Reklama

Siły zbrojne

Niderlandy wybrały izraelską wyrzutnię. Wygrała z HIMARSem

PULS
Wyrzutnie PULS dla Niderlandów będą posadowione na podwoziu Scania.
Autor. Elbit Systems

Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów zawarło z koncernem Elbit Systems umowę dotyczącą dostawy w ciągu pięciu lat 20 artyleryjskich systemów rakietowych PULS (Precise & Universal Launching System). Wartość kontraktu oszacowano 305 mln dolarów.

Reklama

Wyrzutnie zostaną posadowione na wybranych przez użytkownika ciężarówkach podwyższonej mobilności Scania. Najprawdopodobniej będą to nowe pojazdy Scania Gryphus. Do tego w ramach umowy dostarczona zostanie amunicja różnego typu i kalibru z której mogą korzystać wyrzutnie PULS oraz serwis i usługi szkoleniowe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Co ciekawe, system PULS ( Precise & Universal Launch System ) firm Elbit Systems okazał się lepiej spełniać wymagania Amsterdamu niż amerykański HIMARS.  Jak informuje niderlandzkie ministerstwo obrony, oferta izraelska okazała się lepsza nie tylko ze względu na koszt, ale też większą liczbę pocisków oraz innych nabywców z Europy. Na jego zakup zdecydowała się również Dania, a Niemcy rozważają taką możliwość.

Produkowany przez Elbit PULS to system oparty na otwartej architekturze, umożliwiającej przyszły rozwój i integrację starszych rozwiązań C4i oraz gwarantującej elastyczność w dostosowywaniu do indywidualnych wymagań klientów. Wyrzutnia umieszczona może być na pojeździe ciężarowym wysokiej mobilności lub podwoziu gąsienicowym i uzbrojona w dwa wymienne zasobniki z rakietami. Dostępny pakiet amunicji obejmuje pociski 122 mm Accular  (18 rakiet) o zasięgu do 35 km, 160 mm Accular  (10 rakiet) o zasięgu do 40 km, EXTRA (cztery rakiety) o zasięgu do 150 km oraz Predator Hawk (dwie rakiety) o donośności 300 km.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. michal2022

    Trochę wygląda jak z dyskontu po promocji, ale jak to schowają w tirach to bądź mądry, który trafić dronem kamikadze

    1. Ralf_S

      Pozostaje pytanie, czy obsługa ma jakąś osłonę w tej kabinie, choćby przed kamieniami...

    2. Czytelnik D24

      Pewnie i cenę promocyjną na to coś dostali. Podejrzewam też, że brali pod uwagę obłożenie zamówieniami na HIMARS.

    3. Davien3

      @michał ale wiesz ze to nie cywilna ciężarówka ale wojskowa? I to co proponujesz oznacza ze stworzysz broń dla terrorystów

  2. Alibi

    Bez łapówek Izrael niczego by nie sprzedał. Jak pokazuje historia żydzi są nawet sabotować własne produkty..

  3. Pirat

    122m lub 160mm to trochę malo.

    1. Seb66

      Izraelskie niekierowane Accular 122mm mają CEP poniżej 15m. NIE chcesz być w odległości choćby 15 m od wybuchającej głowicy nawet "małego" 122mm. A zasięg tych rakiet dochodzi obecnie do 50km. Mało? Z ich CEP?

    2. Davien3

      @Seb jak co to zasieg Accular 122mm to maks 35km a CEP 10m na 40 km to lataja pociski 160mm które sa juz kierowane

    3. Czytelnik D24

      @Seb66 Niekierowana rakieta o zasięgu 50km trafia w kółko o średnicy 15m? Ale bajdurzysz. Wystarczy odrobina wiatru i już pocisk zboczy o dobre kilkadziesiąt metrów na całej długości trasy. Tak wysoka celność jest zarezerwowana dla systemów naprowadzanych.

  4. DIM1

    Ju widzę w jak ekspresowym tempie Izrael dostarczałby nam części zamienne i amunicję, w razie rosyjskiej napaści. Natomiast faktycznie, że w odróżnieniu od naszych ciężarówek, tej nie odróżni się od miliona innych "cywilnych pojazdów" - coś o co zawsze tu spamowałem. Najlepsze możliwe maskowanie - saturacja informacją o obiektach.

    1. DIM1

      @DIM1 -dokończenie. "Konetener 20-stopowy" na tę wyrzutnię, tę ze zdjęcia... ścianki kontenera rozkładające się w ciągu 10-20 sekund, w stopniu wystarczającym dla odpalenia rakiet... Ruscy zademonstrowali to już wiele lat temu (przedsiębiorstwo Ałmaz). Ww końcu i Holedrzy z Żydami poszli po rozum do głowy. A Polacy ? Nasze najważniejsze ciężkie bronie, podobnie jak wszystkie w ogóle ważne wojskowe pojazdy mają momentalnie wyróżniać się spośród tysięcy auto wokół, by skomputeryzowane rozpoznanie obrazowe wroga nie miało trudnego zadania. A to już nie te czasy ! Ale to wciąż nie jest rozumiane ! "Rycerskie" łby !

