Siły zbrojne

Przeciwlotnicza Wega do modyfikacji

Wyrzutnia zestawu Wega. Fot. 36drop.wp.mil.pl.
Wyrzutnia zestawu Wega. Fot. 36drop.wp.mil.pl.

12. Wojskowy Oddział Gospodarczy zawarł umowę na naprawę główną z modyfikacją zestawu przeciwlotniczego S-200C Wega.

Jak czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym przez 12 WOG w Dzienniku Urzędowym UE, usługa naprawy głównej wraz z modyfikacją zestawu przeciwlotniczego S-200C Wega obejmie między innymi radiolokator podświetlania celów, wyrzutnie 5P72WE, a także szereg innych elementów architektury systemu. Wykonawcą będą Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu.

Prace mają być realizowane w latach 2019-2021, za kwotę nieco ponad 51,5 mln złotych. Umowę zawarto w procedurze negocjacyjnej, motywując to tym, że „usługi mogą być zrealizowane lub dostarczone tylko przez określonego oferenta z przyczyn: związanych z ochroną wyłącznych praw”. To właśnie grudziądzkie WZU były bowiem wykonawcą modernizacji zestawu Wega do standardu S-200C, przez co naturalnym jest powierzenie im wsparcia eksploatacji i modyfikacji systemu.

Wcześniejsza modernizacja objęła – między innymi  wymianę elementów analogowych na cyfrowe, co pozwoliło zwiększyć niezawodność działania zestawu, poprawić jego parametry oraz podwyższyć niezawodność pracy. 

System Wega (w kodzie NATO SA-5) został wprowadzony na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w latach 80. ubiegłego wieku w wersji S-200WE. Daje on możliwość zwalczania celów na dystansie do ok. 250 km i na wysokościach ponad 30 km, przy czym jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia słabo manewrujących obiektów, takich jak np. bombowce czy samoloty wczesnego ostrzegania oraz niektóre maszyny rozpoznawcze.

Obecnie system S-200C stanowi wyposażenie 36. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, wchodzącego w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Zawarcie umowy na remont z modyfikacją tego systemu stanowi potwierdzenie, że będzie on dalej eksploatowany.

Zestawy rodziny S-200 od lat 80. były wielokrotnie używane w konfliktach zbrojnych, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce (w Libii, gdzie odpalano je – prawdopodobnie nieskutecznie – m.in. przeciwko samolotom F-14 Tomcat).

Z kolei w 2017 roku jedna z rakiet odpalonych z systemu S-200 należących do sił zbrojnych Syrii została zestrzelona przez pocisk przeciwrakietowy systemu Arrow po tym, jak rakiety S-200 zostały odpalone w stronę izraelskich samolotów. Z kolei w lutym 2018 roku jeden z pocisków systemu S-200 zestrzelił maszynę F-16I. Po tym zdarzeniu Izraelczycy informowali, że załoga myśliwca – wyposażonego w system walki elektronicznej – popełniła „profesjonalny błąd”, zawiódł więc nie sprzęt, a obsługujący go ludzie. Wiadomo, że syryjskie S-200 zostały zmodernizowane przy udziale rosyjskich specjalistów.

Komentarze (32)

 1. MAZU

  S-200 Wega ma spory zasięg - ok. 250 km. Wadą jest silnik marszowy na paliwo ciekłe, gdzie utleniaczem jest stężony kwas azotowy. Jest to zatem pocisk trudny w obsłudze technicznej, niebezpieczny i kapryśny. Niemniej, po modernizacji części elektronicznej uzyskujemy bardzo skuteczną broń przeciwlotniczą. W naszej sytuacji powinniśmy cieszyć się z każdej posiadanej rakiety... M

  1. Pawel

   Naprawde nie mozna zastapic tego silnika marszowego czyms stworzony przez polski przemysl- przeciez jest grono zapalencow z gdanska robiacych BURSZTYNY Mesko by pomoglo a paliwo przeciez mozna na bazie rakiet feniks.Taki potencjal mamy a nikt nie chce zainwestowac w naszych inzynierow w nasze dzieci.Smutne

  2. Nikt.

   Tyle że dysponuje przestarzałym systemem naprowadzania...

  3. Jack

   8 wyrzutni rakiet + 200rakiet i Polska bezpieczna.

