Reklama

Siły zbrojne

Litwa kupuje system przeciwlotniczy. Uzupełni polskie Gromy

Mobilne wyrzutnie RBS 70 NG mogą być montowane na JLTV. Litwa może zdecydować się na podobny krok.
Mobilne wyrzutnie RBS 70 NG mogą być montowane na JLTV. Litwa może zdecydować się na podobny krok.
Autor. Saab

Litwa podpisała kontrakt ze szwedzka Agencją Zamówień Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) dotyczący wspólnego zakupu mobilnych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG w nieokreślonej liczbie.

Reklama

Umowa ta pozwoli na wspólny zakup mobilnych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG przez obie strony porozumienia, co przełoży się na ich skale, tym samym pozwalając na zmniejszenie kosztów zakupu. Co ważne, kontrakt dotyczy najpewniej zestawów przeciwlotniczych gotowych do osadzenia na różnego typu platformach. Dotychczas przykładami takiej integracji RBS 70 NG było osadzenie go na pojazdach Mars 4x4 oraz JLTV. Zważywszy na to, że Litwa będzie posiadać docelowo 500 pojazdów drugiego typu, niewykluczone, że zdecyduje się ona na taki zestaw, tworząc swoisty odpowiednich naszych systemów Poprad. Pozwoliłby one nie tylko na wspieranie wojsk lądowych, ale także zabezpieczanie systemów NASAMS, jakie zostały jakiś czas temu kupione. Z drugiej strony, mogą one zostać równie dobrze osadzone na znacznie lżejszym i tańszym nośniku.

Reklama

Litwa w zeszłym roku dokupiła polskiej produkcji naramienne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Grom, które mogą zwalczać cele na dystansie do 5500 metrów. Niewykluczone, że Litwini podchodzą do kwestii obrony swojej przestrzeni powietrznej w podobny sposób do innych państw bałtyckich, gdzie stosowane są w ramach synergii rozwiązania przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu zarówno te cięższe (jak RBS-70 lub Mistral 3) jak i lżejsze MANPADS-y (np. Grom lub Piorun). Zwiększa to znacząco zdolności jednostek je wykorzystujących, pozwalając na większe nasycenie tego typu środkami bojowymi danego obszaru. Przy okazji litewska armia już posiada radar mogący współpracować z RBS 70 NG w postaci Saab Giraffe (oferowany wraz z mobilnymi zestawami wykorzystującymi wspomniane wyrzutnie).

RBS 70 NG to zmodernizowany wariant systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 opracowanego przez szwedzką firmę Saab Bofors Dynamics w 2011 roku. Służy on do zwalczania celów powietrznych jak bezzałogowe statki latające, śmigłowce, samoloty za pomocą nakierowywanych laserowo rakiet zarówno w dzień, jak i w nocy. Maksymalny dystans, na jakim RBS 70 NG może eliminować środki napadu powietrznego to 8000-9000 metrów oraz pułap do 5000 metrów. Wersja NG charakteryzuje się m.in. ulepszonym systemem celowania, zintegrowaniem rakiet z kamerą termowizyjną, wdrożeniem funkcji automatycznego śledzenia celu oraz uproszczoną obsługą w czasie szkolenia operatora. Obecnie RBS 70 NG używają armie takich krajów jak m.in. Argentyna, Brazylia, Czechy, Szwecja, Norwegia czy Ukraina.

Reklama

Czytaj też

RBS-70NG.
RBS-70NG.
Autor. Saab
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Seb66

    I tylko nasz MON, zaciekłe broni się przed dokupieniem Popradow, zrobieniem Poprada-G na np. UMPG/LPG-Hydro z HSW, albo najlżejszym ale juz mobilnym systemem plot Kusza, czy kupieniem polskich dronow lądowych z PIAP wyposażonych w moduł z wyrzutniami Piorunów. MON ogromnie dużo wysiłku wkłada by WP jak najdłużej NIE miało nic mobilnego do osłony wojsk. Sona?? Change my mind??

    1. Seb66

      Dopisek - a juz ponad DWA LATA TEMU, nasz Tarnów t e ż pokazał swojego drona PERUN, uzbrojonego dla odmiany w Pirata i ZSMU. Strzelania potwierdziły zakładane parametry i dron mógłby być skierowany do produkcji. Ale OCZYWISCIE nasz "bohatersko-patriotyczny" MON starannie OLAŁ zarówno Peruna jak i Pirata.

  2. Dudley

    No ale po co? Przecież wszyscy na świecie wiedzą że nie ma lepszego MANPADSa nad polskiego Groma/Pioruna. Na polskich portalach nie znajdzie się innych opini, a jak ktoś ją zakwestionuje, to jest russkim trollem.

    1. Qwest

      Czy RBS to naramienna wyrzutnia?

    2. Dudley

      Qwest nie rob z siebie głupka i lenia MANPADS – man-portable air-defense system - przenośny system przeciwlotniczy, wystarczy zajrzeć do neta.

    3. Seb66

      #Dudley. Bo wszyscy juz wiedzą , że obecnie Piorun JEST wśród MANPADSOW najlepszy na świecie. No, może z wyjątkiem ciebie. Ps. A zanim Litwini kupili tego RBS-a , to wlasnie najpierw kupili naszego Pioruna. Twój komentarz jest do bani! Ale pisz dalej. Bedzie większy ubaw!

  3. Steve72

    Dziarski pojazd. JLTV zwiększyły Litwinom mobilność i siłę ognia. Teraz wariant przeciwlotniczy. Widać koncepcję.

    1. Dudley

      Koncepcja jest podobna do naszej, tylko realizują ja lepiej, bo od fundamentów a nie dachu jak my.

  4. LMed

    No cóż, pragmatyzm i rzeczywiste wzmacnianie armii a nie marketing polityczny i bujanie w obłokach.

  5. eee

    Fajny system jak na przenośny, ciekawe czy nasz pirat by nie dał rady, 10 km to nie 6 jak piorun, pułap też ciut, a nadto nie zmyli go i nie zakłóci nic, dosłownie. Ach, a mogło być tak pięknie,... Taki zestaw plot, i ppanc w jednym, na dachu byle czego, np po jednym, lub 2 pociski, nie da sie taniej, na jakims module bezzałogowym... I km i/lub działko ..może być zsu lub pojedyncze 23mm.

    1. Wuc Naczelny

      "czy nasz pirat by nie dał rady,' śmieszny jesteś, pirat jest maks na jakieś 3km. To jest licencyjny ukraiński Korsar.

  6. szczebelek

    Państwa bałtyckie rozumieją zagrożenie.

Reklama