Łotwa finalizuje kluczową umowę na wozy opancerzone

Autor. General Dynamics European Land System
Łotewskie ministerstwo obrony zawarło umowę na zakup dodatkowych 42 bojowych wozów piechoty na bazie gąsienicowej platformy ASCOD. Pojazdy te otrzymają nazwę własną Hunter.
W połowie czerwca rząd Łotwy zaaprobował zakup dodatkowych 42 bojowych wozów piechoty wykorzystujących gąsienicową platformę ASCOD, co umożliwiłoby jej przezbrojenie kolejnego batalionu w nowoczesny sprzęt. Stosowna umowa wykonawcza z firmą General Dynamics European Land Systems (GDELS) została zawarta 30 czerwca, a jej wartość określono na 387 milionów euro z VAT. Pojazdy pozyskane przez Łotwę otrzymają nazwę Hunter, a jego produkcja w minimum 30% zostanie ulokowana w rodzimym przemyśle.
🇱🇻🤝🇪🇸 Parakstīts līgums ar Spānijas uzņēmumu “GDELS–Santa Bárbara Sistemas” par papildu 42 ASCOD kājnieku kaujas mašīnu iegādi.
— Andris Spruds (@AndrisSpruds) June 30, 2025
✅️ Kājnieku kaujas mašīnām apstiprināts oficiālais nosaukums – “HUNTER”.
✅️ Kopā Latvija saņems 84 mašīnas, kas būtiski paātrinās Mehanizētās… pic.twitter.com/DCX4zgYBL6
Za częściową ich produkcję oraz montaż ma odpowiadać lokalny przemysł, zwłaszcza zakład znajdujący się na terenie Valmiery, należący do spółki celowej Defence Partnership Latvia SIA. Większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa jest fińska Patria, która posiada 70,03% akcji. Pozostałe należą do łotewskiej firmy Unitruck SIA. O zakup dodatkowych 42 pojazdów wnioskowało ministerstwo obrony w ramach modernizacji technicznej lokalnej Brygady Piechoty Zmechanizowanej. Dodatkowe ASCOD-y pozwolą na przezbrojenie kolejnego batalionu.
Pierwsza umowa na zakup ASCOD-ów została zawarta przez łotewskie ministerstwo obrony w styczniu, a wartość kontraktu z firmą General Dynamics European Land Systems – Santa Bárbara Sistemas na dostawę 42 bojowych wozów piechoty opartych na platformie ASCOD/ASCOD 2 wyniosła 370 mln euro. Pojazdy z obu zamówień zostaną wyposażone w izraelski bezzałogowy system wieżowy UT30 Mk2, produkowany przez koncern Elbit Systems.

Autor. Ministerstwo Obrony Łotwy
Dostawy w ramach pierwszego kontraktu mają zacząć się w roku 2026, zaś te z drugiego rok później. Co więcej, w dniu 15 lipca firma RENK Group AG poinformowała o otrzymaniu zamówienia na dodatkowych 42 przekładni HSWL-256B na potrzeby nowego łotewskiego kontraktu. Ich produkcja ma odbywać się na terenie zakładów Augsburgu w Niemczech. Ich dostawy mają rozpocząć się w roku 2026.
Czytaj też
Co zastąpią ASCOD-y?
Nowa umowa oznacza przyspieszenie procesu zastępowania pojazdów rodziny CVR-T kupionych z drugiej ręki wiele lat temu od Wielkiej Brytanii. Obecnie Łotwa ma ich używać około 200 egzemplarzy w kilku odmianach (wozy zabezpieczenia technicznego, rozpoznawcze, dowodzenia i kontroli czy ewakuacji medycznej), zatem można spodziewać się w przyszłości kolejnych zakupów wozów rodziny ASCOD. Obecnie jednak zamówiono jedynie bojowe wozy piechoty, które zastąpią prawdopodobnie część transporterów opancerzonych FV103 Spartan lub/oraz czołgów lekkich tudzież bojowych wozów rozpoznania FV107 Scimitar.

Autor. Gatis Indrevics/Wikipedia
ASCOD to modułowa platforma gąsienicowa opracowana przez austriacką Steyr-Daimler-Puch AG i hiszpańską Santa Bárbara Sistemas (obie obecnie w strukturze GDELS) jako następca M113. Projekt zakończono na przełomie lat 80. i 90. XX w., czego efektem były BWP Pizarro (Hiszpania) i Ulan (Austria). Pancerz bazowy chroni załogę przed pociskami 7,62 mm z boków i tyłu oraz 14,5 mm od frontu. Po wyposażeniu pojazdu w dodatkowy pancerz kompozytowy ASCOD zapewnia ochronę załodze przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 14,5 mm wystrzeliwanymi z odległości 500 metrów po bokach i z tyłu, a także przed amunicją podkalibrową kalibru 30 mm od frontu, przy dystansie 1000 metrów.
Jednostkę napędową stanowi wysokoprężny silnik MTU 8V 199 TE20 o mocy 720 koni mechanicznych, który pozwala rozpędzić ważący około 25 ton pojazd do prędkości 72 km/h. Platforma ASCOD zaprojektowana została jako uniwersalna baza dla szerokiej gamy pojazdów bojowych, w tym bojowych wozów piechoty, nośników uzbrojenia rakietowego, wozów wsparcia ogniowego (lekkich czołgów), a także samobieżnych armatohaubic.

radziomb
w sumie to dobrze ze USA każe płacić niemcom , europie za Uzbrojenie dla Ukrainy .. przez lata USA wydawało 6% pkb na armie a Niemcy, Włochy, Polska itd 1.....2%. Czy to było sprawiedliwe? NIKT nie zakazywał nam wydawac więcej, np Grecja tez wydawał ok 6%pkb bo bała sie Turcji. My jakoś nie balismy się widac mocno Rosji, skoro zawiesilismy pobór, podobnie Litwa.. a po 2014r prawie nic nie zrobilismy.