Reklama

Niemcy z "pancerną" obroną przeciwlotniczą

System przeciwlotniczy Skyranger 30 osadzony na kołowym transporterze opancerzonym Boxer.
System przeciwlotniczy Skyranger 30 osadzony na kołowym transporterze opancerzonym Boxer.
Autor. Bundeswehr/X

Niemcy odebrały pierwszy prototypowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Skyranger 30 osadzony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer. Berlin pozyskał dotychczas 19 takich zestawów z opcją na kolejne 30.

W lutym 2024 roku Bundeswehra podpisała z niemieckim koncernem Rheinmetall kontrakt dotyczący pozyskania 19 egzemplarzy systemu Skyranger 30 (w tym jeden będzie prototypowy) posadowionych na podwoziu kołowego transporter opancerzonego Boxer. Oprócz nich kupione zostało osiem mobilnych warsztatów polowych, osiem pojazdów amunicyjno-przeładunkowych, symulatory, pakiet logistyczny i szkoleniowy. W prawie opcji zawarto możliwość kupna kolejnych 30 pojazdów przeciwlotniczych.

Reklama

Sam prototyp miał zostać dostarczony do końca 2024 roku (chociaż w nowym komunikacie firmy widnieje termin do końca 2025), co jednak zaliczyło opóźnienie, ponieważ nastąpiło to pod koniec stycznia tego roku. Sama (potencjalna) obsuwa nie jest tak duża, jak ta, o której pisały w listopadzie 2024 media niemieckie odnośnie do wozów seryjnych. Wtedy to informowano, że możliwe jest opóźnienie rzędu wielu miesięcy, nawet 1,5 roku. Oznaczałoby to przesunięcie początku dostaw z roku 2026 na jego koniec lub kolejny cykl kalendarzowy. Na ten moment dostawa prototypowej i przeznaczonej do testów i dopracowania konstrukcji zaliczyła jedynie miesięczną obsuwę. Co ciekawe, w komunikacie firmy z lutego data dostaw seryjnych wozów została wyznaczona na rok 2027 i 2028.

Próby weryfikacyjne miały zacząć się wiosną po zakończeniu szkolenia obsługi. Niemieckie systemy w kwestii uzbrojenia rakietowego będą wyposażone w pociski FIM-92 Stinger, jednak docelowo będzie to nowy środek bojowy opracowany pod kątem zwalczania przede wszystkim bezzałogowców. Możliwe, że będzie to efektor SADM pokazany m.in. na targach ILA 2024 w Berlinie, gdzie pokazana została makieta wieży Skyranger 30 zintegrowana z wyrzutnią właśnie takich pocisków.

Moduł wieżowy artyleryjsko-rakietowego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skyranger 30 z pociskami rakietowymi SADM zaprezentowany na targach ILA 2024.
Moduł wieżowy artyleryjsko-rakietowego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skyranger 30 z pociskami rakietowymi SADM zaprezentowany na targach ILA 2024.
Autor. Robert Czulda/Defence24

Skyranger 30 to artyleryjsko-rakietowy zestawy przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu możliwy do integracji na wielu platformach lądowych. Uzbrojenie główne stanowi armata rewolwerowa Oerlikon KCA kal. 30 mm zasilana amunicją 30 mm x 173 pozwalająca na skuteczną eliminację celów powietrznych i lądowych na dystansie 3000 metrów, chociaż maksymalna donośność może wynieść 5-8 km. Jej szczytowa szybkostrzelność została określona na 1200 pocisków na minutę, chociaż nominalnie wynosi ona 200. Można z niej strzelać amunicją programowalną. Do zwalczania celów na dalszym dystansie przeznaczone są przeciwlotnicze pociski kierowane bardzo krótkiego zasięgu jak Mistral/Stinger/Chiron umieszczone w czterokomorowej wyrzutni.