 2. zbibi

  fragment artykułu z jednego z branżowych portali z roku 2014 - "Pomimo modernizacji pozostający w służbie zestaw S-200C nie spełnia już wymogów współczesnego pola walki. Dlatego też zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022 S-200 zostaną wymienione na nowoczesny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu nadano kryptonim „Wisła”. Planuje się pozyskanie sześciu baterii produkcji zachodniej....." , bez komentarza....

  1. Nękator

   A Patriot potrafi zdjąć AWACSA z 250km?

 3. Wojciech

  "zwiększyć niezawodność działania zestawu, poprawić jego parametry oraz podwyższyć niezawodność pracy" Zapomnieliście dodać że wzrosła niezawodność.

  1. Były operator

   A kiedy ostatni raz było strzelanie bojowe... ja wiem . Skąd więc mowa o niezawodności....

 4. BUBA

  Jestem zwolennikiem modernizacji tego systemu. Można by było go dodatkowo częściowo umobilnić do postaci Patriota, czyli z stacjonarngo systemu przejść na system pół stacjonarny........................................... ...................................................................................................................................................................................... Gdyby offset za Wisłę był właściwy rakiety 5W28 można było by zmodernizować o pierścień z silnikami korygującymi oraz wymienić silnik na paliwo ciekłe a w to miejsce zabudować silnik na paliwo stałe. Powiększyło by to możliwości przestrzenne 5W28................................................................................................ ...................................................................................................................................................................................... Ponadto 5W28 może służyć jako pojazd transportowy dla mniejszego pocisku np. klasy AIM-120. Dopchnąć go na 250 km do celu................................................................................................................................................. ....................................................................................................................................................................................... Na tym etapie byli byśmy w stanie produkować własny system OPL/ antybalistyczny o zasięgu większym niż Patriot Next Generation w oparciu o spolonizowaną kopię 5W28. Lub też modyfikację 5W28 używać jako pocisk taktyczny o zasięgi 300 km do przełamywania OPL ( cele pozorne - wyczerpanie amunicji w OPL przeciwnika w Kaliningradzie). Od czegoś trzeba zacząć...................................................................................... ...................................................................................................................................................................................... Na szczęście Amerykanie do tego nie dopuścili i offset za 5 miliardów jest jaki jest.

  1. Davien

   BUBA pocisku ABM czy antyrakietowego z S-200 nei zrobisz ale modernizacja jak najbardziej się przyda chocby do zwalczania bombowców do czego S-200 sie nadaje. Poysł z nosicielem AIM-120 to czysta fantastyka podobnie jak uzywanie go jako pocisku balistycznego:)

  2. BUBA

   S-200 wynosił pojazdy hipersoniczne, wypchnie i AIM-120 czy MBDA Meteora. Podobnie jak system Topol którym można dostarczyć satelitę w kosmos.

  3. Davien

   BUBA a kiedy to S-200 wynosił hipersoniki??? Bo Kholod to była panie BUBA przekonstruowana rakieta do S-200 integralnie wypozazona w demonstrator silnika Scramjet:)

 5. jjj

  To co posiadamy czy to starej technologi czy nowej powinno być w 100% sprawne dlatego cieszy naprawa i modyfikacja Wegi która będzie uzupełnieniem nowszych systemów

  1. adams

   Mógłby pan wyjaśnić jakich nowych systemów??? tych 2 baterii Patriot które jedynie kupiliśmy???

 6. jjj

  Narew program krótkiego zasięgu powinien być oparty o polską gospodarkę o polski przemysł ----kupić licencję z pełnym transferem technologi do kraju na CAMM-ER i produkować w kraju system przeciwlotniczy dając pracę przy jego produkcji rodakom ---- rodzima logistyka --------- pieniądze inwestowane w rodzimą gospodarkę nie wyprowadzane za granice CAMM-ER ZAKUP ANALOGICZNY Z ZAKUPEM LICENCJI NA PATRIE ROSOMAKA

  1. PL

   Powiedz to dla tego nieudolnego MON który Narwi nie potrafi od ponad 4 lat ruszyć

 7. dropik

  PRL przepłacił za ten system . Można było poczekać parę lat i kupić S-300 jak Czechosłowacja.

