Reklama

Siły zbrojne

Syria: Su-34 bombardują farmy i studnie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak donoszą media, rosyjskie lotnictwo rozpoczęło zmasowaną kampanie nalotów wymierzoną w opanową przez protureckich rebeliantów część prowincji Idlib. Głównymi celami są stolica prowincji - miasto Idlib, a także wybrane cele na bezpośrednim zapleczu strefy demakracyjnej w południowej części obszaru pod kontrolą rebeliantów.

Seria precyzyjnych uderzeń z powietrza rozpoczęła się zaraz po północy w Nowy Rok. Początkowo wykonywane przez rosyjskich pilotów naloty skupiły się na północno-zachodnich obrzeżach Idlibu. Głównym celem były elementy zaopatrujące miasto w wodę, a konkretnie studnie, przepompowania i wodociąg prowadzący do miasta. W wyniku dokładnie rozłożonych ataków prowadzonych przez wiele godzin zniszczona została cała infrastruktura wodociągowa. Według lokalnych obserwatorów naloty przeprowadzone miały zostać z wykorzystaniem rosyjskich wielozadaniowych bombowców taktycznych Su-34, które operują w Syrii w ramach stacjonującego tam rosyjskiego kontygentu powietrznego.

Czytaj też

Zniszczenie cywilnych obiektów kluczowych z humanitarnego punktu widzenia stanowi znaczący cios dla samego miasta jak i całej prowincji. Idlib, który według spisu z 2010 roku wykonanym jeszcze przed wybuchem wojny domowej miał liczyć ok. 165 tysięcy mieszkańców, dziś wraz z przedmieściami ma liczyć ponad milion mieszkańców. Znaczna część z nich to uchodźcy wojenni z innych części Syrii. Znaczna część populacji może zostać częściowo lub całkowicie odcięta od wody. Fakt ten może doprowadzić do katastrofy humanitarnej w mieście jak i wzrostu niepokojów społecznych w regionie. W wyniku uderzeń w pobliżu miasta zabitych zostało także trzech cywilów, a 10 innych zostało rannych.

Czytaj też

Rosyjskie media uparcie zaprzeczają powyższym informacjom wskazując, że jedynym celem nalotów były kwatery główne i bazy dżihadystycznych bojowników, czyli cele o charakterze stricte militarnym. Informacjom tym zgodnie zaprzeczają trzy różne źródła: przedstawiciele lokalnych służb i protureccy rebelianci, Syryjskie Obsewatorium Praw Człowieka, a także przedstawiciel ONZ. Według przekazanych przez nich informacji oraz opublikowanych w mediach społecznościowych filmików część instalacji wodociągowych została doszczętnie zniszczona a część poważnie uszkodzona. Dodatkowo w analogiczny sposób zniszczone zostały fermy drobiu położone wzdłuż drogi pomiędzy miastami Armanaz i Kafr Tkhrim w północno-zachodniej części prowincji Idlib.

Czytaj też

W ostatnich godzinach rosyjskie lotnictwo przeniosło ataki na cele typowo militarne położone przy drodze z Idlib w stronę Saraqib będące pod kontrolą sił rządowych, a także na bezpośrednie zaplecze rebeliantów w pobliżu linii demakracyjnej na północy-zachód od Maarrat al-Nu'man. Do uderzeń tych dołączyła się także artyleria reżimowej Syryjskiej Armii Arabskiej, która rozpoczęła ostrzał celów w pobliżu frontu, na co z kolei rebelianci odpowiedzieli kontruderzeniem własnej artylerii. Obecnie sytuacja jest rozwojowa, a ostrzał trwa nieprzerwanie. Nie wiadomo czy działania te nie są wstępem do oczekiwanej od dłuższego czasu kolejnej wielkiej ofensywy syryjskich wojsk rządowych wspieranych przez rosyjską armię na prowincje Idlib w celu odbicia kolejnych obszarów z rąk rebeliantów.

