Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania: nowy standard broni po doświadczeniach z Afganistanu?

Brytyjski spochroniarz podczas ćwiczeń. Używa on zmodyfikowany SA80 z szynami Picantinny i chwytem przednim-dwójnogiem typu Grippod. - fot. British Army
Brytyjski spochroniarz podczas ćwiczeń. Używa on zmodyfikowany SA80 z szynami Picantinny i chwytem przednim-dwójnogiem typu Grippod. - fot. British Army

Armia brytyjska rozważa wprowadzenie modyfikacji zastosowanych doraźnie w Afganistanie, jako nowego standardu dla karabinów SA-80 (L85A2). Mowa tu o szynach Picantinny, chwycie przednim i laserowym module celowniczym. Takie wnioski sformułował podczas konferencji Infantry Weapons 2013 podpułkownik James York, reprezentujący brytyjskie ministerstwo obrony. 

Modyfikacje podstawowej broni brytyjskiej piechoty wprowadzono na podstawie doświadczeń bojowych i sfinansowano w ramach Urgent Operational Requirement (UOR), dla jednostek operujących w Afganistanie.  

Pakiet "afgańskich modyfikacji", to przede wszystkim szyny Picantinny, które umożliwiają użycie dodatkowego wyposażenia różnego typu. Cztery takie szyny zainstalowano na zmodyfikowanej osłonie lufy. Na dolnej zwykle mocuje się chwyt pionowy. Często jest to Grippod, czyli chwyt z wysuwanym dwójnogiem. W standardzie znalazł się też laserowy moduł celowniczy.

Dzięki zastąpieniu wspornika starego celownik optyczny SUSAT szyną Picantinny, można używać dowolnego celownika w standardzie NATO. Najczęściej jest to dzienny celownik z czterokrotnym powiększeniem ACOG lub SpecterOS. W Afganistanie testowano też z dobrym skutkiem celowniki termowizyjne FIST Thermal Sight oraz VIPIR-2+.

Inkorporowanie tych możliwości do standardowej broni brytyjskiej armii wiąże się z planami pozostawienia karabinów SA80 w linii co najmniej do 2025 roku. Z pewnością doświadczenia z Afganistanu wpłyną też na rozwój programu FIST (Future Integrated Soldier Technology), czyli brytyjskiego żołnierza przyszłości. 

 

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama