Reklama

Siły zbrojne

Rumunia dokupuje F-16

Rumuńskie F-16B. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii
Rumuńskie F-16B. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii

Minister obrony Rumunii Gabriel Les poinformował, że jego państwo dokupi od Portugalii dodatkowych pięć samolotów bojowych F-16AM/BM. Oznacza to, że Bukareszt będzie dysponował w najbliższym czasie pierwszą pełną eskadrą tego typu.

Decyzja ta wydaje się logiczną kontynuacją tej z lata 2013 roku, kiedy to Rumunia zdecydowała się na zakup dziewięciu używanych portugalskich F-16AM/BM i uzupełnionych o 3 amerykańskie F-16A/B ze składowiska AMARC w Bazie Davis-Monthan w Arizonie. Sam zakup kosztował 78 mln USD. Nieco więcej – 108 mln USD – pochłonęły prace modernizacyjne, które doprowadziły do ujednolicenia tej niewielkiej floty do standardu Block 40 MLU (Mid Life Upgrade).

Największy element modernizacji stanowiła wymiana radiolokatora na AN/APG-66(V)2 i zwiększenie możliwości przenoszenia uzbrojenia. Prace te zostały przeprowadzone w portugalskich zakładach OGMA – Industria Aeronáutica de Portugal. Znacznie więcej, bo 440 mln USD, wydali Rumuni na zakup uzbrojenia, zasobników celowniczo-nawigacyjnych i urządzeń obsługi naziemnej do tych samolotów, a także stworzenie odpowiedniej infrastruktury lotniskowej. Zmodernizowano aż trzy bazy: Fetesti, Campa Turzii i Buzau.

Na temat tego na ile sensowna była cała ta inwestycja długo dyskutowano. Pojawiły się nawet głosy z Polski. Kiedy w 2016 r. polski MON także badał możliwość zakupu używanych F-16, jego przedstawiciele uznali, że inwestycja w używane Vipery jest nieefektywna kosztowo.

Rumuni chcą jednak dokupić kolejne samoloty: z tego samego źródła i po modernizacji w tych samych zakładach. Tym razem zapłacą znacznie mniej – personel jest wyszkolony, uzbrojenie i wyposażenie – w znacznej mierze zakupione. Najprawdopodobniej nie będzie też trzeba ponosić dodatkowych nakładów na infrastrukturę.

W kontekście modernizacji lotnictwa Rumuni stawiają sobie oficjalnie za cel wejście w posiadanie co najmniej 36 samolotów bojowych, którymi w pełni będą mogli zastąpić przestarzałe MiG-21 LanceR. Będą to najprawdopodobniej wyłącznie F-16, a nie np. F-35. Możliwość sprzedaży Rumunom Lightningów II sygnalizowali niedawno Amerykanie, być może w ramach poszukiwania „zastępczych” klientów na tureckie F-35. Szef rumuńskiego MON odciął się jednak o takich pomysłów argumentując, iż jego kraju na tak kosztowne maszyny najzwyczajniej nie stać. Znacznie bardziej realny wydaje się za to zakup 16-18 F-16V Block 70/72.

Modernizacja sił Zbrojnych Rumunii, która przyspieszyła znacznie w 2017 roku, to przedsięwzięcie imponujące rozmachem, szczególnie jak na możliwości finansowe tego państwa (udział wydatków obronnych w PKB zwiększono z 1,3 proc. w 2013 roku do 2 proc. od 2017 roku). Bukareszt postawił sobie podobne priorytety jak Polska: rozwój lotnictwa (F-16), obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Patriot, jednak w uboższej wersji niż w wypadku Polski) i zakup artylerii rakietowej dalekiego zasięgu (HIMARS). Oprócz tego pozyskano transportery Piranha V czy rakiety przeciwpancerne Spike-LR. Warto również odnotować zakup polskich robotów pirotechnicznych PIAP. Długofalowe plany modernizacji rumuńskiej armii mówią m.in. o pozyskaniu okrętów dla marynarki wojennej, śmigłowców wielozadaniowych i uderzeniowych, a także czołgu nowej generacji i systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (17)

  1. block

    Jeśli najważniejszy jest interes państwa, a nie interes lobbystów i polityków decyzje są racjonalne. W innym wypadku jest tak jak u nas.

  2. Siapiej

    Kupują stare F-16A a za dziesięć lat sytuacja będzie jak z Lancerami.

