Reklama

Siły zbrojne

Kolejna zagadka II wojny światowej rozwiązana

fot. U.S. Army Air Corps image
fot. U.S. Army Air Corps image

Amerykanie odnaleźli ciało pilota zaginionego w czasie II wojny światowej. Poniósł śmierć w trakcie lotu myśliwcem P-38J Lightning.

Amerykański departament zajmujący się zaginionymi żołnierzami poinformował, że odszukano ciało pilota z czasów II wojny światowej. Zostało zidentyfikowane, będzie przekazane rodzinie i pochowane 3 stycznia 2015 r. z honorami wojskowymi.

Znaleziony pilot to major lotnictwa Peyton S. Mathis, który zginął 5 czerwca 1944 r. w wieku 28 lat. Swój ostatni lot wykonał samolotem P-38J Lightning, w celu zbomardowania japońskich pozycji Shortland-Poporang w północnej części Wysp Salomona.

Podczas dolotu do rejonu działań przestał funkcjonować prawy silnik maszyny. W międzyczasie anulowano zadanie i major Mathis rozbił się podczas próby lądowania w bazie lotniczej na wyspie Guadalcanal. Grupa ratownicza dotarła na miejsce katastrofy jeszcze tego samego dnia, ale nie odnalazła pilota ponieważ samolot utonął w bagnach, w niedostępnej dżungli. Poszukiwania bez rezultatu kontynuowano jeszcze w 1949 r.

Dopiero w 2013 r. podczas badania zupełnie innej katastrofy natrafiono na ślad samolotu majora Mathisa. Wydobyte ciało zostało zidentyfikowane dzięki porównaniu DNA z próbkami pobranymi od członków rodzin ze strony matki.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Roman

    Na zdjęciu zamieszczonym wyżej widać raczej sądząc po dystynkcjach to: Second Lieutenant (ppor.) lub First Lieutenant (por.) lotnictwa USA. Dystynkcje majora w siłach zbrojnych USA to charakterystyczne złote "słoneczka" na naramiennikach. Pewnie w archiwach ówczesnego US Army Air Corps nie zdołali odnaleźć zdjęcia poległego majora Mathisa w mundurze z właściwymi dystynkcjami, lub też stopień majora otrzymał pośmiertnie.

Reklama