Reklama

Siły zbrojne

Trzaskowski wybrał doradców ds. bezpieczeństwa

Fot. Rafał Trzaskowski via Twitter
Fot. Rafał Trzaskowski via Twitter

Kandydat na urząd Prezydenta RP Rafał Trzaskowski powołał Zespół Doradców ds. Bezpieczeństwa i Obrony Polski.

Powołałem Zespół Doradców ds. Bezpieczeństwa i Obrony Polski. Dziękuję generałom i ekspertom za zaangażowanie w jego prace. Mój cel to odbudowa niszczonego w ostatnich latach etosu polskiego żołnierza, wzmacnianie pozycji Polski w NATO i rozwój naszego przemysłu obronnego.

W zespole znaleźli się:

- Jacek Najder - były wiceminister SZ i ambasador przy NATO;

- generał Mieczysław Cieniuch - były szef Sztabu Generalnego;

-  generał broni A. Wojtan - były zastępca Szefa Sztabu Generalnego;

-  generał brygady R. Kujawa - były szef Służby Wywiadu Wojskowego;

- generał brygady Piotr Pytel - były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

- generał brygady Jarosław Stróżyk - były z-ca szefa wywiadu NATO, attaché wojskowy w Waszyngtonie;

- generał broni Zbigniew Głowienka - były dowódca wojsk lądowych

- pułkownik Piotr Gąstął, były dowódca JW GROM.

Reklama

Komentarze (44)

 1. rademenes

  jednej rzeczy kompletnie tu nie rozumiem, skoro Trzaskowski chce zrobić zwrot na wschód (albo Ci którzy za nim stoją) - bo promowanie takiego towarzystwa spowoduje że Amerykanie znowu będą mieli do nas podejście takie jak kiedyś czyli brak zaufania wróci (wspomnialo mi sie jak Wikileaks ujawniło ich swego czasu stanowisko na temat dawania nam Partiotów)... to po co on to teraz robi? powinien siedzieć cicho do wyborów bo elektorat lewicy już ma po akcji LGBT Dudy, twardych komuchów też, a ten ruch no raczej mu odejmie głosy tych co uważali (albo wahali się) że retoryka dzisiejszej prawicy to tylko straszenie powrotem starych układów a nie realne zagrożenie. jak widać do kompletu brakuje jeszcze obietnicy ze odda SBekom emerytury (i wyrówna)

 2. andys

  Rzeczywiscie wyglada to na nabór z łapanki. Nie mam watpliwosci odnosnie kompetencji wszystkich Panów. Kazdy z nich to zawodowiec, z ogromnym doswiadczeniem. Myslę, że sa to ludzie sceptycznie nastawieni do działalnosci PIS w sferze bezpieczeństwa państwa i to nie dlatego, że zabrakło dla nich miejsca przy prezesie, a dlatego, że maja własne zdanie na sprawy bezpieczeństwa. Waznym czynnikiem był niewatpliwie brak czasu przy formowaniu zespołu. Wydaje mi sie , że wojskowy człon zespołu jest zbyt mocno eksponowany. Przydałby sie naukowiec, politolog, ewentualnie dyplomata - jeden Najder to za mało (dla mnie osobiscie nie jest najlepszym kandydatem). Przydałby sie ktos od Policji, SG, ewentualnie PSP. Podzielam poglad, że czlonkowie zespołu sa ludzmi nieco zbyt wiekowymi , dobrze byłoby podłaczyc młodszych (np. Bartosiak, Sykulski, jakis dynamiczny pułkownik-emeryt) - chodzi o obniżenie średniej wieku, przy młodym kandydacie na prezydenta.

  1. Donald

   Sowieckie szpiony zawsze na garnuszku cara Putina

 3. Bronek

  Trzaskowski i jego ferajna pchają Polskę w objęcia Moskwy

 4. W.W. Putin

  Wot, moj czieławiek w Polszi

 5. Polak

  Doradcy oskarżani o współpracę z FSB..... będą godnie reprezentować interesy Platformy Obywatelskiej.... oraz innych zleceniodawców.

