Reklama

Geopolityka

Tajwan: największe w historii wtargnięcie lotnictwa ChRL

Fot. Li Pang/CC BY-SA 3.0
Fot. Li Pang/CC BY-SA 3.0

Tajwan poinformował w piątek o największym w historii wtargnięciu chińskich sił powietrznych w jego strefę obrony powietrznej. Wzięło w nim udział 38 samolotów lecących w dwóch falach.

Zdaniem władz Tajwanu demonstracja siły związana była z obchodzoną w Chinach 70 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Zgodnie z mapą przedstawioną przez ministerstwo obrony Tajwanu pierwsza partia chińskich samolotów przeleciała w pobliżu Wyspy Pratas, a dwa bombowce leciały najbliżej atolu.

Druga grupa poleciała do Kanału Bashi, który oddziela Tajwan od Filipin, kluczowej drogi wodnej łączącej Pacyfik ze spornym Morzem Południowochińskim. Tajwan wysłał samoloty bojowe, aby ostrzec chińskie samoloty, tajwańskie systemy rakietowe zostały uruchomione w celu ich monitorowania- poinformowało ministerstwo obrony. Chiny jeszcze nie skomentowały swoich działań. Wcześniej twierdziły, że takie loty mają chronić suwerenność kraju i przeciwdziałać „zmowie” między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, najważniejszym międzynarodowym sponsorem wyspy.

Poprzednie największe wtargnięcie miało miejsce w czerwcu, z udziałem 28 samolotów chińskich sił powietrznych. Zdaniem Reutera Chiny zwiększyły presję militarną i polityczną, aby spróbować zmusić Tajwan do podporządkowania się Pekinowi. Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i będzie bronił swojej wolności i demokracji.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama