Reklama

Siły zbrojne

Nowa broń dla Brytyjczyków? W tle karabinki dla Rangersów

Fot. British Army (@BritishArmy)/Twitter
Fot. British Army (@BritishArmy)/Twitter

Nie jest tajemnicą, że od kilku lat rząd Zjednoczonego Królestwa poszukuje następcy leciwej rodziny karabinków automatycznych SA80, po wojskowemu nazywanych L85. Wygląda na to, że o wyborze nowej konstrukcji dla British Army może zadecydować konkurs na nową broń strzelecką dla brytyjskich Rangersów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wprowadzony do służby w latach 80. karabinek automatyczny SA80 (ang. "Small Arms for the 1980s", oznaczenie wojskowe L85) przeszedł szereg ulepszeń i modyfikacji. W 2002 roku wprowadzono standard SA80A2 (L85A2), a wariant SA80A3 (L85A3) wszedł do służby w 2010 r. Najnowsza wersja, znana pod wojskową nazwą L85A3, została stopniowo wprowadzona w całej armii brytyjskiej. Broń tego typoszeregu była używana przez siły Zjednoczonego Królestwa w niedawnych wojnach w Iraku i Afganistanie, a także w dawniejszych konfliktach, w tym w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej (w Wielkiej Brytanii znanej jako Operacja Granby) oraz prowadzonych w Bośni działaniach pokojowych pod egidą ONZ.

Czytaj też

Główną bolączką SA80 były częste zacięcia oraz inne awarie, zwłaszcza gdy karabinek był używany w niekorzystnych warunkach środowiskowych.

Reklama

Karabinek SA80 strzela standardową amunicją NATO 5,56 × 45 mm. W styczniu 2022 r. Wielka Brytania posiadała łącznie 134 912 wariantów SA80A2 (L85A2) i 17 900 wariantów SA80A3 (L85A3).

Zwiastunem większych zmian w Brytyjskich Siłach Zbrojnych jest zapoczątkowany w 2021 r. projekt Hunter. Jego celem jest wyłonienie następcy rodziny SA80/L85 w nowo sformowanym Ranger Regiment, czyli pułku, który ma stanowić trzon przyszłej Brygady Operacji Specjalnych Armii Brytyjskiej (Army Special Operations Brigade). Wraz z ogłoszeniem o powstaniu nowej jednostki Ministry of Defence podało, że bronią wydaną jej żołnierzom będzie zwycięzca postępowania w programie Hunter. Specyfikacja przyszłego karabinka Alternative Individual Weapon (AIW) System określa, że ma to być model zbudowany na podstawie platformy Armalite AR-15. Wbrew pozorom to nie jest rewolucja w Siłach Zbrojnych Wielkiej Brytanii, gdyż tamtejsze jednostki specjalne, w tym legendarne SAS i SBS, a także Royal Marines, od wielu lat używają konstrukcji z tej rodziny. Większość stanowią produkty firm Colt Canada (dawniej Diemaco) oraz Lewis Machine and Tool (LMT Defense).

Czytaj też

Brytyjski MON ogłosił, że w postępowaniu może wziąć udział maksymalnie sześciu oferentów. Swoje konstrukcje zgłosili światowi potentaci, w tym Heckler & Koch z HK416, Daniel Defense z DDM4, Knight's Armament Company z KS-1 (SR-16) oraz prawdopodobnie Haenel z MK556, czyli modelem, który wygrał przetarg na następcę G36 w Bundeswehrze, po czym został wykluczony z postępowania. Modelem zgłoszonym przez SIG Sauer jest MCX SPEAR-LT, czyli najnowsza odsłona rozwijanego od kilku lat systemu MCX, w tym przypadku zasilanego nabojem 5,56 x 45 mm NATO. Według warunków postępowania zwycięski karabinek ma zostać dodatkowo wyposażony w celownik optyczny o zmiennym powiększeniu dostosowany do długości lufy karabinka, a także być przystosowany do strzelania amunicją typu L15A2 z pociskiem o masie 62 grain (4 gramów), a zatem brytyjskiego odpowiednika belgijskiego naboju SS109. Zestaw ma uzupełniać System Redukcji Sygnatury (ang. "Signature Reduction System"), czyli, innymi słowy, tłumik dźwięku. Ten ostatni ma być wyposażony w system szybkiego demontażu (ang. "Quick Detach", QD) umożliwiający szybką rekonfigurację broni przez użytkownika.