    Za wykrywanie celów odpowiedzialny jest radar AESA działający w paśmie S opracowany przez Rheinmetall Italia. Pozwala on na wykrycie takich celów jak samolot na dystansie do 20 km, w przypadku śmigłowców zasięg ten zmniejsza się do 12 km, zaś jeżeli chodzi o pociski rakietowe ma on wynieść 10 km. W kwestii wyszukiwania celów C-RAM oraz bezzałogowców zasięg ma wynosić 5000 metrów. Istnieje możliwość integracji Skyrangera 30 z dodatkowymi systemami wykrywającymi. Do samoobrony pojazd posiada uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. W przyszłości system ten ma również mieć możliwość eliminacji celów za pomocą wiązki lasera. Masa zestawu ma wynosić 2,5 tony. Dotychczas został on zakupiony przez Austrię, Niemcy i Dania, a w przyszłości pozyskanie go deklarują też Węgry oraz Holandia.

    System przeciwlotniczy Skyranger 30 posadowiony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Piranha V. Taką konfigurację zamówiła Dania.
    System przeciwlotniczy Skyranger 30 posadowiony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Piranha V. Taką konfigurację zamówiła Dania.
    Autor. Rheinmetall
    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze (8)

    1. Chyżwar

      Mamy wszystko, co jest potrzebne żeby mieć coś podobnego. Dlatego nie za bardzo rozumiem na co czekamy.

      1. Davien3

        Ależ mamy są to systemy Biała i Pilica tak samo VSHORAD jak i Skyranger o podobnej skuteczności tyle że nie zdradzają swojej pozycji działąjącym radarem bo maja w pełni pasywne wykrywanie celów. SONA to nieco inny system

      2. skition

        Biała to postradziecki szmelc wyprodukowany przed 1992rokiem. Pilica pewną skuteczność być może posiada ale jest jej niezwykle mało.

      3. Davien3

        @skitton Białą ma tyle wspólnego z ZSU-23/4 co F-16A z F-16 V

    2. Był czas_3 dekady

      No i takich wież do SONY nam potrzeba byle szybko i u nas opracowanych i wyprodukowanych. Czy ktoś w MONie jescze o SONIE myśli?

      1. Seb66

        A jakże, już PIATY rok opracowują .....wymagania. Tylko np. całg ostatni rok poświęcili na samą aktualizację tych nie istniejących wciąż wymagań i uwzględnienie najnowszych doświadczen z wojny na Ukrainie. Teraz tylko kolejne 3 lata na syntezę tych doświadczeń i wymagania "już" będą!

      2. Chyżwar

        Oni myślą. Tylko, że po europejsku. Mniej więcej tak, jak Francuzi i Niemcy w przypadku MGCSa, który jak się pojawi w 2040 roku, to będzie dobrze., bo może nie pojawić się wcale.

      3. Davien3

        @Chyżwar szybciej się w Niemczech i Francji pojawi MGCS niż PiS chciał budować CPK czy załątwiać produkcję amunicji w Polsce.

    3. szczebelek

      19 zestawów to jak kupno 20-stu wyrzutni HIMARS... Zakupy na miarę defilady...🤣🤣🤣

      1. Chyżwar

        A co się dziwisz? Niemcy przecież lubią defilować. Na czele pójdzie orkiestra grająca Parademarsch, za nią pojedzie 19 pachnących świeżutką farbą zestawów i dzięki temu każda wojna zostanie wygrana.

    4. MiP

      "Agencja Uzbrojenia poinformowała, że kończą się analizy dotyczące programu pozyskania systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu SONA, a w dialogu technicznym dotyczącym tego zadania wzięło udział trzynaście podmiotów." - Zapowiedź z 2022 roku I do dzisiaj ten program nie ruszył......

      1. Essex

        Przeciez dialog musi trwac....13 podmiotow z kazdym po 2-3 lata rozmow....

      2. Chyżwar

        @Essex Czyli zupełnie tak samo, jak w przypadku niemiecko-francuskiego MGCSa?