Czytaj też

Równolegle rosyjskie bombowce wznowiły bombardowania celów związanych z bojownikami Państwa Islamskiego (ISIS) na pustyniach w prowincji Hama i Homs. Według Syryjskiego Obsewatorium Praw Człowieka tylko w pierwszych dwóch dniach stycznia przeprowadzonych miało zostać aż 45 takich uderzeń. Zaobserwowano pojawienie się ośmiu rosyjskich śmigłowców wojskowych na lotnisku w Palmirze, a w rejon mają być ściągane także pokaźne siły lądowe. Obecnie cały pustynny obszar centralnej Syrii od wielu miesięcy jest obiektem zakrojoną na szeroką skalę operacji Syryjskiej Armii Arabskiej wspieranej przez rosyjskich doradców i instruktorów, które przeczesują bezkresy syryjskiej pustyni w celu wykrycia i likwidacji ostatnich dżihadystów.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Buczacza

  Reasumując nasi osobiści rosyjscy. Wrócili do korzeni. Czyli do tego co wychodzi im w historii najlepiej. Szpitale, infrastruktura ,cywile i jeńcy. I tu faktycznie nie mają analoga we wszechświecie.

  1. Zniesmaczony

   @Buczu, nie płacz tylko powiedz, czy widziałeś zdjęcia poparzonych wietnamskich dzieci po amerykańskich bombardowaniach wiosek napalmem czy bombami fosforowymi? Widziałeś Buczu zdjęcia poparzonych i chorych na chorobę popromienną cywili po uderzeniach atomowych na Hiroszimę i Nagasaki? A ty Buczu czepiasz się ciągle tylko jednych. Miej chociaż odrobinę przyzwoitości.

 2. Buczacza

  W temacie szpitali to bolszewia. Ma tradycje wiekowe. Polecam mało znany fakt z 2 woj.św . A mianowicie szpital psychiatryczny w Budapeszcie i los ok 1.5 tys pacjentek tego szpitala.

  1. Bryxx

   W temacie szpitali jak i innych zbrodni wojennych to nic i nikt nie pobije niemców panowie i panie.. Nie chodzi tylko o II wojnę światową.

 3. Palmel

  Erdogan ma teraz duże problemy gospodarcze i po rozmowach z Putinem zezwolił na te ataki, Asad odzyskuje tereny Syrii które są po za jego kontrolą, po ataku Putina na Ukrainę i sankcjach na Rosję zrobi porządek w Syrii atakując amerykanów

 4. dziurawplocie21

  A wy jak zwykle swoje - Rosja bandyci, NATO święci, ech Polska śmieszny kraik przekonany o własnej wielkości i słuszności z którego jednak szydzą nawet sojusznicy.

  1. Ech

   No dokadnie. Polscy brali udzial w okupacji Afganistaku z milosci do Wolnsci. A rosjanie w afgastanie bo wredi. :)

  2. Czytelnik D24

   Kręcisz towarzyszu aż miło. Amerykanie i Polacy mimo iż tyle czasu byli w Afganistanie to w żaden sposób nie można tego nazwać okupacją tego kraju. Ostatnia okupacja Afganistanu to rosyjska okupacja poprzedzona zabójstwami niewygodnych dla Rosji polityków w afgańskim rządzie..

  3. Bryxx

   Nie można nazwać? To wytłumacz mi proszę dlaczego? Iraku także nie okupowaliśmy?

 5. Rus (dałn)ol

  Zaraz zlecą się tekściarze że turyści Łukaszenki to wina USA,, ale wywoływanie klęski humanitarnej w Syrii przez Rosję to emigrację pewno zmniejsza....

  1. polski chrzan

   Klęska humanitarna w Syrii została wywołana przez USA i ich terrorystów z tzw. państwa islamskiego, a Rosja to tam lek na amerykański bandytyzm :)

  2. Autor Widmo

   W odniesieniu do nie Sowietów najczęściej powtarzanym słowem w Rosji są: bandyci i faszyści. Po prostu stan umysłu.