    1. -CB-

      My kupiliśmy nowe F-16, a za dziesięć lat też będziemy w podobnej sytuacji jak oni, bo o modernizacji naszych nikt się nawet nie zająknie.

    2. Juhas

      Bzdury! Nie będziemy ponieważ nasze F-16 są o 25 lat młodsze od ichniejszych. Poza tym nasze są wersji C i D a ich A i B...

    3. bender

      Jakąś tam modernizację nasze przeszły przy okazji dostosowywania do JASSM. To nie są stare samoloty. Chociaż nie reprezentują już poziomu najnowszych wersji producenta, to nadal są o wiele bardziej zaawansowane od rumuńskich.

  3. razdwatri

    A co będzie bronić polskiego nieba w czasie gdy te F-35 będą przełamywać OPL przeciwnika ? Czternaście sprawnych F-16 i dwie baterie Patriot ?. Skończy się jak w 1939 roku , masakrą z powietrza naszych wojsk .

  4. dropik

    Wy tu o F35 a tymczasem jakas połowa naszych F16 jest niesprawna.

    1. Clash

      A takie informacje sa niejawne kolego

    2. Covax

      Chyba jakieś 70% ;-)

  5. Przemek

    Rumunia sensownie, stopniowo i na miarę swoich możliwości dokonuje modernizacji swojej armii. Gospodarczo to kraj, który przypomina mi Polskę z przed kilku lat - krok po kroku gospodarka i armia zmienia się na lepsze. Wielki kraj, który za kilka lat będzie dla Polski wzorem jak należy (należało) zarządzać.

  6. dawo

    Bardziej niż samolotów do misji SEAD potrzebujemy silnej artylerii rakietowej z polską amunicją kasetową i rozpoznania do ognia kontrbateryjnego + OPL krótkiego zasięgu by zbudować bańkę antydostępową. W dalszej kolejności daleki zasięg do niszczenia AWACS a dopiero potem średni zasięg i SEAD. Przy takim zagęszczeniu systemów OPL w Obwodzie F35 i tak nie polatają w rosyjskiej bańce AD nie mówiąc o tym że F35 jest wykrywalny przez radary VHF systemu Nebo. Izraelczycy zanim wlecieli do Syrii z F35 zniszczyli chiński radar VHF .. a my czym to zrobimy ? mamy pociski samosterujące, artylerię rakietową i rozpoznanie o zasięgu 150 km ?

    1. Davien

      Dawo i co ci da to że wykryjesz F-35 jak dalej nic mu zrobić nie możesz , wiesz tylko ze leci do ciebie z prezentami:) Nawet 'przodująca sowiecka technika" nie wymysliła jak wsadzic głowice na fale metrowe do rakiety plot:)

    2. biały

      no patrz a Amerykanie zanim przeprowadzili atak na Irak niewidzialnymi samolotami 117 pierw wysłali apacze aby te zniszczyły radary , za nimi leciały pozostałe samoloty

    3. Davien

      Biały to raczej swiadczy o tym że nie chciało im się na archaiczne rosyjskie systemy marnować Paveway-i ale rozwalili je Hydrami:) A tak dla twojej wiedzy: F-117 pocisków HARM nie przenosił . Pózniej nad Bagdadem F-117 latały jak chciały i kiedy chciały a rosyjskiej produkcji S-ki nic nie mogły zrobić:) A ich radary przeciez przetrwały.

  7. Marcin

    Proponuję raz na zawsze przestac dotowac górnictwo węgla kamiennego miliardami rocznie i mielibyśmy na wszystkie opcje zbrojeniowe może po za lotniskowcami .

    1. górnik

      Gdybyśmy odeszli od węgla, to musiałbyś więcej płacić za prąd i ogrzewanie. Węgiel kamienny jest tanią energią, a nasze elektrownie w większości są na węgiel. Mówisz, że dotuje się węgiel, ale nikt nie mówi, że górnictwo jest obciążone 16 podatkami i do budżetu państwa wpływa każdego roku 10 mld zł

    2. biały

      elektrownie są chyba na węgiel brunatny , ale istotnie zaprzestanie wydobywania węgla spowodowało by konieczność sprowadzania tego surowca więc wyprowadzanie waluty za granicę , Polska mimo wszystko zarabia dużo na wydobyciu węgla , mówi się że rząd dopłaca ale jak kolega mówi wiele zyskuje na podatkach , zatrudnieniu pracownikach , niezależności energrtycznej i wiele innych plusów

    3. Danisz

      Energia z węgla jest relatywnie tania, bo importujemy go z Rosji gdzie jest dotowany np. w formie "bezkosztowego" transportu kolejowego. Jednocześnie sponsorujemy naszych potencjalnych wrogów i kupujemy spokój społeczny utrwalając archaiczną energetykę. Brawo my i brawo Wy!

