Siły zbrojne

Rumunia modernizuje pancerną flotę

Fot. KMW
Fot. KMW

Rumuńskie wojsko poszukuje nowych czołgów podstawowych. Decyzję potwierdził podpułkownik Valentin Torcica z Ministerstwa Obrony Rumunii podczas listopadowej konferencji w Londynie. Wszystkie czołgi mają zostać dostarczone do kraju do 2024 roku.

Obecnie na wyposażeniu Rumunów znajdziemy takie czołgi podstawowe, jak TR-85 i TR-85M1. Podkreśla się jednak, że nie spełniają one współczesnych wymagań stawianych i muszą zostać wymienione. Nieoficjalne źródło miało poinformować agencję TASS, że rumuński resort obrony rozpoczął już program, którego celem jest modernizacja floty czołgów. Dokumenty w tej sprawie - RFI - mają "wkrótce" trafić do potencjalnych dostawców.

Także nieoficjalnie mówi się, że władze Rumunii mają w planach zastąpienie "przestarzałych" czołgów Leopardami 2A5. Bardziej prawdopodobne, i zgodne z deklaracjami Rumunów, jest jednak pozyskanie sześćdziesięciu Leopardów 2A7. Przypomnijmy, że Rumunia jest jednym z uczestników programu OMBT-Leo2 EAO, którego celem jest wykorzystanie czołgów Leopard 2A4 znajdujących się w nadwyżkach państwa UE. Koncepcja projektu zakłada ofertę „nadwyżkowych platform Leopard dostępnych w określonych Państwach Członkowskich” i przekazania ich (wynajęcia, leasingu lub sprzedaży) wraz z pakietem modernizacyjnym do jednego lub kilku państw Unii zainteresowanych pozyskaniem takich zdolności. Jak informowaliśmy w 2017 roku, w EDA trwało opracowywanie projektu bazującego na modernizacji „uczestniczących” czołgów Leopard 2A4 do „najnowszej konfiguracji (2A7)". Leopard 2A7 to wersja czołgu opracowana przez koncern KMW we współpracy z innymi podmiotami. 

Jak podkreśla w rozmowie z TASS to samo anonimowe źródło, na liście wymagań stawianych nowym czołgom przez rumuńskie władze znajdziemy m.in. 120 mm armatę, zdolność do walki w trybie hunter-killer, wyposażenie w nowoczesne podsystemy obliczeniowe i nowoczesny pakiet komunikacyjny. Natomiast załoga pojazdu ma składać się z 3 lub 4 osób. Co więcej, uzbrojenie dodatkowe ma mieć możliwość prowadzenia ognia w zakresie do 70 stopni, a pojazd ma się charakteryzować równowagą między siłą ognia a mobilnością. W planach Rumunów jest pozyskanie ok. 60 czołgów, z czego 6 służyć będzie do prowadzenia szkoleń. Pozostałe, 54 pojazdy przeznaczone są dla batalionu pancernego oraz służby liniowej. 

Zgodnie z danymi IISS (International Institute for Strategic Studies) ma wyposażeniu armii rumuńskiej znajdziemy 42 pojazdy TR-580, 104 czołgi TR-85 oraz 54 TR-85M1 (przy czym dwa ostatnie typy są podstawowym pojazdem ciężkim rumuńskiej armii). Obecnie rumuńskie wojska lądowe opierają się głównie na pojazdach kołowych. Jedynie 282 Brygadę Zmechanizowaną można uznać za typową jednostkę zmechanizowaną z czołgami TR-85M1 i bwp MLI-84M JDER (dalekie rozwinięcia T-55 i BWP-1). Większość pozostałych związków taktycznych używa kołowych transporterów opancerzonych różnych typów. W większości są to wozy bazujące na konstrukcjach radzieckich jak TAB-71, TAB-77 i TAB B33 (odpowiedniki odpowiednio BTR-60, BTR-70 i BTR-80), ale również nowsze Piranha IIIC zakupione głównie z myślą o użyciu przez kontyngenty wysyłane na misje międzynarodowe.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.