    5. Pucin:)

      Mamy doskonałą platformę gąsienicową do tego LPG-Hydro - dlaczego tego nie osadzić? Przecież sami nic nie opracowaliśmy podobnego z KDA-35 - projekty PIT-Radwar to tylko komedia ludzka (AG-35 na Jelczu (2021) czy też adaptacja morska AM-35K >> SA-35 (2024) - jedynie wersja holowana nieprodukowana AG-35 coś znaczy). Jest okazja na kasę i dofinasowanie z UE by taki projekt zrealizować i dozbroić zmech./zmot. opl na bardzo krótkim dystansie to zróbmy to. Zróbmy też dużą liczbę (np. 100 szt) Hineryta3 dla batalionów WOT. :)

      1. Essex

        A po co Wot tski sprzet????

      2. Davien3

        @Pucin ale opracowaliśmy Nazywało sie to PZA Loara i było kopia Geparda Wtedy zupełnie nieprzydatna dziś nieco mniej więc jak chcesz to mozna wyciagnac plany, odkurzyc i robić Ale postrzelasz z tego jedynie do dronów bo do reszty ma za mały zasięg i zdradza swoją pozycję z kilkudziesieściu kilometrów( radar)

      3. Chyżwar

        @Essex A po co Gwardii Narodowej USA Abramsy?

    6. Prezes Polski

      Takich zestawów armie NATO powinny mieć setki szt., jeśli nie tysiące. I tu wychodzi cała nędza europejskiej zbrojeniówki. Jest to znakomita broń, ale droga i bez możliwości wielkoseryjnej produkcji.

      1. Essex

        Sam to wymyslile? Wielkoseryjna produkcja jest niemozliwa tylko w Polsce, w kraju manufaktur.

      2. Davien3

        @Prezes Dobra top ona jest teraz jak pojawiły się drony i nowe pasywne systemy wykrywania. Nie bez powodu LOARA nie weszła do służby a Niemcy odstawili swoje Gepardy do magazynów Skyranger30 to taki niemiecki odpowiednik Pilicy o podobnych mozliwościach( lepsze działko gorsze nieco rakiety) albo naszej Białej.

    7. Seba

      Mam nadzieję, że nasi "decydenci", zarówno polityczni, jaki wojskowi, o realizacji naszego tego typu systemu. Mam wszystkie niezbędne elementy i możliwości do zbudowania czegoś takiego, Na dodatek takiego elementu obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej i przeciwdronowej nam brakuje. Chyba gdzieś leży zakurzony i zignorowany program SONA, bo w tym jesteśmy bardzo dobrzy ... nie potrzeba ... anulować! Kupi się z "półki". Podobnie zachowano się w stosunku do programy Anders, naszego systemu obrany aktywnej dla czołgów i pojazdów opancerzony, czy nieskosztowanego, ale całkiem dobrego PPK Pirat. A swoją drogą, ktoś powinien sprawdzić kto stał za "palantami", którzy podejmowali takie decyzje ... jakie firmy zbrojeniowe, a może kacapy ...

      1. Essex

        Calkiem dobrego Pirata? Znasz wyniki strzelan? Parametry techniczne? Cene? Nie? No tak...wydziales makietke z drewna

      2. Davien3

        @Seba Anders jest sporo gorszy od Borsuka polskie ASOP to prymitywne systemy na poziomie ruskiego Drozda Pirat nie nadaje się na MBT bo skopali mu głowicę bojową ze jest słabsza niz w oryginale czyli RK-3 Korsar Co do SONA to system jest ciagle w opracowywaniu bo PiS sie nie spiedzył mimo wojny za miedzą

      3. Davien3

        @Essex akurat wyniki strzelań testowych i cena s.a znane, parametry techniczne też Pocisk kosztuje ok 50 tys usd lata całkiem dobrze na te 2.5km tylko skuteczność przeciwko czemukolwiek z ERA jest zerowa. Ale jako następca RPG-7 byłby niezły tylko ta horrendalna w tym przypadku cena.

    8. DiDD

      Gdzie Soną?????

      1. Essex

        Soną??? Moze toną? Broną? Groną??

    Reklama