  8. :))

    Rumunia nie ma za sąsiada Obwodu Kaliningradzkiego a do Krymu jest relatywnie daleko więc F 16 im wystarczą jako nośniki rakiet, które będą samolotem podstawowym. Mołdawia i Ukraina nie dysponują na razie S400 a jeżeli będą je posiadały przy granicy z Rumunią to pewnie Rumunia kupi eskadrę F 35 w celu uzupełnienia zdolności obronnych a będą to już samoloty z nowszych serii. Więc proszę nie płakać, że coś nam się opłaca albo nie opłaca bo mamy w sąsiedztwie systemy jakie mamy i trzeba się chronić.

    1. koło

      Ma Mołdawię

    2. Pim

      Ale ma za sąsiada Mołdawię, a ta ma Naddniestrze i granicę Naddniestrza z Ukrainą. Fajny kocioł w którym kiedy się chce można podnosić ciśnienie. To że do tej pory nie został "wykorzystany" w szerszym zakresie przez Rosję to nie oznacza, że nie będzie można go uruchomić.

  9. Ciapuła

    A my kupiliśmy naszej armii "bojowe" quady .

  10. Jaro.

    Najpierw powinniśmy zmodernizować nasze 16-stoi do najnowszego standardu...v.Latka lecą i znowu zostaniemy w tyle.F-35 to program na lata.O ile dojdzie do skutku

    1. Tomek pl

      Najpierw to kupimy częśći i naprawmy nasze f16 bo tylko 14 sprawne. Nie dawno nie było jak wystawić pary dyżurnej

  11. Sony

    500 plus kosztował w 2018 roku 24 mld zł czyli 6,5 mld dolarów. Nie nikt nie mówi że nas nie stać na f35. 32 sztuki po 120mln dolarów to 3,8 mld dolarów.

    1. :))

      Biorąc pod uwagę, że jak dziś rozpoczniemy modernizację floty samolotów to wymiana F16 na F 35 będzie za jakieś 10 - 20 lat tańsza i płynniejsza to dziś wydana kwota 3,8 - 4,5 mld USD będzie oszczędnością w przyszłości...

    2. meteor

      otoz to. mogli bysmy miec ze 150szt f35 spokojnie gdyby nie ladowac tych pieniedzy w rozdawnictwo

    3. dawo

      120 ? tyle to płaci Słowacja za F16 block 7x. F35 będą dla Polski po minimum 200 mln + uzbrojenie

  12. razdwatri

    A nas stać na F-35 i go kupimy , tradycyjnie przepłacając . Nieważne , że zabraknie kasy na inne programy zbrojeniowe . Ważne, że będzie się czym pochwalić w TV . Można będzie tym super nowoczesnym samolotem przysłonić całą mizerię naszej armii i po sowiecki szrot w który jest wyposażona .

    1. robo

      chyba się zgodzisz że kto ma przewagę w powietrzu wygrywa wojnę albo przynajmniej się efektywnie broni? Przykład Rosji która straciła najwięcej samolotów w historii wojskowości a wojnę wygrała jedynie dzięki dostawom alianckim chyba uczy?

    2. Onuca trola

      Za co to tradycyjnie przepłaciliśmy? Poza tym Rumunia nie jest państwem frontowym.

    3. koło

      ale slyszałeś coś o strefach antydostępowych, prawda? Taką strefą jest już obecnie Kaliningrad. A niebawem będzie weselej.

  13. Kto bogatemu zabroni?

    "Rumunów zwyczajnie nie stać na F 35", co innego my, wkoło tylko długi, wybujały socjal+ ale co tam, kiedyś ktoś inny będzie myślał

