Reklama

Siły zbrojne

Turcja przerzuca więcej sił do Syrii

Fot. Voice of America (domena publiczna)
Fot. Voice of America (domena publiczna)

Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, kolejne pododdziały tureckiej armii z ciężką techniką wojskową przekroczyły granicę syryjsko-turecką. Nowe siły zmierzają do tzw. strefy deeskalacji, która jest obecnie tworzona w prowincji Idlib, zgodnie z postanowieniami jakie zapadły w czasie ubiegłotygodniowych rozmów Erdogan-Putin.

Według informacji ośrodka kolejna turecka kolumna wojskowa miała rankiem 8 marca br. przekroczyć przejście graniczne Kafr Losin, a w jej skład wchodziło około 50 pojazdów. Siły te mają kierować się w stronę pozycji tureckich wokół miasta Idlib. Tym samym liczba tureckich pojazdów wojskowych, które zostały przerzucone na terytorium północno-zachodniej Syrii od początku zawieszenia broni wynosi już 650. Dodatkowo wraz ze wspomnianymi pojazdami do Idlibu miały wjechać kolejne setki tureckich żołnierzy.

Łącznie od początku lutego br. na terytorium prowincji Idlib miało znaleźć się aż ok. 4050 różnego rodzaju pojazdów mechanicznych należących do tureckiej armii, a także ok. 9100 tureckich żołnierzy. Wśród pojazdów widocznych na nagraniach dostępnych w mediach społecznościowych można wymienić wozy bojowe takie jak: czołgi podstawowe M60T Sabra, bojowe wozy piechoty ACV-15, transportery opancerzone M113 czy pojazdy opancerzone klasy MRAP BMC Kirpi. Dodatkowo towarzyszy im wiele pojazdów wsparcia takie jak wozy zabezpieczenia technicznego, samochody ciężarowe i osobowe oraz wiele innych.

5 marca br. w Moskwie odbyły się rozmowy rosyjsko-tureckie w sprawie syryjskiej ofensywy i walk w prowincji Idlib. Efektem tych rozmów było zawarcie porozumienia i dopisanie dodatkowego protokołu do porozumienia z Soczi z sierpnia 2018 roku. Pierwszym jego punktem było zaprzestanie wszelkich działań bojowych w regionie na obecnej linii frontu do północy w nocy z 5 na 6 marca br. Według oficjalnych informacji z obu stron rozejm jest w zasadzie respektowany, dojść miało jednak do kilku starć pomiędzy syryjskimi wojskami rządowymi, a protureckimi rebeliantami.

Na pomocy tego porozumienia wzdłuż strategicznej autostrady M4 łączącej Latakię i Aleppo ma powstać "korytarz bezpieczeństwa" o głębokości po 6 km na północ i południe. Kontrolują go Rosjanie i Turcy. W przeciągu tygodnia od zawarcia umowy ma zostać sprecyzowany sposób funkcjonowania korytarza. Od 15 marca br. mają rozpocząć się wspólne patrole rosyjsko-tureckie wzdłuż trasy M4 w celu zapewnienia respektowania rozejmu.

Komentarze (14)

 1. Julian

  Tureckie szumowiny atakują bezkarnie Syrię i jakoś nikt nie protestuje gdzie jest ONZ ? Tak samą skutecznością wykazała się Liga Narodów kiedy pewien malarz z Austrii zaczynał swój marsz

  1. Nie "atakują Syrię", tylko tłuką reżimowych rzeźników.

  2. Koniecznie trzeba złożyć

 2. dropik

  cóż po niewczasie . trzeba było tam wejśc na dobre juz wcześniej. przed ofensywą która zajęła co zajęła.

  1. Być

 3. Piotruś

  W tym wszystkim zastanawia tylko -- że wszyscy przeszli nad faktem okupowania terytorium Syrii przez Turcję jakby nic się nie stało i nie dzieje. A cały porządek świata zasadza się na integralności terytorialnej i sprawowania władzy na swym terytorium. Jak świat będzie bezrefleksyjnie czy wręcz afirmująco patrzył /zwłaszcza zaślepione działaniami sojusznika z Nato/ na takie zachowania, oparte a agresji i sile to po co zabawy w ONZ i ład światowy ???!

  1. Andrzej

   NATO nie jest instytucją miłości i pokoju,tylko strzeżenia interesów. Syria i tak padnie łupem Turcji i być może częściowo Rosji.

