Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny krok ku HK416 w Bundeswehrze

Autor. Heckler&Koch

Bundeswehra poinformowała o zwołanym z inicjatywy wice prezesa Federalnego Urzędu ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBW) spotkaniu z przedstawicielami firmy Heckler & Koch oraz projekt managerami BAAINBW, którego celem była finalizacja szczegółów umowy dotyczącej zakupów nowej broni dla Sił Zbrojnych Niemiec.

Reklama

Zielone światło na zakup ostatecznie dała decyzja Komisji Budżetowej i Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu z dnia 14 grudnia 2022.po długiej batalii prawnej trwającej niemal dwa lata. Przypomnijmy, początkowym zwycięzcą postępowania na nowy „Systemowy Karabin Szturmowy Bundeswehry" (System Sturmgewehr Bundeswehr) został w 2020 roku karabinek Haenel MK556.

Reklama

Jednakże po oprotestowaniu decyzji przez HK na podstawie zarzutów o naruszenie praw patentowych przez C. G. Haenel, Bundestag zmienił decyzję, wybierając karabinek HK416A8 na następcę G36 (w służbie od 1996 roku) we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Niemiec. Pierwszym etapem wdrażania nowej broni będzie dostarczanie przez HK próbnej partii 390 karabinków, z czego 40 zostanie przekazanych wojskowemu działowi technicznemu broni i amunicji BW, a pozostałe 350 trafi do rąk żołnierzy celem przeprowadzenia testów operacyjnych, które odbędą się m.in. w różnych strefach klimatycznych.

    Broń trafi do służby w 2026 roku jako G95A1 (wersja z długą lufą) oraz G95KA1 (wersja z krótką lufą). Bundeswehra zamierza nabyć blisko 120 000 karabinów szturmowych za szacunkową kwotę około 273,3 mln euro.

    Reklama

    HK416 powstał w 2004 roku z inicjatywy amerykańskich sił specjalnych, które szukały następcy dla zawodnych, w ich opinii, karabinków M4A1 kaliber 5,56×45 mm. Broń powstała jak swoista hybryda amerykańskiej platformy AR15 oraz systemu tłokowego zapożyczonego z niemieckich karabinków G36. Karabin zasilany jest ze standardowych natowskich magazynków STANAG.

    Reklama

    Komentarze (2)

    1. Extern.

      Skoro to też AR, to sobie Niemcy kolby aby wygodniej z HK416 wsiąść do BWPa nie złożą ;-). Swoją drogą ciekawe że Bundeswehra uparcie chce iść w klony ARów, nie żeby to była zła platforma, ale nawet USA już powoli myśli jak z systemu Stonnera powoli się wycofać.

      1. Pucin:)

        @Extern. - Niemcy to myślą o wojnie na dużą skalę więc im jest potrzebny produkt który można produkować w dużych ilościach i to w miarę szybko i sensownie. Produkt o sprawdzonych parametrach konstrukcji, niezawodności i działania. A z tą składną kolbą do BWP (wsiadanie i wysiadanie w czasie działań wojennych) to radzę się przespać. :0

    2. DDR

      Jeżeli w RFN ma zostać przywrócona normalność w sferach obronnych to w pierwszej kolejności muszą pobyć się tego biurokatycznego molocha BAAINBW

    Reklama