Reklama

Siły zbrojne

Ministrowie obrony i spraw zagranicznych jadą w poniedziałek do Łotwy

Polskie czołgi w ramach NATO enhanced Forward Presence (eFP) Battle Group Latvia, fot. oficjalne konto NATO eFP Latvia (Facebook)
Polskie czołgi w ramach NATO enhanced Forward Presence (eFP) Battle Group Latvia, fot. oficjalne konto NATO eFP Latvia (Facebook)

W poniedziałek w Rydze szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - poinformowało ministerstwo obrony narodowej. W rozmowach weźmie udział także szef MSZ Zbigniew Rau.

"Delegacje omówią przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i współpracy w regionie w kontekście ćwiczeń Zapad-21, hybrydowe zagrożenia ze strony białoruskiej oraz kwestie odstraszania i budowania odporności na te zagrożenia" - poinformował MON. Przedyskutowane także zostaną tematy podjęte na ostatnim szczycie NATO w Brukseli m.in. dotyczące bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

Według resortu obrony, planowana jest również wizyta ministrów obrony w bazie wojskowej w Adazi, gdzie stacjonuje kanadyjska batalionowa Grupa Bojowa w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej. Szef MON spotka się z polskimi żołnierzami, którzy służą na Łotwie w ramach eFP. Ministrowie wezmą udział w obserwacji ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. "Silver Arrow", którego celem jest przygotowanie sił eFP (enhanced Forward Presence – eFP) do wspólnego prowadzenia działań obronnych.

MON przypomina, że żołnierze PKW Łotwa realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Ma na celu realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecna IX zmiana polskiego kontyngentu liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wykonują zadania, korzystając przede wszystkim z czołgów PT-91 Twardy.

Od 2 września na Łotwie trwa międzynarodowe ćwiczenie Silver Arrow-21, podczas którego 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, podnosi umiejętności w zakresie współpracy międzysojuszniczej dotyczącej planowania i realizacji zadań obronnych. Wielkopolscy żołnierze wyposażeni są m.in. w samobieżne moździerze Rak i transportery Rosomak.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/brytyjskie-wojska-specjalne/
Reklama

Źródło:PAP

Komentarze (5)

 1. Ms

  A nie „na Łotwę”?

 2. strategy

  Sytuacja strategiczna krajów bałtyckich jest podobna do położenia Izraela. Z jednej strony morze, a z drugiej wrogie państwa. Oczywiście jest też różnica wielkości budżetu obronnego, oddziaływania diaspory, w końcu posiadani broni atomowej. Niemniej szansą dla krajów bałtyckich jest rozwój antydostępowości od strony lądu, morza i środowiska cyber wraz z rozwojem własnych sił zbrojnych i powszechnym dostępem do broni. Dobre stosunki (zakupu uzbrojenia, wspólne ćwiczenia ...) z Polską, Szwecją i Finlandią - priorytet.

 3. radioFM

  Powinien od razu położyć Łotwie na stół ofertę zakupu 120 Polskich T-72. Stała obecność kompanii Polskich PT-91 , to zbyt duże osłabienie naszej dywizji w rejonie Kaliningradu.

  1. ałtor

   W rejonie Królewca - to tereny okupowane przez rosjan od 1945 roku.

  2. Linek

   Pełna zgoda.

  3. mła

   do tego: NDR z rakietami NSM plus szybkie i małe jednostki pływające (na morze), Poprad i Pilica (podstawowa osłona powietrzna), broń p-panc, 60 Raków, 1-2 baterie Langust, Warmate, radary wszelkiej maści oraz utrudniający 'triumfalny pochód' sprzęt klasy Kroton/Baobab.

 4. DDR

  Jeździłem na Łotwę na Litwę na Ukrainę a rok temu byłem nawet na Islandii i może kiedyś pojadę nie do Madagaskaru ani w Madagaskar tylko na Madagaskar Zauważyłem że ta nowomowa a jak kto woli łamańce językowe to jakaś ostatnio plaga po tym jak jedna z Ukrainy uznała że ją to obraża gdy Polacy mówią Na

 5. Matejko

  Rozumiem,m ze ministrowie jak Rejtan własną piersią będą bronić Łotwy przed zagonami ruskimi co z Zapadu miały nadjechać?