Reklama

Izraelskie wieże dla łotewskich BWP zamówione

Autor. General Dynamics European Land Systems

Izraelski koncern Elbit System poinformował o otrzymaniu zamówienia od firmy General Dynamics European Land Systems na dostawę bezzałogowych systemów wieżowych UT30 Mk2. Zostaną one zintegrowane z bojowymi wozami piechoty powstałymi na platformie ASCOD, co wskazuje na ich dostawę dla łotewskiej armii.

Łotewskie ministerstwo obrony podpisało w styczniu kontrakt o wartości 370 mln euro z firmą General Dynamics European Land Systems – Santa Bárbara Sistemas na dostawę 42 bojowych wozów piechoty opartych na platformie ASCOD. Zostaną one wyposażone w izraelski bezzałogowy system wieżowy UT30 Mk2, produkowany przez koncern Elbit Systems. Na początku kwietnia Elbit poinformował o otrzymaniu zamówienia na te systemy od GDELS. Wartość umowy wynosi ok. 100 mln dolarów.

Wieże zostaną zintegrowane z pojazdami bazującymi na platformie ASCOD, które później trafią na wyposażenie europejskiego kraju będącego członkiem NATO. Będzie nim właśnie wspomniana Łotwa. Realizacja umowy ma zakończyć się w 2027 roku i na jej mocy dostarczane będą wieże o poziomie odporności balistycznej zgodnej z poziomem IV normy STANAG 4569 wyposażone w m.in. wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (prawdopodobnie rodziny Spike).

Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani przez kolejnego europejskiego użytkownika NATO po bardzo udanej ocenie testów strzeleckich na platformie ASCOD (...) cenimy sobie współpracę z GDELS i jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować w tym projekcie z naszymi zaawansowanymi rozwiązaniami wieżowymi, które zwiększają siłę ognia, ochronę i skuteczność operacyjną. Ta umowa odzwierciedla zaufanie pokładane w naszych możliwościach i nasze zaangażowanie w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które spełniają zmieniające się potrzeby nowoczesnych sił lądowych.
Yehuda (Udi) Vered, dyrektor generalny Elbit Systems Land
Reklama

Co istotne, wozy mają powstać we współpracy z łotewskim przemysłem, co umożliwi lokalnym firmom rozwinięcie zdolności do ich serwisowania i wsparcia eksploatacji. Wieża UT30 Mk2 dla łotewskich BWP zostanie uzbrojona w 30-mm armatę łańcuchową Mk44 Bushmaster II oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Opancerzenie wieży jest skalowalne i może spełniać wymagania poziomów II–VI normy STANAG 4569.

Wieża bezzałogowe UT30 Mk.2 (zdjęcie poglądowe).
Wieża bezzałogowe UT30 Mk.2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Elbit Systems

ASCOD to modułowa platforma gąsienicowa opracowana przez austriacką Steyr-Daimler-Puch AG i hiszpańską Santa Bárbara Sistemas (obie obecnie w strukturze GDELS) jako następca M113. Projekt zakończono na przełomie lat 80. i 90. XX w., czego efektem były BWP Pizarro (Hiszpania) i Ulan (Austria). Pancerz bazowy chroni załogę przed pociskami 7,62 mm z boków i tyłu oraz 14,5 mm od frontu.

    Po wyposażeniu pojazdu w dodatkowy pancerz kompozytowy ASCOD zapewnia ochronę załodze przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 14,5 mm wystrzeliwanymi z odległości 500 metrów po bokach i z tyłu, a także przed amunicją podkalibrową kalibru 30 mm od frontu, przy dystansie 1000 metrów. Jednostkę napędową stanowi wysokoprężny silnik MTU 8V 199 TE20 o mocy 720 koni mechanicznych, który pozwala rozpędzić ważący około 25 ton pojazd do prędkości 72 km/h. Platforma ASCOD zaprojektowana została jako uniwersalna baza dla szerokiej gamy pojazdów bojowych, w tym bojowych wozów piechoty, nośników uzbrojenia rakietowego, wozów wsparcia ogniowego (lekkich czołgów), a także samobieżnych armatohaubic.

    Bojowy wóz piechoty wykorzystujący platformę ASCOD oraz wieżę UT30.
    Bojowy wóz piechoty wykorzystujący platformę ASCOD oraz wieżę UT30.
    Autor. General Dynamics European Land System
    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze (5)

    1. Remov

      Kolejny sukces eksportowy polskich wież ZSSW-30:

      1. radziomb

        Polska wieża w przeciwieństwie do Izraelskiej nie ma systemu HARD Kill. Więc nikt to ceni zycia żołnierzy bardziej niz Stalin to nie wsadzi żołnierzy NATO do trumien bez systemu Hard Kill. A zakładam że za kila lat Rosja będzie niestety groźniej uzbrojona niż teraz.

      2. Cityofboatdefenders

        Wieża ZSSW-30 jest bezzałogowa. Trafienie w nią nie powoduje śmierci załogi (teoretycznie rzecz jasna).

    2. Essex

      dziwne ze nie chcieli tych najlepszych w galaktyce ZSSW-30? to na pewno zmowa UE, Niemiec i Francji a już na pewno PO!...NO SZCZEBELEK DAWAJ!

      1. Seb66

        #Essex A PO CO się ośmieszasz bezwartościowym komentarzem? Wydaje ci się ze jak coś palniesz niemerytorycznego to czytelnicy dadzą Ci medal? Jakbyś pierwszy raz tu był? A czemu nie zapytasz czemu nie chcieli izraelskich wiez od Rafaela? Albo tureckich ? Albo amerykańskich? Tamtych jakos nie wyśmiewasz? No nieprawdopodobne!!

      2. mobilnyPL

        Zssw 30 to topka. Droga bo skala produkcji podobnie jak Borsuka jest :))) niestety. Cena powinna spadać o ile .....zwiększa się zamówienia i produkcja. Napomkne jeszcze o tzw.cBWP z tą wieża właśnie. Nie kumam jak kolos 40 plus ton ma mieć właśnie zssw30 :/ powinien mieć wieże bardzo dobrze opancerzona być może z armata kalibru 35-40 mm skoro ma w natarciach wspierać Abramsy.

      3. MaroNegro

        Essex no twoje ego, galaktyka to za malo

    3. MaroNegro

      Potrzebujemy kasy ze bronic lotwy w godzinie W, ale oni maja na to wywalone.!

    4. ALBERTk

      Jak się tak patrzy na tę wieże, porówna wszystkie parametry i cenę, to w głowie pojawia się pytanie. Dlaczego polskie ZSSW jest takie drogie? Co wpływa na to, że polska wieża mimo gorszego opancerzenia jest droższa od zachodnich konstrukcji?

      1. Essex

        Bo wszystko co w niej istotne jest zachodnie....USA trzeba bulic pienoazki za tę super armatę!!

      2. radziomb

        może skala produkcji i koszt amortyzacji obrabiarek, maszyn, czesci ? Koszty projektu ? Z czasem powinna cena jednostkowa zmaleć. Zobacz cenę B2 i B21 Raider

    5. Chyżwar

      ASCOD to dobry BWP, który zawsze działa. Ale na podstawie naszych i nie tylko naszych doświadczeń z izraelskimi wieżami rzec można, że one są dobre, jeżeli już działają. A w naszym klimacie nie zawsze działają. Ciekawe czy w przypadku tej konkretnej wieży Izraelici usunęli wspomniany feler?

    Reklama