Reklama

Siły zbrojne

Tajwan kupuje systemy minowania Vulcano

Vulcano system minowania
System minowania narzutowego M136 Vulcano
Autor. U.S. Army

Jak donoszą lokalne media, tajwański resort obrony oficjalnie potwierdził plany dotyczące zakupu amerykańskiego naziemnego systemu minowania narzutowego M136 Volcano (Vehicle-Launched Scatterable Mine System). Zakup ten ma pozwolić tajwańskiej armii na zwiększenie zdolności w zakresie mobilnego minowania dużych obszarów.

Reklama

Według dostępnych informacji tajwańska armia miała wystąpić już do władz USA z prośbą o zakup tego typu systemów. W tym celu wysłane zostało już zapytanie ofertowe Letter of Request (LoR), które jest pierwszym, formalnym etapem zakupu sprzętu wojskowego w ramach amerykańskiej rządowej procedury zakupowej Foreign Military Sales (FMS). Plany te muszą zostać oficjalnie zatwierdzone przez prezydenta i Pentagon, a także otrzymać zgodę Kongresu. Obecnie negocjowana ma być także proponowana cena tego zakupu, którego zapowiedź pozyskania pojawiła się jeszcze w ubiegłym roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

M136 Volcano to amerykański system minowania narzutowego, który wstępuje zarówno w wersji lądowej (na wojskowym samochodzie ciężarowym) jak i lotniczej (na śmigłowcu wielozadaniowym). W tej pierwszej jej nośnikiem są cieżarówki M977 HEMTT 8 x 8, a w lotniczej śmigłowce UH-60 Black Hawk. Konstrukcja ta została opracowana przez amerykańską armię w latach 80. i została wycofana ze służby liniowej do rezerwy magazynowej pod koniec lat 90. W 2017 roku zdecydowano się przywrócić go w obu wersjach do eksploatacji w U.S. Army.

Czytaj też

System umożliwia szybkie i zautomatyzowane rozstawianie pól minowych złożonych z min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych na dużych obszarach z dostosowaniem do ukształtowania terenu oraz celu stawianego przed tworzoną zaporą minową. Dla przykładu w przypadku zapory lądowej umożliwia on postawienie kilometrowego pola minowego w czasie od 4 do 12 minut w zależności od terenu i prędkości nośnika. Dodatkowo przy wystrzeleniu miny są programowane przez operatora na określon czas samolikwidacji, który wynosi od 4 godzin do 15 dni.

Czytaj też

Zakup ten wpisuje się w realizowaną obecnie przez tajwański rząd politykę szybkiego nabywania różnego rodzaju systemów uzbrojenia w USA. Wśród nich wymienić można 108 czołgów podstawowych M1A2T Abrams, 40 egzemplarzy armatohaubic samobieżnych M109A6 Paladin i 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (HIght Mobility Artillery Rocket Systems) z bogatymi pakietami wsparcia. Ponadto tajwańską armię zasili także znaczna liczba wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW oraz FGM-148 Javelin, przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92 Stinger czy też wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Harpoon.

Czytaj też

W założeniu wymienione powyżej nowe systemy uzbrojenia mają pozwolić na odstraszenie potencjalnego agresora jakim jest Chińska Republika Ludowa, a na wypadek wojny pozwolić na skuteczną obronę. Tajwańska armia przygotowuje się do potencjalnego desantu chińskiej armii, gdzie kluczowe znaczenie będzie miało precyzyjne zwalczanie chińskich środków walki na lądzie, morzu i w powietrzu w ramach prowadzonej defensywy. Zakup lądowego systemu minowania narzutowego pozwoli na ograniczanie swobody manewru pododdziałów pancerno-zmechanizowanych, a także zwalczanie siły żywej i wozów bojowych w przygotowanych zasadzkach.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Reklama