Siły zbrojne
Litwa odbiera kolejne JLTV
Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o odebraniu pierwszej partii taktycznych wielozadaniowych pojazdów JLTV w ramach umowy z 2022 roku. Dostarczonych zostało 35 wozów z łącznie 300 kupionych.
Informacja ta tym samym oznacza rozpoczęcie dostaw JLTV dla Litwy w ramach umowy podpisanej w październiku 2022 roku. Docelowo kraj ten będzie posiadał flotę liczącą 500 pojazdów wspomnianego typu, która pozwoli na znaczące podniesienie zdolności litewskich żołnierzy względem używanych dotychczas samochodów HMMWV (zwłaszcza pod kątem ich ochrony). Pod koniec zeszłego roku zakończyły się dostawy 200 JLTV zamówionych jeszcze w 2019 roku. Co ciekawe, Litwini kupili systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG, które to mogą zostać zintegrowane ze wspomnianymi pojazdami, dając bardzo mobilny zestaw zwalczający środki napadu powietrznego na dystansie do 9000 metrów. Czy Wilno zdecyduje się na takie połączenie? Czas pokaże.
Zakup opancerzonych pojazdów terenowych z USA to jeden z najważniejszych kroków w modernizacji armii litewskiej. Wzmocnienie armii litewskiej w dużym stopniu przyczynia się do odstraszania wroga.
Minister Obrony Narodowej Litwy Arvydas Anušauskas.
🇱🇹The @LTU_Army garage continues to fill up with the world's most advanced armored vehicles: the first JLTVs from the second acquisition phase are already in Lithuania.
— Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD) March 18, 2024
The first phase of this acquisition brought us 200 JLTVs and we are acquiring 300 more in the second phase. pic.twitter.com/5sD2DG45U4
Pojazdy rodziny JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia „floty” tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/7,62/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.
eee
Zamiast tych kleszczy bobrów, owsikuf, sukobów, jakbysmy umieli spawać takie kadłuby jak commando, I sruby ma, i wielkie koła, albo jak do M 113 przyczepiac pancerze zewnętrzne , czy kasety z pianka nie zmniejszajace wypornosci, pływające, niedrogie. Ale to.... takie trudne...i jakie drogie..jak modernizacyjny pakiet blach do leo2... I dlaczego Ukraincy potrafią robić podobne rzeczy i zaprojektować i jest 10x taniej niż na zachodzie, u nas jest drożej niz na zachodzie. I jeszcze trzeba kupic licencje na byle.......co.
eee
Ach jakbyśmy coś podobnego umieli robić, potem eksportować, albo takie klony commando....ach...
RAF
Bez sensu. Amerykanie co roku daja (sprzedaja uzywane za grosze) sojusznikom tylko nieco gorsze samochody. Przyklad Polski czy Chorwacji. Lepiej by wydali te pieniadze na cos ciezszego: bwp, kto czy wreszcie czolgi. Te ostatnie tez mogliby kupic tanio, uzywane od Amerykanow.
LMed
No cóż, Litwini też zachowali trzeźwość działań.