Czytaj też

Jak informują brytyjskie źródła, program Hunter jest na ostatniej prostej. Z kolei to może oznaczać, że wybór brytyjskich Rangersów będzie miał znaczący wpływ na kolejny program, tym razem o nazwie Grayburn. Tym mianem określono proces wymiany podstawowego karabinka automatycznego w całych siłach zbrojnych Jego Królewskiej Mości. Zastąpionych ma zostać około 156 tys. karabinków platformy SA80. Według doniesień z Close Combat Symposium, które odbyło się w dniach 4-6 lipca na Akademii Obrony Zjednoczonego Królestwa, proces wprowadzenia do służby nowego systemu modułowego karabinka ma odbywać się następującymi etapami:

  • 2024/2025 - faza wstępna programu;
  • 2027/2028 - przyznanie kontraktów zwycięzcy;
  • 2029/2030 wejście do służby;
  • 2030/2031 osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej (ang. "Initial Operating Capability", IOC).

We wstępnej specyfikacji dotyczącej przyszłej broni Brytyjczyków czytamy, że siły zbrojne mają pozostać przy dwóch podstawowych nabojach NATO: pośrednim (5,56 x 45 mm) oraz karabinowym (7,62 x 51 mm). Nie ma planów, by wprowadzać do British Army nowy nabój U.S. Army (6,8 x 51 mm), który ma zostać wdrożony wraz z karabinem XM7 wyłonionym w programie NGSW (ang. "Next Generation Squad Weapon").

Czytaj też

Grayburn będzie rodziną konstrukcji strzeleckich bazujących na wspólnej komorze spustowej (ang. "lower receiver"). Prognozowany jest zakup przynajmniej trzech wariantów wybranej konstrukcji, w tym dla lekkiej piechoty, piechoty zmotoryzowanej i zmechanizowanej, a także do ochrony osobistej (ang. "Personal Defence Weapon", PDW). W odróżnieniu od przetargu na broń strzelecką dla Rangersów, konstrukcje zgłoszone do przetargu Grayburn, nie muszą bazować na AR-15.

Jak dotąd nie podjęto ostatecznych decyzji co do tego, którzy producenci zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w postępowaniu. Jednak obecnie wydaje się prawdopodobne, że do konkursu zostaną zgłoszone następujące konstrukcje:

  • SIG Sauer MCX SPEAR-LT;
  • FN SCAR (potencjalnie wraz z nowym karabinkiem maszynowym EVOLYS);
  • Heckler & Koch HK416 i/lub HK433;
  • Knight's Armament Company (KAC) KS-1;
  • Lewis Machine and Tool (LMT Defense) MARS-L;
  • Daniel Defense DDM4;
  • Beretta ARX 160;
  • Česká zbrojovka Uherský Brod (CZ) 806 Bren 2.

O ile włoska konstrukcja nie jest oczywistym wyborem i rzadko zwycięża w dużych postępowaniach, to obecność na liście czeskiego Brena 2 może być wynikiem dobrych recenzji, które ten karabinek zbiera na wojnie na Ukrainie.

Czytaj też

Wielka Brytania to kolejne europejskie mocarstwo, które decyduje się na kompleksową wymianę podstawowej broni strzeleckiej. Wcześniej taką decyzję podjęła Francja, zastępując ikoniczne kbk FAMAS (podobnie jak L85 to również broń w układzie bezkolbowym) niemieckimi HK416F. W ślad za sąsiadami poszli sami Niemcy, którzy będą stopniowo wycofywać HK G36, by zastąpić je HK416A8 (o nazwie wojskowej G95). Czy także Wielką Brytanię "podbije" niemiecka konstrukcja z amerykańskim przodkiem?

