kredytu z Chin czy inżynierów zdolnych wyprodukować coś co jest na zbliżonym poziomie do leciwego f-22 czy F-35?

  3. Davien

   A po co maja dawać? Kupiłu od Rosjan MiG 1.44 zrobiły na jego podstawie J-20 i odskoczyły od Rosji jak od kaktusa, wykradajac dane F-35 i na ich podstawie budująć J-31 czyli praktycznie kopie F-35 z dwoma silnikami:)

 12. Zenek

  Polska płaci, amerykanie mają co wydawać

 13. milmag

  Po co im kolejny samolot. p.s. turecka telewizja wyemitowała dziś film, gdzie wojskowi wyżywają się na systemach S-400 oceniając je jako całkowicie przestarzałe. Co więcej publicznie zdeklarowali, że będą rekomendować zakup Patriotów.

  1. Możesz napisać gdzie można znaleść ten film?

  2. Fak sejk

   Element gry o Patrioty i F-35. Trochę rozwagi;)))

  3. Wątpliwe aby w Turcji po czystkach w armii wojskowi tak twierdzili.

 14. asdf

  Czyli tym samym sami amerykanie potwierdzaja ze F35 nie spelnia pokladanych w nim nadziei, mialy sluzyc do 2050 czy 2070r a juz szukaja nastepcy.

  1. Davien

   A skad wytrzasnałes że ten lekki mysliwiec( czyli cos ala L-159) miałby zastapić F-35??

  2. Mikroszkop

   Pokładane nadzieje w tzw. międzyczasie się zmieniły. F-35 jest fajny tylko nie bardzo nadaje się tam gdzie ma być użyty.

  3. A skąd wiesz że on będzie taki jak L-159. F-16 też powstał jako lekki myśliwiec.

 15. Zaq

  Aż się prosi aby się włączyć do tego prijektu.

  1. StarszyBalans

   Aby się do jakiegoś projektu włączyć, trzeba albo mieć pieniądze (np radar AESA dla F-16 finansowany przez ZEA) albo technologię/know-how (np lufy Abramsów od Rheinmetall). Polska, szczególnie w kontekście omawianego wyżej projektu, nie posiada nic.

  2. Var

   Jak to co? To co mamy w nadmiarze - Taniość przez duże T(niestety) Tanią siłę roboczą w sensie fizycznym i intelektualnym. Polscy pracownicy i inżynierzy. Każdy samolot bojowy nawet relatywnie prosty to np ok 60000( Strona Saab - gripen ) komponentów oczywiście tu policzone pewno duplikujące się osobno. Nie wszystkie są tajne. Można to podzielić za integracje odpowiada juz klient końcowy. Sam znam paru którzy chętnie by w tym brali udział.

  3. Davien

   Var, podstawowa zasada w USA: Sprzet powstaje u nich . Mozesz produkowac częsci jak w programie JSF nawet Polska produkuje, ale montaż jest w Stanach.

 16. dawo

  Nie czaję. Chcą wyprodukować kilka tysięcy F-35- również na własne potrzeby. Po co im kolejny typ maszyny o mniejszych możliwościach? Cos mi się wydaje, że ten nowy twór będzie lekkim myśliwcem, do prowadzenia walk manewrowych. GE rozpoczął pracę nad dyszami z wektorowaniem ciągu- rzekomo dla najnowszych wersji Super Horneta.

  1. Edi

   Chodzi o następcę F-15

  2. Stylu L-159? Wszak cały czas twierdzisz że tego typu maszyny nie maja racji bytu na współczesnym polu walki.

  3. Davien

   Obecne nie, ale wykonane w technologi stealth, tańsze od F-35 w uzyciu, ot taki nowy F-5. A ha L-159 to lekki samolot bojowy a nie przeróbka maszyny szkolnej o których pisałem.

 17. Kimci

  Chodzi o nowoczesne bezzałogowce . Amerykanie dobrze kombinują.

 18. Naiwny

  Ambitne i zapewne nastawione na samoloty bezpilotowe z zaawansowaną sztuczną inteligencją. tylko te terminy wyglądają na tle dotychczasowych amerykańskich doświadczeń na mało realne. I co to znaczy "małe"?

 19. funbojki się załamią

  To już przyznają, że "gwiazda smierci" czy inaczej wydmuszka F-35 to szrot i trzeba jednak te tysiące F-16 zastąpić czymś sensowniejszym co będzie nadawało się do prawdziwej walki a nie do "odtwarzania zdolności bojowej" liczonej w dniach.

 20. Konrad

  Tu chodzi o koncepcje w ktorej przewage daje przewaga technologiczna, a tej nie da sie utrzymac kiedy cykl wprowadzenia nowej maszyny to realnie 15 lat. Chodzi o maszyny mniejsze, tansze, modulowe, gdzie co 5 lat mozna wprowadzac nowe, zamiast modernizowac stare. A i sama modernizacja bedzie prostsza dzieki modulowosci - mozna np. przebudowac zupelnie nowy samolot, wyciagajac "klocki" ze starszego.

 21. Fencer

  Nowy, lekki myśliwiec będzie przeznaczony dla sojuszników USA mniej zamożnych, których nie stać na F-35 a nawet na nowe wersje F-16 a także jako uzupełnienie US Air Force i wyposażenie lotnictwa Gwardii Narodowej....Taki "Fridom Fighter" światowy jak niegdyś F-5 A/E....Podobną rolę pełnił MiG-21 w krajach satelickich i sympatyzujących z ZSRR a potem z Rosją.

 22. Adam S.

  Taa, modułowe, lekkie, i dpewnie "optionally manned". Spodobała im się zabawa w drony i będą je teraz trzaskać setkami. A ze szkolenie pilotów drogie, zastąpią moduł załogowy dodatkowym uzbrojeniem.

 23. Ryan

  Jak mawiał Tom Clancy - "magia lekkich myśliwców"

 24. Author

  Znowu proces projektowy jak z filmu "Pentagon Wars"?

 25. LMed

  No to kupować te F-35 , bo F-16 za chwilę będą tanie jak barszcz ( prawie ) ? No i zadbać o nasze F-16, bo podobno stoją ( a i tak się starzeją ) .

Reklama