  1. BUBA

   W 1964 po zakończeniu prób pierwszej wersji..ale możesz mieć rację pisałem z pamięci. Pierwsze S-300P miały podobny zasięg rażenia.

  2. Davien

   Panie BUBA, własnie w S-300P astosowano nowe pociski 5W55R o zasięgu do 90km zamiast podstawowych. Uzyto ich tez w S-300PM a w S-300PMU doszły 5W55U o zasiegu do 150km i zmodernizowano 5W55R zwiekszając zasieg do 150km kosztem głowicy

  3. BUBA

   S–300P to rakieta 5W55K/KD zasięg 45 km z 1974, S-300PT to rakieta 5W55R/RM z 1984....................................................................................... ....................................................................................................................... 5W55S, 5W55U, 48N6E, 48N6E2 to 92 rok................................................

 8. Eryc

  Co przez 30 lat (TRZYDZIEŚCI) robił przemysł i ośrodki badawcze by nawet nie mieć zdolności do skopiowania takiej rakiety jak WEGA ? Mała Serbia potrafiła samodzielnie zrobić system przeciwlotniczy , przeciwpancerny i armatohaubicę . Co Robili ci wszyscy ludzie przez 30 lat brania pieniędzy ? mnie niech ci wszyscy decydenci zatrudnią ze swojej kiesy tak na 30 lat a ja im odpowiem że nic nie wyszło po 30latach bo się nie da !

  1. ws

   cała prawda

  2. kugel25

   jak co pozyczali sobie hahah pierwszy milion trzeba ukrasc!!!

 9. Klakier

  Modyfikacja kolejnego zabytkowego sprzętu czyżby to znaczyło to o czym od dawna się po cichu mówi że jedynym naszym nabytkiem przeciwlotniczym będą tylko 2 baterie Patriot

  1. Analityk

   Kompletne bzdury. Wprowadzenie Patriota po prostu zajmuje lata, i to jest normalne. A w tym czasie Wega wciąż musi być sprawna. Jej modernizacja to bardzo dobry plan, małym kosztem utrzymanie zdolności.

  2. Klakier

   Gdzie jest druga faza Wisły skoro amerykanie już wybrali radar I gdzie początek Narwi w końcu ???? Gdzie jest 160 wyrzutni Himars,500 Krabów i 3 a nawet 4 okręty podwodne z pociskami manewrującymi,gdzie śmigłowce które MON kupuje od końca 2016 roku???? Kompletne bzdury to gada ten twój nieudolny rząd który udaje że modernizuje armię

  3. Analityk

   Nieudolny? Masz prawo mieć własne zdanie inspirowane tvn'em. Twoja sprawa. Ale jeśli ten jest nieudolny to jak nazwać poprzedni? Przez 8 lat kupili kilka razy mniej niż obecny rząd (dokładnie to kupili tylko rosomaki, okręt minowy i Bieliki), oddając sporą część kasy z powrotem do budżetu. Więc daruj sobie te emocjonalne wykrzykiwania.

 10. gość

  Proces modernizacji technicznej przebiega zgodnie z planem. Melduje wykonanie zadania Panie Prezesie...

 11. PL01

  Czyli naszą OPL będą stanowić tylko dwie baterie Patriota reszta leży ale odmaluje się postsowiecki szrot i może da się pokazać cudo na paradzie

  1. Fanklub Daviena

   S-200 w naszej wersji 250km zasięgu, dookólnie, Patriot pac2 120km, pac3 96km w sektorze 90-120 stopni...

  2. Davien

   S-200: praktycznie zero3a skuteczność co pokazała Syria, niezdolny do zwalczania mysliwców, archaiczne pociski. PAC-3+ to znacznie nowoczesniejsze efektory zdolne zwalczać wszystkie cele balistyczne i aerodynamiczne, to dwa znacznie nowoczesniejsze radary dające stałe pokrycie 240 stopni i zdolne zwalczac nie 2 ale 36 celi naraz:) Aha zasięg to 160km dla PAC-2GEM-T i ponad 120km dla PAC-3MSE. SkyCeptor to ok 200km:)

  3. BUBA

   SkyCeptor to ok 200km:) - zapomniałeś o prędkości 7 Macha ;)

 12. fala85

  Zmarnowane pieniądze, wtopią 51 mln, a i tak zestaw trafi do muzeum WP. Panowie może nas tylko uratować odsunięcie płk i generałów w stanie spoczynku od wojska i zakładów PGZ przynajmniej 5-10 lat. Inaczej zakupów sprzętu i jego modernizacji z prawdziwego zdarzenia nigdy nie będzie. Panie MON odwagi.