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (9)

  1. Pucin:)

    @Karaczanus - sprawa Grota jest oczywista!!!!! :0

    1. Karaczanus

      Ale chętnie posłucham dlaczego nie czyli np niby linie produkcyjne zapchane lub nie docenia albo zawiść bo to najlepsza produkt i chcą zniczycz konkurencję

    2. Pucin:)

      Przeczytaj wersja papierowa NTW - 7/2-23 - pt. GROTOwisko2023.

    3. Pucin:)

      @Karaczanus - wiesz kiedyś zapytałem wprost fabrykę FB Radom - dlaczego nie wykonacie suwadła i zamka w tytanie by zmniejszyć masę broni dla wojsk aeromobilnych - WP? - 15 szt karabinków - (stosowanie powszechnie przez dobrych powtarzam - dobrych producentów broni!!!!) - odpowiedz była żenująca!!!!! :0

  2. Prezes Polski

    Czekam na teorie zwolenników grota tłumaczące dlaczego na liście znalazł się bren, a grota brak...

    1. Extern.

      Bren się znalazł ponieważ CZ zawsze bardzo dbała również o innych klientów niż własne wojsko, więc wszyscy potencjalni klienci w swoich planach zakupowych uwzględniają producenta o którym wiedzą że będą mogli na niego liczyć. A Łucznik ma wdrukowane w genotypie olewanie rynków na których musi się choć trochę postarać o klienta, ot i cała tajemnica. Obecnie MON, SZU i SG wykupują całą bieżącą produkcję Łucznika, więc innych klientów tradycyjnie dla siebie już zaniedbuje. Np. obecnie nawet na naszym krajowym rynku cywilnym nie można w sensownej cenie kupić Grota, wszystkie krajowe sklepy z bronią mają go w ofercie jako "out of stock", podczas gdy BREN 2 ciągle jest w ofercie bieżącej i to mimo że CZ w pocie czoła realizuje obecnie kontrakt dla Pakistanu.

    2. wert

      angole przyzwyczajeni do zawodnego L85 nie ogarną dobrej broni. Zwyczajnie jej szkoda. Grot ma jeden minus: system montażu tłumika a raczej jego brak. Podobno dopiero w A3 mają to poprawić

    3. Pucin:)

      @wert - dotrzyj do artykułu NTW nr7/2023 - wersja papierowa - pt. GROTOwisko2023 - naprawdę warto opisuje wszystkie wady i zalety kb Grot. Mnie najbardziej wkurza to, że podstawowe wady tej broni (np.: nowa kolba obecna nadje się do grzebania w piaskownicy) trzeba poprawiać aź ponad rok (brak wersji A3 od afery) to chyba jakiś absurd!!!! To nie czołg czy gwiazda śmierci!!!! :)

  3. Dzejro

    Najpierw jest wymóg że ma opierać się o AR15 a potem startują konstrukcje inne, więc czemu my się nie zgłosimy?

  4. QVX

    Dziękuję za zwrócenie uwagi, że nie ma wymogu AR-15, ale nie sądzę, żeby wzięli coś innego niż HK416GB.

  5. Monkey

    Brytyjczycy jak zwykle; "slowly, but surely". Chociaż z tą pewnością to już tez tak nie jest ciekawie. Challenger 3 w małych ilościach, do tego robiony przez Niemców, niemiecki Boxer (niech będzie, niemiecko-holenderski:-))), zagraniczny karabinek, Ajax też hiszpańsko-amerykański, a do tego z wielkimi kłopotami, nie wiadomo jaka będzie (i czy będzie) modernizacja bwp Warrior... Do tego sprzedali całkiem niezły desantowiec HMS Ocean (i wcale jeszcze nie aż taki stary, przynajmniej jak na standardy PMW;-))) do Brazylii. Zaniedbują siły lądowe zapominając przy tym, że już English Channel i Dover Strait (czyli po polsku: Kanał La Manche i Cieśnina Kaletańska) nie chronią tak jak kiedyś przed atakiem z lądu. Royal Navy i RAF dalej silne, ale to już nie to, co kiedyś. A Rosja zawsze może sie odrodzić, chociaż szybko to nie nastapi. A le powoli nie znaczy nigdy.

