Reklama

Polityka obronna

Litwa kupuje setki JLTV

Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o zakupie dodatkowych 300 wielozadaniowych pojazdów Oshkosh JLTV. Oznacza to ponad dwukrotne zwiększenie liczby posiadanych pojazdów tego typu przez Litwę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zakup kolejnych JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) przez Litwę znacząco zwiększy potencjał tamtejszej armii i pozwoli tymczasowo na zastąpienie przekazanych na Ukrainę transporterów opancerzonych M113. Litwa w ostatnim czasie zwiększyła intensywność zakupową dla swoich Sił Zbrojnych, nabywając m.in. systemy rakietowe HIMARS, które zwiększają zdolności rażenia tamtejszych artylerzystów wielokrotnie czy kołowe bojowe wozy piechoty oparte o podwozie KTO Boxer.

Czytaj też

Wóz JLTV firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji.

Reklama

Czytaj też

Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałowych systemach wieżowych wyposażonych w armate automatyczną 30 mm.

JLTV w silnie uzbrojonym wariancie, z wieżą Cockerill CPWS
JLTV w silnie uzbrojonym wariancie, z wieżą Cockerill CPWS
Autor. Oshkosh Defense

Jeżeli chcą Państwo lepiej poznać opisywaną konstrukcję zachęcamy do zapozaniania się z artykułem poniżej.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Valdi

  Przypomnijmy 33mln EUR za 37 sztuk uzbrojone w CROWS kupiła Słowenia 🏅🏅🏅

  1. Darek S.

   Nasze będą droższe i gorsze. Bo my nie lubimy produkcji masowej. Wystarczy nam manufaktura.

 2. szczebelek

  Jak kołowy wóz przeznaczony do zastąpienia HMMWV ma zastąpić M113 to tak jak te wozy do programu Gladius z HSW miałyby zastąpić bmp1.

  1. sebaa

   Widać Litwini uważają inaczej :) i chyba lepiej wiedza niż ty :)

  2. Valdi

   Przypomnijmy 170 mln PLN dla PGZ za 100 dronow rozpoznawczych NeoX_2 Kontrakt drony 👻👻👻👻👻👻👻 DUCH😱😱😱😱😱 dostawy do 2027

 3. Grzyb

  A kiedy minister Błaszczak zamówi Tatrę z Autosanu?

 4. Reo

  Mam wrażenie że potrzeby litewskiej obrony można było zaspokoić w dużo lepszy sposób (KTO, BWP, moździerze, artyleria) bo wojsko na terenówkach to raczej nie jest coś co zatrzyma ruski walec.

  1. Pucin:)

   @Reo - Litwa jest zainteresowana programem KTO 6*6 razem z Łotwą i Finlandią. Pierwsze KTO Patria 6*6 już są dostarczane na Łotwę. Litwa negocjuje kupno KTO Boxer - 120 szt - w wersji niepływającej tzw. ciężkiej. Ruch Litwinów w kontekście zakupu 300 wielozadaniowych pojazdów Oshkosh JLTV jest wyśmienity!!!!! (podobny pojazd mają Finiowie : SISU GTP/GPV-4*4 używają w różnych konfiguracjach - od początku konstruowany jako platforma wielozadaniowa) w przeciwieństwie do polskiego programu pojazdu Waran 4*4 z Sanoka (brak modułowaści zabudów a w zasadzie szukanie zastosowania pod konstrukcje a nie na odwrót - konstrukcja dostosowana do wielu zabudów) następna po BWP Borsuk fanaberia konstrukcyjna bez przyszłości.

 5. LMed

  Wygląda sobie rasowo.

  1. Μonkey

   Gdyby zdemontować z niego niepotrzebny pancerz, wstawić sześciocylindrowy silnik BMW i jakieś dobre opony MT to podejrzewam że takim autkiem można by obskoczyć wszystkie imprezy 4x4 w Polsce, pozgarniać medale i ośmieszyć nowobogackich w "zmotach", które niby mają blachy ale nigdy nie przeszły by badania technicznego.

 6. Był czas_3 dekady

  Podobne lekkie armaty 30mm wraz z 1-2 wyrzutniami PPK MOSKIT/PIRAT powinny być montowane na naszych WARANACH 4x4

Reklama