 13. kustosz

  a czy konserwator zabytków wyraził na to zgodę?

 14. Zodiak

  PYTANIE podstawowe: ... a czy ktoś, z tu piszących wie jaka jest liczebność S-200C w WP ? ile wyrzutni? ile rakiet?

 15. -CB-

  Zdaje się, że kiedy kilkanaście lat temu przeprowadzano te pierwsze prace, do wersji "C" zmodernizowano tylko jeden dywizjon, a drugi pozostał z pierwotną wersją "WE". Ten drugi dywizjon nadal istnieje i używa tych archaicznych wersji?

  1. BUBA.

   Nie. Rozwiązano go na fali entuzjazmu pronatowskiego. S-200C miał bronic wybrzeża, S-200 WE południa Polski............................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................... "W latach 1999–2001 Wojskowe Zakłady Remontowe nr 2 w Grudziądzu, przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, podjęły się zadania modernizacji pzr S-200WE Wega do wersji S-200C. Głównym założeniem modernizacji było rozdzielenie zestawu na dwa niezależne dywizjony, mogące operować w odległych od siebie punktach kraju. Udało się poprawić sprawność dowodzenia, kierowania ogniem i współdziałania grupy bojowej. Polepszono charakterystyki bojowe, zwiększono stopień automatyzacji pracy zestawu, poprawiono warunki pracy obsługi, zmniejszono energochłonność zestawu,"............................................................................................................................ ........................................................................................................................................................................... De facto rozdzielono Pułk - dwa kanały naprowadzania na dwa zestawy S-200C i S-200WE. I tak stworzono dwie baterie czyli dwa dywizjony. 1 SNR, 6 wyrzutni.

 16. Hanys

  Oczywiście, jak spada F-16 to użytkownik amerykańskiego sprzętu zawsze popełnia błąd, nigdy nie jest winny sprzęt, natomiast jak S-200 nie trafia w cel, to winny jest zawsze sprzęt, bo radziecki/rosyjski tak dla zasady trzeba napisać. Syryjczycy nie popełniają błędów, są nieomylni i gdyby tylko mieli patrioty, to nic by nad Syrię nie wleciało :) Natomiast skoro S-200 nadal jest zdolne do strącania takich maszyn jak F-16, to nie należy tego wyrzucać na złom :)

  1. BUBA

   F-16 zdolnego do prowadzenia zaawansowanej walki elektronicznej. Warto zwrócić uwagę że izraelskie F-16 posiadają system czujników IR rozmieszczony podobnie jak DAS w F-35. Wręcz ich rozwiązanie to protoplasta EOTS/DAS F-35.

  2. aby

   statystycznie to ilości nalotów przeprowadzonych przez Izrael powinna skutkować już zestrzeleniem z łuku 2 szt przynajmniej, a poważnie to każdy nalot jest zgłaszany Rosji i orientacyjna trasa przelotu co jest dużym ułatwieniem w przeciwdziałaniu. Jak na tą chwilę jakoś to nie pomaga. Zagłuszanie systemów s-200 na dużych dystansach sprawdza się dobrze, faktem też jest iż same uniki myśliwca powinny wystarczyć (słaba manewrowość pocisku), to raczej potwierdza wersję z ospałością/nieuwagą pilota.

  3. Davien

   Hanys, trafili tego F-16 czystym przypadkiem bo załoga WRE nie właczyła i to potrzebowali na to ponad 20 rakiet:) Więc daruj sobie załosne manipulacje:) Aha Syryjczycy nawet jakby mieli Patrioty NG to jakby cs leciało to razem z Rosjanami udawaliby jak zwykle że ich nie ma:)

 17. Marek1

  A wiec dłubania przy posowieckich starociach ciąg dalszy, co wskazuje, że termin uzyskania jakichkolwiek zdolności operacyjnych przez nieszczęsnego Patriota(nie liczę 2 baterii niezdolnych do obrony nawet samej W-wy) jest BARDZO odległy(8-10-12 lat?). O Narwi już nawet nie można pisać bez mocno nieparlamentarnych epitetów pod adresem "decydentów".