  2. Milutki

   ONZ i kraje zachodu nie muszą przechodzic nad "okypacją" syryjskiego terytorium przez Turcję. Mogą sie zbumtowac ale wtedy niech biorą kilka milionów uchodźców z Idlibu którzy będą uciekać od wyzwalającego ich Asada

 4. No no

  I co dalej Erdogan ufa Putinowi..!!????

  1. dropik

   obaj nie ufają nikomu. Ale Turek dał się ograć. Stracili trochę terenu ale najważniejsze było skrzyżowanie autostrady Damaszek -Aleppo.

  2. rcicho

   Ufać sobie nie ufają (ufać można tylko sobie) ale unikają konfliktu między sobą.

  3. popik

   Jak ok. 2000 km2 to jest "trochę" to nie chce myśleć ule to jest dużo.

 5. Pirat

  Jak to możliwe? Przecież Erdogan przegrał wojnę z Putinem? Tak mówią miłośnicy sąsiadów ze Wschodu.

  1. drugi Davien?

   Tego też nie rozumiesz?

 6. Palmel

  Rosjanie dostali po łapkach ale podczas tej ostatniej ofensywy tureckiej i zawarli rozejm na parę dni aby ich analitycy znaleźli sposób i rozwiązanie na ten atak dronów tureckich a jest to problem bo Ukraina też je kupiła i są na wyposażeniu jej armii i mogą mieć ten sam problem w Donbasie

  1. życie w matriksie ma pewne zalety ale...

   Kto dostał po łapkach? Naprawdę wierzysz, że zaklinanie rzeczywistości zmieni fakty?

 7. Realista 1

  Wina zachodu jak by im zależało to by Erdogana i Putina ustawiła na baczność, ale niestety ważniejsze własne interesy. Najbardziej boli jak się dostanie po kieszeni.

 8. Tomasz

  Czy tylko mnie dziwi że Turcy wolą wykorzystywać M60T sabra a nie leopardy

  1. asd

   Na rosyjskie czołgi wystarczy M60T.

  2. R

   Ta, pisac byle tylko cos napisac, kiedy ty widziles jakis pojedynek czolg vs czolg w Syri?

  3. Jest filmik.

 9. Leon

  Turcy szykują się do ofensywy i tyle w temacie. Idlib jest zbyt lukratywnym i strategicznym miejscem do kontroli szlaków nadmorskich aby je odpuścić. Zastanawia mnie jednak zachowawcza postawa Iranu , bo to dla Iranu jest najbardziej porządane, aby ten teren mieć pod swoją kontrolą. Czyżby Iran z Turcja byli w cichej komitywie ?

  1. Moze Iran jest za krótki na takie zabawy?

  2. Może raczej straty uzupełniają.

 10. BUBA

  Turcja przesyla sily dp Syrii a EU im w tym pomorze ???

  1. Gnom

   Tak, przyjmując tureckich śpiochów i najemników w ramach tzw. migrantów. Przyjdzie pora to osmanie ich obudzą.

  2. Ukulele

   Pomorze na pewno nie pomoże.

  3. pomorze zachodnie?

 11. Rhotax

  Czas na referendum w Idlibie i powołanie Idlibskiej Republiki Ludowej (jak DRL czy ŁRL ) a po rozdaniu Tureckich paszportów i przesiedleniach zturczonych Syryjskich uchodżców w kolejnym referendum przyłączyć Republikę do Turcji !!! (droga Krymu to słuszna droga !)

  1. Derff

   Scenariusz wysoce prawdopodobny. Bliski Wschód płonie od dziesięciu lat. A Europa, której lider podpalił Libię jedynie przyjmuje migrantów.

  2. Paragraph23

   @Rhotax Pewnie, Turcja już marzy o utrzymywaniu takiego terrorystycznego tworu. :)

  3. myślenie nie boli...

   skoro Kreml może utrzymywać takie twory na Krymie i w Donbasie, Abchazji, Osetii, Naddniestrzu, Karabachu itd. itp. to czemu inny dyktator nie miałby postąpić podobnie?

 12. Turecki

  Wojsko Tureckie w sile 10'tys zastąpiło rebeliantów syryjskich przesłanych do Libii Bravo erdo

 13. ciekawy

  Rozumiem, że Rosja jedynie wyrazi ubolewanie?

  1. Strażnik Teksasu

   Przecież Erdogan dogadał się przed wczoraj z Putinem więc co się dziwisz...

 14. Adam S.

  Erdogan się uczy. Może niezbyt szybko, ale jednak. Do rosyjskiej "strefy deeskalacji" ściąga dodatkowe czołgi. Bo wszystkiego można się spodziewać w rosyjskiej "strefie deeskalacji", ale na pewno nie deeskalacji.