  1. Tylko suwerenna Polska

   Oskarżani czy nie, za ich kadencji w SKW panowie z GRU czuli się w Polsce jak u siebie. Zmieniło się dopiero po "resecie resetu" z Rosją, kiedy Amerykanie stanowczo zakazali tego typu kontaktów. Niemniej do tego czasu, a było to całkiem niedawno, Rosjanie mieli pełny wgląd w działania naszych służb. Stąd jeden z panów generałów ma zarzuty. Co do Macierewicza, chociaż osobiście nie trawię tego typa, to nikt do tej pory nie przedstawił żadnych dowodów, jak na razie są same pomówienia. Jako człowiek, który rozwiązał powiązaną z Rosjanami służbę, na pewno jest w tych kręgach mało popularny, więc nie dziwią tego typu oskarżenia.

  2. Roman

   A mógł poprosić Szojgu a nawet samego Putina! A zatem nie narzekajcie...

  3. Karkoszka

   Putin to najwyżej mógłby go kazać ... kopnąć. Szojgu mógłby kazać przysłać kogoś kompetentnego. A tak jest muzeum osobliwości bez kompetencji.

 6. Łukasz

  jaki kandydat tacy eksperci

 7. karambol

  dając takich kandydatów to nasuwa się uwaga, że agentura kontrkandydata działa u konkurenta. Podrzuca dezinformacje, podejrzanych doradców powiązanych z PRL, czerpiących pełnymi garściami z PRL, w radzie solidarności pośród obywateli to uczestniczyli, jeżeli już, to jako szpiedzy

 8. Darek

  Sami peerelowscy generałowie którzy przysięgali na wierność ZSRR.... to dopiero demokraci nowocześni.

  1. Wawiak

   Dość odważne porównanie... pytanie, czy uprawnione. To raczej kwestie, które trzeba by rozpatrywać indywidualnie, a nie grupowo.

  2. AntyPiS

   Przepraszam, ale noszenie dwugłowego orła uważasz za bardziej nobilitujące od noszenia orzełka polskiego, tylko bez korony? Walczenie za cesarza, przysięganie wierności carowi, który twoich rodaków zsyla na Sybir i rozstrzeliwuje w cytadeli jest bardziej patriotyczne od przysięgania na polską flagę? Może uważasz, że wykonujące bezpośrednio austriackie rozkazy Legiony były bardziej polskie od polskich wojsk podległych polskiemu rządowi, choć zależnemu od ruskich? Może armia polska z 1830 roku, dowodzona przez carskiego brata i realizująca interesy Imperium Rosyjskiego była w jakikolwiek sposób bardziej polska od LWP? Nie ogarniam jak można takie bzdury w ogóle dopuścić do myśli.

  3. Wawiak

   Myślę, że nie rozumiesz różnicy w sytuacji. Wtedy Polski de facto nie było. To, czy się odrodzi - nie było takie oczywiste. Ponadto tamci ludzie mieli szansę udowodnić czynami kim są. Czyny obecnych nie są takie oczywiste - choćby sprawa p. Pytla z oskarżeniem o nieautoryzowaną współpracę z rosyjskim wywiadem. Dlatego byłbym przynajmniej ostrożny w porównywaniu tych ludzi.

 9. Rafau

  I pomyśleć, że ci osobnicy byli w polskim wojsku!!! Jak nisko trzeba upaść żeby otwarcie przystąpić do obozu zaprzaństwa i zdrady narodowej. Smutne...

  1. Nonono

   Każdy może wyrazić swoje zdanie. Też uważam, że to zdrajcy. W tym sensie, że istnienie państwa polskiego jest im całkowicie obojętne, a za strukturę nadrzędną uważają zarządzaną przez Niemcy Unię. Wolno mi.

  2. me

   I tyle w temacie

 10. Fantomas

  Czyli jak mamy to rozumieć po tym ruchu? Otwarcie na wschód?

  1. Rick

   Jak osoby związane z NATO mogą być otwarciem na wschód?

  2. hermanaryk

   GRU też jest związane z NATO - na śmierć i życie, rzec można.

  3. me

   Swietne

 11. wodz indian

  Generała z Aurory Pytla pan Trzaskowski powołał. Jaja jak berety.

  1. Zdziwiony

   A coś więcej. Czy tylko foto

  2. Dziw się dalej.

  3. Wawiak

   Współpraca bez formalnej zgody na odpowiednim szczeblu nie wystarczy? Bo zdaje się, że to mu właśnie zarzucono.

 12. Mariusz K

  Niezła ekipa, jeden zwijał wojska operacyjne, inny w kajdankach wyprowadzony przez ŻW. Miałem lepsze zdanie o Trzaskowskim.