  3. Valdore

   @polski chrzan Widzisz biedny rusku ale to wy wywołaliscie ta kleske humanitarną i opłacaja hordy swoich terrorystów i zbrodniarzy

 6. placek23

  Według Suleimana Al-Khalidi, autora korespondencji Reutersa z Ammanu, z której tekst powyższy został w zasadzie przepisany, podczas tych nalotów zginęło dwoje dzieci i jedna kobieta, a 10 cywilów zostało rannych. Podejrzanie mało jak na rzekomo celowe ataki na cywilną infrastrukturę.

  1. Bryxx

   Wszak to nie nowa taktyka aby na przykład środki OPL ukryć w pobliżu drażliwej infrastruktury cywilnej jak na przykład szpitale, wodociagi itp. Potem podnosi się krzyk: bombardują szpitale, wodociagi. Tak z innej beczki podziwiam tupet gościa twierdzącego że rosjanie w Aleppo zabili tyle dzieci do lat 5 ile cała Syria w danym czasie takowych dzieci liczyła. No ale jak sie uzbraja Niemieckie F-4 w początku lat 70-tych XX wieku w AIM-120, albo Pakistańskie lotnictwo uzbraja się w Mirage -2000 i do tego jest się chamem i kłamcom to co tam.

  2. placek23

   Z tymi szpitalami jest lepszy numer. Mądrzy inaczej ludzie Zachodu wymyślili swego czasu taką humanitarną procedurę, że teoretycznie każdy mógł zadzwonić albo przysłać maila na podane numery i adresy i w ten sposób zgłosić, że w danym miejscu pod określonymi współrzędnymi znajduje się szpital No to siup, szpitale zaczęły się rozmnażać jak grzyby po deszczu, aż zrobiło się ich w jednym mieście Aleppo chyba więcej niż w całej Europie razem wziętej. Wojska syryjskie rządowe i rosyjskie szybko zrozumiały, że to nie jest nic innego jak próby maskowania swoich pozycji przez dżihadystów i normalnie zaczęły walić po tych niby-szpitalnych adresach. Działają skutecznie i stąd cały ten krzyk.

  3. Autor Widmo

   Nie zmienia to jednak tego co i w jaki sposób Bolszewicy zrobili z Aleppo. Można naginać i przekierowywać uwagę czytających, manipulując przykładami w celu odwrócenia uwagi od faktów, ale to i tak niczego nie zmieni. Prawdy nie da się ukryć.

 7. Jurkr

  Hmmm.... Tak sobie myślę.... A może by tak, nie to żeby od razu zbroić, ale jedynie w celach testowych i poznawczych, podesłać rebeliantom kilka Piorunów? Parę rzeczy byśmy przy okazji sprawdzili, trochę wiedzy zdobyli w którą stronę je rozwijać.. A i przy okazji wsparcie humanitarne dla zwykłych Syryjczyków by było......

  1. Bryxx

   No byli tacy co "przyjaciołom" gruzinom Gromy podarowali. Po ilu dniach rosjanie je już mieli?

  2. Jurkr

   No i co im z tego przyszło? jak odpalić bez autoryzacji nie mogli? A głowice zabezpieczone przed inżynierią wsteczną...

  3. Tani35

   Pewien jesteś? Co człowiek stworzy to i człowiek shakuje. A z drugiej strony pytanie,popierasz ludzi ktorzy zabiliby cię tylko za to że nie jesteś sunnitom? No chyba że jesteś?

 8. RifRaf

  Oj Davidku ty dalej swoje bajki.

 9. Wania

  Rosja robi to co potrafi najlepiej - bombarduje cywilne obiekty, żeby wywołać klęskę humanitarną. To Rosji wychodzi najlepiej. Ludzkie życie dla nich nie ma żadnego znaczenia. Taka mentalność.

  1. Yanek

   To była akcja reklamowa SU-34 idealny bombowiec do niszczenia wodociągów i kurzych farm.