    1. Pucin:)

      @Monkey - ale "rosyjskie" Mistrale (2017) Francja - patrząc jak Afryka zareagowała na rosyjski szantaż zbożowy - sprzedała do Egiptu. A na dzień dzisiejszy i w przyszłości im nikt okrętów desantowych tej klasy nie sprzeda!!!! A atomowe podwodne mają i to jak się nie mylę 7 szt!!!! :0

    2. Monkey

      @Pucin:) W 2017 raczej szantażu ze strony Rosji nie było. Co do atomowych OP, cóż, 7 sztuk to już coś. Ale jest także ważne, ile z nich posiada pociski balistyczne do rozwalenia planety, a ile jest dla ochrony tych "burzycieli". UK nie ma raczej wielkiej powierzchni i dużo tu na nas nie trzeba, niestety.

    3. wert

      angole mają parasol nuklearny, w miarę silna flotę i lotnictwo więc inwazji się nie obawiają. Wojska lądowe do szczęścia/kosztów nie są im potrzebne i od dawna się nimi nie przejmują. L85 najpierw wyprodukowali w pełnej ilości i dopiero potem szukali modernizacji i porawy niedoróbek. Nasz Grot kolejnych wersji przy tym to niedościgły kosmos. Warrior jest dobry tylko wykonawca kiepski, niczym Bumar przy Kalinie, skoro burty JEDNEGO pojazdu mogą sie różnić o kilkanaście cm. II wojna zakończyła brytyjską hegemonię NIEODWRACALNIE, mogą to tylko zaakceptować. My aspirujemy do wyższej pozycję więc musimy się starać

  6. Odyseus

    Informacje na temat mocy produkcyjnych Łucznika są utajnione ale przy tych zamówieniach jakie już ma to jest zapchany robotą na ponad 10 lat , to trochę jak z Borsukiem , nawet jak już go będziemy robić przy takim zamówieniu to coś na eksport HSW będzie mogła wyprodukować za kilkanaście lat więc Polskie firmy na pewno będą miały problem z realizacją eksportowych zamówień , taka trochę klęska urodzaju im wyszła więc wątpe żeby z czymś gdzieś startowały specjalnie

    1. Karaczanus

      2024/2025 - faza wstępna programu; 2027/2028 - przyznanie kontraktów zwycięzcy; 2029/2030 wejście do służby; 2030/2031 osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej (ang. "Initial Operating Capability", IOC). Policz ile tutaj jest potrzebnych lat :) plus bzdury że na 10 lat mają moce zajęte

  7. Karaczanus

    Ciekawe jest Bren 2 a nie ma Grota

    1. QVX

      Wymóg konkursowy - karabinek z rodziny AR-15.

    2. Exfederale

      Wydaje mu się, że musimy czekać na Grota 2, który będzie już konstrukcja dojrzała, wyrośnięta z bolączek okresu dziecinnego.

    3. Karaczanus

      @QVX "W odróżnieniu od przetargu na broń strzelecką dla Rangersów, konstrukcje zgłoszone do przetargu Grayburn, nie muszą bazować na AR-15." nie podjeto decyzji jeszcze która firma ale BREM 2 ma duże szanse ps przez pomyłkę 2 razy napisałem.

  8. AGołąb

    Nasz przemysł znów olewa międzynarodową szansę.

    1. QVX

      Nie produkujemy żadnego klonu AR-15.

    2. Pucin:)

      @QVX - Grot działa na takiej samej zasadzie - tj. krótki skok tłoka a nie długi, tzw. sztywny jak w AK - zespolenie tłoka + tłoczysko + suwadło!!!!!!! :) Notabene doskonały!!!! :)

    3. Pucin:)

      @QVX - przeczytaj artykuł jeszcze raz polecam!!!!! :) - cytat z artykułu - "W odróżnieniu od przetargu na broń strzelecką dla Rangersów, konstrukcje zgłoszone do przetargu Grayburn, nie muszą bazować na AR-15." :)

  9. oko

    Ja bym wybrał Sig sauer MCX lub HK 416 A8

Reklama