  1. Peperon

   A został skazany ?

  2. Zdziwiony

   Uniewiniony

  3. Wawiak

   Ja tam nigdy dobrego zdania o nim nie miałem...

 13. 7plmb

  No to już wiadomo o co chodzi panu Trzaskowskiemu i jego zapleczu...

  1. asf

   O co?

  2. o to

   Standardowo jak to w KO: ulica i zagranica.

  3. bender

   Jeszcze raz: o co?

 14. NiktWażny

  Pewnie pierwszym postulatem będzie rozwiązanie armii

  1. Chriss

   Od 5ciu lat nie mamy armii...

  2. gfdgdfhfghfgh

   A to coś nowego. Rozwiń temat.

  3. Figa prawda

   Nie mielibyśmy gdyby nie PIS. To przecież za PO liczba "wodzów" i urzędników (ok 50 tys) przekroczyła liczbę "Indian" (niecałe 46 tysięcy!!!). Nie znasz liczb? Wiesz, nawet propagandę trzeba umieć uprawiać.

 15. Franzz

  pytanie czy tacy doradcy świadczą źle o kandydacie czy taki kandydat świadczy źle o nich

  1. Moja droga

   Dobre pytanie .

  2. Doskonała kwestia więc odpowiem

   Ależ jak najbardziej z absolutną wzajemnością!!

 16. Fanklub Daviena

  "Żeby było tak jak było!" :)

 17. Mario

  Cos ten portal staje sie pro platformerski, a szkoda. Nie szukam tutaj wiadomosci politycznych, lecz z tematu militarystyki. Trzaskowski wszystko obieca kazdemu, bo on tak juz ma: Warszawiakom tez naobiecywal i co z tego wyszlo?

  1. vcxvcbcvbvcbnvn

   D24, zawsze był lekko pro PO, ale w granicach przyzwoitości. Zresztą wystarczy sprawdzić z jakich środowisk wywodzą się założyciele D24.

  2. GEN

   Jest przymus czytania tego portalu ? A może i sprawdzi Kolega dziadków założycieli D24....

 18. znosek

  elita lwp będzie doradzać jak rozłożyć Wojsko Polskie,wycofać się z umowy na F 35 i sprzedać resztę zbrojeniówki.

 19. nn

  Widzę że WOT dostał rozkaz - komentować :) Cieszy nas taka reakcja.

 20. Pawel

  SAmi generalowie.Czyli nie bedzie zmian- powtorzy to co Duda gdzie BBN to dojna krowa emeryowanych generalow. Moze by sie wysili i np zlikwidowal caly BBN...

 21. Ignacy

  Hm, ciekawy artykuł, Rafał Kazimierz powołał... Opiszcie jeszcze zespoły Biedronia, Tanajnę i Żółtka.

  1. Xorer

   No co ty. Tylko ten jeden jest tu promowany.

 22. Mamrot

  Patrząc po wikipedii - połowa tych ludzi to 70-letni emeryci wychowani w PRL. Pytel z jakimiś podejrzanymi zarzutami i kilku młodszych. Tak raczej słabo to wygląda na I rzut oka.

 23. Crab

  Oceniając po doradcach to Pan Trzaskowski zamierza w Polsce przywrócić Ludowe Wojsko Polskie? I będzie bliska współpraca z Rosją zamiast USA. Cóż, jaka formacja tacy i doradcy.

 24. Roland the Headless

  Sami młodzi i zdolni ;)

  1. Rick

   Który z nich nie jest odpowiednio wykwalifikowany?

  2. Roland the Headless

   Ja wiem że oni wszyscy niby z ogromnym doświadczeniem, niby świetnie wykwalifikowani, ale na to może się nabrać tylko ktoś niezorientowany w wojskowych sprawach. Ci mający pojęcie wiedzą o co chodzi stąd tyle negatywnych komentarzy.

  3. auror

   Ale ty opowiadasz dowcip czy masz jakąś teorię? Konkrety poproszę bo na razie cienko. Tak jak do generała Pytla mam ogromne zastrzeżenia to prawda jest taka że nie raz w Polsce ludzie dostawali zarzuty wyssane z palca, a w czasach politycznej prokuratury można wszystkich o wszystko oskarżyć.

 25. Navigator

  Bez lotnika? Na F35 PORAŻKA

Reklama