    1. Box123

      Niby kto? Może Ci przez których Polska traciła dziesiatki miliardów złotych rozkradanych i wprowadzanych z kraju? Do dzisiaj ponad 500mld zł i co roku kolejne 40mld, bo zrobili nam ponad bilion długu. Tylko dzięki obecnemu rządowi Polska się rozwija i udało się uniknąć kryzysu gospodarczego, a zawody które przez lata mogly tylko pomarzyć o podwyżkach wreszcie je dostają (jak lekarze, służby, nauczyciele - tak, fenomen polega na tym że właśnie w tedy zaczęli protestować ale to już inny temat). Myślisz że to przypadek że przez lata nie było na nic pieniedzy, cięto etaty w wojsku, zlikwidowano połowę posterunkow policji, zamrożone na całe lata pensje w budżetowce, zlikwidowano ponad 1100 szkół, zwolniono blisko 50 tysięcy nauczycieli ( po zmianie władzy ich liczba ponownie rośnie), a na ulice wylegly tysiące fotoradarów, bo samorządy próbowały latać swoje budżety, po tym jak platforma przerzucala na nie kolejne obowiązki nie dając na nie środków? A co do tego socjalu+ to właśnie dzięki niemu uniknelismy doprowadzenia przez naszą kochaną totalna opozycję do załamania gospodarczego w 2016 z którego, jeśli by jej się udało do dziś byśmy się nie wygrzebali i mógłbyś zapomnieć o jakich kolwiek realnych inwestycjach w armię. Po wystaraszeniu zagranicznych inwestorów i firm raitingowych rzekomym zagrożeniem demokracji oraz wstrzymaniu inwestycji przez kontrolowane przez platformę i PSL samorządy tylko nagły wzrost wewnętrznej konsumpcji spowodowany programem 500+ finansowanym ze środków które wcześniej były rozkradane z budżetu, pozwolił nam przetrwać ten okres i napedzic gospodarkę, dzięki czemu możemy teraz patrzęc w przyszłość w miarę optymistycznie (o ile oczywiście ci totalniacy, nie wrócą do władzy i nie zaorza wszystkiego na nowo)

    2. Greg67

      Ale pomyślcie ludzie PIS organizuje paradę a tu leci sobie takie ze cztery F 35 oczywiście bez uzbrojenia bo na to zabraknie kasy.Ale jak nas zaatakują ruskie to one są niewidzialne i poleca niezauważone na Wyspy Brytjskie

    3. KESON

      Nie kupuja - zle, kupuja tez zle. Trudno Polakom dogodzic.

  14. saper

    Inni zwyczajnie kupuja to co im jest potrzebne do obronnego arsenalu militarnego ...w Polsce naj wiecej mieli sie jezorami ...zamiast milczec i dzialac ..

  15. Michnik

    Widać mają podobne potrzeby do naszych, nie rozumiem więc dlaczego nie można korzystać w takich sytuacjach z rządowych porozumień i nie zacząć kupować tego sprzętu wspólnie. Byłby to efekt korzyści skali, a do tego moglibyśmy mieć zunifikowany sprzęt i o podobnej wartości bojowej. Nie rozumiem tego zwłaszcza, że są ku temu dogodne narzędzia proponowane i przez UE i przez NATO...

    1. Kuroń

      Bo widzisz, choć rząd dużo mówi o Trójmorzu, o tym że jesteśmy liderem tej części Europy, a polska dyplomacja wstała z kolan, to w rzeczywistości nie potrafimy z jakimkolwiek krajem uzgodnić jakiejkolwiek sprawy. Krowa która dużo ryczy...

    2. Rtew

      Jakiej skali? Człowieku to zakup używanych F16

    3. Taka prawda

      Odpowiedz jest prosta. Oni kupuja z polki bez ofsetu . My chcemy transfery technologiczne co wydluza czas i koszt zakupu

  16. dawo

    Nie stać nas na F35, nie mamy infrastruktury ! zmodernizujmy F16 do wersji V plus zakup 16 maszyn w wersji block 72. Ważniejsza jest własna artyleria rakietowa i obrona przeciwlotnicza krótkiego zasięgu.

  17. Gts

    Razdwatri i kto bogatemu zabroni. Nas na te samoloty nie stać, ale rzad kupi bo tak mu każą w białym domu. Wszyscy wiedzą, że ogolnie wyjdzie 3-5x taniej F-16 block 70, ale nie o to chodzi żebyśmy wreszcie uzupełnili lotnictwo do stanu minmalnego, ale żeby LM zdzierał z nas forse, a ALIS w F-35 jest do tego wręcz stworzony. Przy F-16 mielibyśmy wreszcie minimalną ilość samolotów wielozadaniowych (6 eskadr), które można by uzupełnić dopiero wtedy samolotami innego rodzaju (3 do 6 eskadr), a tak ze wszystkim łacznie z kasą będzimy do tyłu.

Reklama