Reklama

Siły zbrojne

Ruszają wielkie izraelskie zakupy lotnicze

Rys. MO Izraela
Rys. MO Izraela

Izrael rozpoczął zapowiadane zakupy statków powietrznych. Na pierwszy ogień poszły samoloty tankowania powietrznego. W ten weekend podpisana została zgoda na pozyskanie dwóch maszyn Boeing KC-46A Pegasus.

O oficjalnej zgodzie na zakup izraelskie ministerstwo obrony poinformowało za pośrednictwem Twittera w poniedziałek. W tej samej wiadomości zapowiedziano, że lada dzień podobna zgoda zostanie wydana na dokupienie trzeciego dywizjonu F-35I (zapewne 25 maszyn) i ciężkich śmigłowców transportowych, które mają zastąpić CH-53 Super Stallion (lokalna nazwa Yasur).

Kroki te umożliwił w tym miesiącu izraelski parlament, który wyraził zgodę na wydanie 9 mld USD na zakupy amerykańskiego uzbrojenia, a dokładnie statków powietrznych, w ramach procedury Foreign Military Financing.

W ubiegłym roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Izraela nawet ośmiu KC-46 wraz z pakietami towarzyszącymi o łącznej wartości do 2,4 mld USD. Maszyny te mają zastąpić eksploatowane obecnie Boeingi 707 przebudowane w Izraelu na powietrzne tankowce. Obecnie Izrael ma w służbie siedem takich samolotów i cztery KC-130H.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama