Siły zbrojne

Rheinmetall w programie modernizacji niemieckich Leopardów

Fot. Bundeswehr/Bähr/Mario Bähr
Fot. Bundeswehr/Bähr/Mario Bähr

Koncern Rheinmetall poinformował, że w ramach programu modernizacji niemieckich czołgów Leopard 2 do standardu 2A7V przeprowadzi prace warte ponad 100 mln euro, związane między innymi z uzbrojeniem i systemem kierowania ogniem.

W komunikacie Rheinmetall podkreśla się, że koncern będzie odpowiedzialny za „kluczowe” elementy realizowanego przez Bundeswehrę programu o wartości netto łącznie 118 mln euro. Cały plan zakłada przebudowę 68 czołgów w wersji Leopard 2A4 (przywróconych do służby i odkupionych przez władze Niemiec), jak i 20 Leopardów 2A7 ze stanu Bundeswehry oraz 16 czołgów Leopard 2A6 NL, które zostaną przekazane przez Holandię do wspólnej „puli” czołgów obu państw.

Czytaj więcej: Niemcy "reaktywują" Leopardy. Pancerny kontrakt podpisany 

Specjaliści Rheinmetall zajmą się wymianą przestarzałych elementów w systemie kierowania ogniem i innych urządzeniach pokładowych, jak i instalacją nowych dalmierzy laserowych i kamer termowizyjnych. Co więcej, koncern dostarczy dla 68 czołgów przebudowanych z wersji 2A4 armaty L55A1, przez co zostaną one dostosowane do użycia najnowszej generacji amunicji kinetycznej przeciwpancernej (podkalibrowej).

Wreszcie, wszystkie Leopardy 2A7V będą zdolne do użycia pocisków programowalnych DM11. Ponadto, wzmocniona ma zostać ochrona wnętrza pojazdu – zarówno poprzez dodatkowe opancerzenie, jak i zastosowanie wielospektralnego pokrycia maskującego Barracuda.

Oprócz wymienianej wcześniej modernizacji systemów zobrazowania czy obserwacji zmiany zostaną wprowadzone także w układzie napędowym czołgu, otrzyma on też elementy systemu zarządzania polem walki. Cały kontrakt, zawarty przez władze Niemiec z koncernem KMW jako głównym wykonawcą, obejmujący modernizację 104 czołgów oraz odkupienie 68 wozów w wersji 2A4 w celu modernizacji, jak i 32 podwozi, mających w przyszłości służyć jako baza dla pojazdów wsparcia (np. mostów samobieżnych) wart był 760 mln euro.

Niemcy podjęli decyzję o przywróceniu do służby części zmagazynowanych Leopardów już w 2015 roku, jednak umowa na realizację prac podpisana została w maju 2017 roku. Po jej zrealizowaniu, co ma mieć miejsce do 2023 roku, niemiecka armia będzie mogła dysponować łącznie około 328 czołgami, co pozwoli na pełne ukompletowanie wszystkich planowanych jednostek pancernych (czynnych, rezerwowych i szkolnych).

Czytaj więcej: MSPO 2017: Czołgowa ofensywa PGZ 

Obecnie zdecydowana większość z około 240-250 czołgów Leopard 2 na wyposażeniu Bundeswehry to wozy wersji 2A6. Warto przypomnieć, że Niemcy podjęli już wcześniej decyzję o przywróceniu do służby czynnej 414 batalionu pancernego, który będzie prowadził działania jako wspólna jednostka niemiecko-holenderska. Jeden z pododdziałów tego batalionu uczestniczył w ćwiczeniach Bison Drawsko 2017 w Drawsku Pomorskim. Z kolei Rheinmetall jest partnerem spółek Grupy Kapitałowej PGZ w programie modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4, do standardu 2PL, realizowanym na bazie umowy podpisanej w końcu 2015 roku.

Komentarze