Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

XM7- nowe oznaczenie przyszłego karabinka US Army

Autor. Sig

Nie XM5 jak wcześniej ogłoszono a XM7 (M7) - taką nazwę będzie nosił przyszły karabinek podstawowy US Army, który w nadchodzących latach ma zastąpić konstrukcje M4 i M4A1.

Reklama

Zmiana nazewnictwa podyktowana jest faktem, iż oznaczenie „M5" używane jest już przez firmę Colt do swojej serii karabinków kaliber 5.56x45mm NATO. Nazwa XM5 pojawiła się pierwszy raz w przestrzeni publicznej w marcu ubiegłego roku i dotyczyła zwycięzcy postępowania na nową broń US Army wyłonioną w toku programu Next Generation Squad Weapon.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zwycięzcą programu okazała się firma Sig Sauer ze swoimi konstrukcjami - karabinkiem i lekkim karabinem maszynowym zasilanymi nową amunicją 6.8×51 mm (.277 FURY).Sig Sauer wcześniej wygrał kontrakt na nowy pistolet US Army M17 (Sig Sauer P320), który zastąpił z kolei M9 produkcji włoskiej firmy Beretta.

Autor. Sig Sauer

Pomimo zmiany nazwy karabinka szturmowego, nazwa lekkiego karabinu maszynowego XM250 pozostanie bez zmian. XM250 zastąpi w arsenale US Army LKM M249 Squad Automatic Weapon, wywodzące się z belgijskiej konstrukcji FN Minimi. Nazwy XM7 i XM250 pozostaną niezmienne do czasu wprowadzenia broni do służby, kiedy to, zgodnie z przepisami US Army, oznaczenia „tracą" literę „X".

Czytaj też

Nowe M7 i M250 mają zacząć pojawiać się w służbie z początkiem 2023 roku i w pierwszej kolejności trafią do żołnierzy sił specjalnych, jednostek liniowych piechoty, zwiadowców oraz wojsk inżynieryjnych. Żołnierze niebiorący bezpośrednio udziału w zadaniach bojowych, nadal przez jakiś czas będą jeszcze używać karabinków M4 oraz LKM 249 SAW.

Autor. Sig Sauer

Nowa broń ma być wyposażona w równie rewolucyjny system kontroli ognia konstrukcji Vortex Optics XM157 Next Generation Squad Weapon – Fire Control (NGSW-FC). Konstrukcja łączy w sobie lunetę o zmiennym przybliżeniu w zakresie 1-8, dalmierz laserowy, komputer balistyczny, stację pogodową, kompas, bezprzewodową łączność między systemami, podświetlacz laserowy pracujący w paśmie widzialnym i podczerwonym oraz system cyfrowego zobrazowania celów.

Autor. Vortex
Reklama

Komentarze (4)

 1. Grabaż

  Może najpierw poczytajcie panowie o 6.8×51 mm ;) Magazynki po 20 nabojów a nie po 30, większy odrzut, itd... Wcale nie jest takie pewne że XM7 zastąpi M4, póki co raczej uzupełni. Czas pokaże.

  1. bc

   Tak będzie bo jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, w dodatku karabinek cięższy. Tu Polski system Beryl/Grot + UKM jest optymalny, jeszcze tylko wprowadzić Grota 7,62 za wycofane SWD do drużyny.

 2. kaczkodan

  Przecież od początku wiadomo, że nie zastąpi on M4, a jedynie uzupełni.

 3. Sorien

  Powinni zrobić powyżej 7mm kaliber jak ma wschód. Nie identyczny ale podobny by energia była wyrównana

 4. Kalrin

  Nom to teraz trzeba Grota szybko dostosować do tego naboju by być do przodu. Bo znając życie jest to nowy standard NATO. Czym szybciej To zrobimy tym większa szansa na eksport.

  1. QVX

   Nie powinno być problemów z konwersją odmian dla 7,62 mm NATO.

  2. Eckard Cain

   Też mi się wydaje że to będzie nowy standard NATO. Przynajmniej dzięki większemu kalibrowi lepszy zasięg i przebijalność. A już ten nowy FCS jeśli faktycznie działa tak jak go reklamują i jest niezawodny to może być prawdziwa rewolucja.

Reklama