Reklama

Siły zbrojne

Hiszpański Homar powstanie na bazie izraelskiego PULSa

System rakietowy EuroPULS.
System rakietowy EuroPULS.
Autor. Defence24

Hiszpańskie ministerstwo obrony miało przez pomyłkę opublikować informację o podpisaniu kontraktu z izraelską spółką Elbit Systems na dostawy 16 wyrzutni PULS na potrzeby programu SILAM. Informację tą podał serwis InfoDefensa.

Reklama

Wedle wcześniejszych zapowiedzi, kluczowym aspektem przy wyborze systemu rakietowego ma być zaangażowanie rodzimego przemysłu w jego produkcję. Przodować miał tutaj Elbit Systems z systemem PULS, który miał przychylność także hiszpańskiej armii. Izraelski producent w celu zwiększenia atrakcyjności oferty nawiązał współpracę z szeregiem lokalnych firm. jak Expal, Escribano, GMV i Iveco. Najpewniej utworzą one konsorcjum odpowiedzialne za produkcję PULS-a zgodnie z wymogami hiszpańskich artylerzystów. Planuje się, że lokalny przemysł będzie odpowiadał za 75% produkcji wyrzutni oraz 90% wytwarzanej amunicji. Pozyskane ma być 16 wyrzutni osadzonych na podwoziu samochodów ciężarowych Iveco, które trafią na wyposażenia 63. Pułku Artylerii Rakietowej. W przyszłości liczba ta najpewniej się zwiększy, pojawiały się informacje o docelowym posiadaniu przynajmniej 24 wyrzutni.

Reklama

Oprócz tego zakupiono 12 wozów amunicyjnych z dźwigowym systemem załadowczym,dwa pojazdy zabezpieczenia technicznego, sześć wozów rozpoznawczych, 10 pojazdów dowodzenia, wielofunkcyjne radary artyleryjskie, bezzałogowe systemy rozpoznawcze, pakiet logistyczny i szkoleniowy. Jeżeli chodzi o efektory, to nabyto łącznie 288 rakiet Accular 122 (donośność 35-40 km) wraz z 16 modułami transportowo-startowymi dla nich, 112 rakiet EXTRA o zasięgu rażenia 150 km wraz z 26 wyrzutniami dla nich. Stawkę zamyka zakup 64 pocisków rakietowych Predator Hawk o donośności 300 km wraz z 32 wyrzutniami transportowo-startowymi dla nich oraz 216 rakiet szkolnych. Dostawy całych systemów mają rozpocząć się w przyszłym roku, zaś koniec zaplanowany jest na rok 2028. Wartość podpisanej umowy wyniosła około 700 mln euro.

Czytaj też

Jest to tym samym kolejny w ostatnim czasie sukces izraelskiej spółki, która sprzedała opisywaną konstrukcję do kolejnego kraju. W maju Holandia zdecydowała się na zakup 20 artyleryjskich systemów rakietowych PULS o wartości 305 mln dolarów. Dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych 5 lat. Izraelska oferta okazała się lepsza od amerykańskiej (M142 HIMARS) m.in. ze względów finansowych. Holenderskie wyrzutnie PULS zostaną osadzone na samochodach ciężarowych Scania Gryphus. Obok Holandii, Niemiec oraz Izraela na pozyskanie PULS zdecydowały się także Dania oraz Maroko. Wybór tego systemu rozważają również Hiszpania i Tajlandia.

Reklama

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów.

Czytaj też

Autor. Elbit Systems
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. szczebelek

    16 wyrzutni i 400 pocisków jakby zibi miał to skomentować to powiedziałby, że hiszpański rząd kupił sprzęt na defiladę . Ktoś myśli, że w razie ataku na wschodnią flankę to te wyrzutnię zostaną tam wysłane? 🤫🤭

    1. spamer

      Nie to co PL - 20 Himarsów i 30 ATACMS.... Moskwa już kapituluje...

  2. OptySceptyk

    Ojej, to tak się da? Można wynegocjować produkcję w kraju? I to przy takim niewielkim zamówieniu? No jak to możliwe? A ja tylko przypomnę, że bodajże w 2018 odrzuciliśmy ofertę izraelską na Homara, bo była ponoć droga.

    1. szczebelek

      Ciekawe czy zadziała przy minusowej temperaturze 😮‍💨🤫

    2. OptySceptyk

      @szczebelek Niemcy kupili, a ich klimat nie różni się zasadniczo od naszego. Holandia kupiła. Dania kupiła. Nawet Kazachstan coś tam używa z izraelskich rakiet, a zimy to oni mają konkretne. Więc myślę, że twoja ciekawość została niniejszym zaspokojona.

    3. ordinary soldier

      @szczebelek A dlaczego miała by nie zadziałać?

  3. Alsecco

    24 wyrzutnie....no, no........Andora zadrżała.

Reklama