  2. yaro

   Przestań już ostatnio NY Times opublikował poufne dane wojskowe jak to Amerykanie bombardowali w Syrii cywilne osoby zabijając kilka tysięcy z nich ....

  3. Valdore

   Yaro i amerykanie przez lata zabili jakos mniej cywilów niz Rosja w samym Aleppo zamordowała dzieci ponizej 5-ego roku zycia. Wiec juz milcz obrońco ludobójców z Rosji.

 10. Tani35

  Niech uzbrojeni cywile nie używają infrastruktury wrażliwej to ta nie będzie niszczona. Tylko kto im zabroni? Dotyczy to wszystkiego i wszędzie. Tylko kto im zabroni? Oni są uzbrojeni wiec muszą być wyeliminowani.

 11. Andrzej B.

  Czyli Rosja wspierając Syrię bombarduje terytorium Syrii w celu wyparcia Turków? Przypominam, że Mieszkańcy uciekli, a Turcy umieszczają tam swoich osadników. Gdyby Amerykanie zaczęli bombardować Krym w celu wyparcia rosyjskich osadników - to moje odczucia byłyby podobne. Oczywiście to są cywile, ale co ci cywile tam robią? Dlaczego Turcy dalej tam siedzą? Turcy powinni się wycofać, ISIS trzeba dojechać i niech ludzie wracają do domów. Jak Syria odzyska swoje terytorium, to Rosja straci uzasadnienie pobytu tam. W tym wypadku jedyne uzasadnienie przeciągania konfliktów to przedłużanie rządów innych mocarstw na terytorium Syrii. Głównie Rosji i Turcji.

  1. Ragnar Rodblok

   Ja już w 2018 r pogubiłem się w tym konflikcie ,każdy z każdym walczy zależnie od regionu ,gra mocarstw i ich interesów .Sprawa nie jest prosta ,Assad ma poparcie Rosji i Iranu a to komplikuje sprawę w dodatku Turcja i USA dorzuciły swoje trzy grosze a wszystko to kosztem zwykłych Mahometów i Fatim którzy chcą tylko żyć .

  2. Monkey

   @Andrzej B.: Jesli Syria odzyska swoje terytorium, to w większości dzięki działaniom Rosji. I wtedy Rosja tam się wzmocni. Jesli odniesiemy sie do historii, to znasz jakis przypadek kiedy Rosjanie gdzieś postawili swoją nogę i się dobrowolnie wycofali? Z powodów humanitarnych? (To mnie rozkłada na łopatki ze śmiechu:-))))

  3. DIM

   Ale to nie jest tak prosto. Owszem, historycznie jest to Syria, niemniej zamieszkują ją różne narody, różnych kultur. Toteż zarówno ci, którzy dawniej mieszkali w Ildib, jak i ci których sprowadzili tam Turcy, po wygonieniu poprzednich mieszkańców, to i tak nie są ci, którzy mieszkają w Damaszku. i Syrią rządzą. Trzy różne grupy narodów.

 12. Gimnazjum01@

  A gdyby Asad miał wolną rękę i Turcy przestali by się mieszać w nie swoje sprawy to wojna i ogrom nieszczęść zakończyłby się w miesiąc

  1. Wania

   A gdyby Rosja przestała się mieszać nie w swoje sprawy to wojna już dawno by się skończyła.

  2. yaro

   Dokładnie tak, nawet Ameryka by tu nie pomogła, innych głupich wypowiedzi typu @Wania szkoda czytać są wprost-inteligentne

  3. Ech

   Odrwatnie. By trfala jak w Afgastanie 20 lat lub Libii. Rosjanie sa jedna sila kytra uspokaja sytuacje

 13. Holub

  Syria to rdzenne ziemie rosyjskie, a Rosjanie to dobrzy ludzie oni by nigdy nikogo nie skrzywdzili.

 14. Niezaszczepiony

  Rosja kraj miłujący mir światowy. Na wyposażeniu lotnictwa specjalne uzbrojenie niszczące wodociągi i szpitale....

Reklama