  1. BUBA

   S-200 jest jedynym sprzętem w WP gwarantującym porażenie MiGa-31BM.

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Narew będzie nie wcześnie niż kiedy będzie gotowa rakieta dla Narwi a wszystko wskazuje na CAMM-ER a ta rakieta jeszcze nie jest gotowa w pełni.

  3. Davien

   BUBA MiG-31BM nie ma szans nawet z naszymi MiG-29, zakładajac ze R-27 w końcu w cos trafi:) A co dopiero z F-16. Ale rozumiem że wg ciebie MiGi-31BM zamiast pilnowac Rosji przed bombowcami zostana wysłąne do diząłań w których będa jedynie ruchomymi celami, bo do walki z mysliwcami nei nadaja się zupełnie:)

 18. JASIO BARDZO MĄDRY rzekł.......

  wreszcie coś rozsądnego robią ....następny ruch to reaktywacja w Wojsku Polskim rakiet SCUD zmodyfikowanych do wersji Jemeńskiej .....są tak skuteczne że wiwatówki zwane Patriot uzbrojone w pociski PAC 2 I PAC 3 nie dają im rady mimo że widmo radarowe tych rakiet świeci jak słońce w południe .

  1. BUBA

   Amerykanie nas pilnują byśmy tego nie robili. Wszystkie SCUDy w Polsce są tak zniszczone w obecności Amerykanów że w czasie startu eksplodują na wyrzutni. Amunicję czyli polskie R-17 prawdopodobnie przejęli Amerykanie do testów...nie znalazłem nigdzie zdjęć dokumentujących niszczenie polskich R-17.

  2. Jerds

   Trzeba modernizować. Musimy mieć w pakiecie dużą liczbę różnie naprowadzanych rakiet. Tu utrudnia obronę przed OPL. OSY także trzeba modernizować. Weźcie pod uwagę, że rezerwiści wiedza jak je obsługiwać.

  3. Davien

   BUBA, SCUD to własnei R-17 więc zdecyduj sie, zniszczyli je czy oddali USA:))

 19. Pol

  Jakas baza do modernizacji jest modernizując nalezało by od podstaw opracowac nową wersje .

 20. Oby

  Czy modernizacja przebiega zgodnie ze standardami NATO?

 21. PRS

  A co z układem ,,swój-obcy"? A może właśnie w tej ,,moderce" o to tylko chodzi?

  1. Darek

   A po co?żaden z naszych jastrzębi nie przetrwa 48 godzin wojny

 22. RK 53

  ciekaw ile tych pocisków oczekuje na modernizacje może jednak warto włożyć jakieś pieniądze czy na pewno nie spiszą się moim zdaniem za mało danych aby móc zabierać głos NEWY cały czas niby dyżurują a one jaką wartość sobą przedstawiają ??? chyba dużo mniejsze od WEGI A może było by to pierwsze działanie od dłuższego czasu dające szansę na zrobienie czegokolwiek???

  1. Wiem co piszę

   NEWA jest bardziej manewrowa, tylko ma mniejszy zasięg 25 km, pułap 18 km. Czas misji bojowej 59sekund.

 23. MAZU

  S-200 Wega ma spory zasięg - ok. 250 km. Wadą jest silnik marszowy na paliwo ciekłe, gdzie utleniaczem jest stężony kwas azotowy. Jest to zatem pocisk trudny w obsłudze technicznej, niebezpieczny i kapryśny. Niemniej, po modernizacji części elektronicznej uzyskujemy bardzo skuteczną broń przeciwlotniczą. M

 24. adams

  Przypudrowane będą ładnie wyglądać obok upudrowanych trupów T-72.I chyba miałem rację mówiąc że nasze Patrioty skończą się tylko na dwóch bateriach (do osłony Redzikowa) Narew w ogóle nie ruszona i dzisiaj już o tym zapomniano tylko wciska się kolejny kit o zakupie F-35

 25. 22

  A za to wszystko zapłaci polski podatnik. Ten sprzęt należało już dawno odstawić do muzeum. Bo tam jest jego miejsce.