    2. Chyżwar

      Dokładnie. W przypadku wojny z rosją od Żydów dostalibyśmy co najwyżej guzik z pętelką.

  5. rwd

    Przez nasze zamówienie Holendrzy musieliby długo czekać na Himarsy więc zamówili co innego.

    1. Extern.

      Hmm, ale niedawno gdzieś tu pisało że Himarsy mają też produkować Niemcy. A ponieważ Holendrzy raczej dosyć ściśle synchronizują swoje pomysły z Niemieckimi planami to czyżby zrezygnowano z tego pomysłu?

    2. MiP

      Jakie zamówienie ?? bo póki co zamówiono 20 wyrzutni i zapytano o prawie 500 kolejnych ale zamówiono tylko 20

    3. LOUT

      Extern. - (1)Niemcy dopiero wybierają/zastanawiają się(a u nich może to długo potrwać, patrz słowo klucz - BAAINBw, heh), który system wybrać, ponieważ mają przynajmniej 2 a nawet 3 opcje. Dwie główne opcje to EURO-PULS (KMW + Elbit) i HiMARS Rheinmetall + LM) a trzecia, ultraskomplikowana i High-tech od Diehl, ale nie ma praktycznie szans. Niemcy mają być centrum PULS na Europę i dokładają rakiety 300km+ od MBDA plus podwozie itp. EURO-PULS jest cenowo kozrystniejszy od HIMARSA i praktycznie był dogadany, ale RM + LM próbują kontrować ze swoim produktem, właśnie tym centrum HIMARSa w Europie w Niemczech, chociaż Polska więcej zamówi/kupi.

  6. OptySceptyk

    Mogliśmy mieć fabrykę tych rakiet w Polsce od kilku lat. No, ale wyszło, jak wyszło

    1. szczebelek

      Na pewno 🤣🤣🤣 Poprzednią procedurę na 56 sztuk HIMARS zamknięto w 2018 po roku podpisaniu umowę na 20 sztuk, więc kupując sprzęt, który by wystrzelił 336 rakiet na salwę nigdy by nie spowodował budowy fabryki.

    2. OptySceptyk

      @szczebelek nie mówię o procedurze na Himarsa tylko na Homara sprzed lat. W ofercie była fabryka. Wtedy stwierdziliśmy, się jest za drogo.

    3. Seb66

      #Opty....Zgadza się. Jeszcze za "wczesnej" Platformy były mocne oferty włącznie z fabryką pod polskim zarządem. Wtedy tez- jako jedyni Izraleczycy -oferowali też transfer technologii rakietowych. Oferowano niemal wszystko od rakiet 122mm z CEP poniżej 15m, przez 160mm aż do balistycznych. Ale...wojny miało nie być przez kolejne 50 lat, więc MON nawet nie zamawiał naszych najnowszych Langust-2, nie mówiąc o amunicji do nich. Ówczesny MON zrobił WSZYSTKO, by n i e wzmocnić zdolności WP. Ciekawe ilu z "tych" ludzi nadal "pracuje" w MON na...niekorzyść WP?

  7. michmu

    Czyli taki izraelski chunmoo

    1. Davien3

      @Michnu nie to taki izraelski M270 MLRS bo Chunmoo nie ma rakiet powyzej 80km

    2. szczebelek

      A CAMM-ER nie istnieją, a K2 to najdroższy czołg na rynku, więc jesteś z PSL-u 🤣🤣🤣

    3. Kapsik

      No Davien 3 powiedz to Koreańczykom żeby nie sprzedawali rakiet których nie mają. Bo przecież w podpisanej przez nich umowie wykonawczej sprzedali nam również rakiety o zasięgu 150km. Ty to zawsze jesteś lepiej zorientowany od samego producenta.

  8. CdM

    Skuteczność himarsów na Ukrainie bardzo spadła odkąd Rosjanie nauczyli się zakłócać ich naprowadzanie GPS. Ciekaw jestem czy U dostali jakieś stare warianty M30/31 czy też po prostu USA nie mają lepszych. I czy taki sam problem miałyby również ATACMS.. JEstem również zarąbiście ciekaw, czy rosyjskie rakiety naprowadzane glonass są równie wrażliwe na zakłócanie - a jeśli nie, to czemu. W ogóle jak się mają GPS i GLONASS pod względem odporności.

    1. Davien3

      @CdM to po kolei Ukraina dostała raczej starsze wersje GMLRS a co do ATACMS to najnowsze moga nawet atakowac cele ruchome wiec problemów by raczej nie było GLONASS musi dzialac na 10x mocniejszym sygnale od GPS który moze wzmocnic swój sygnal prawie 10x wiec znacznie łatwiej zakłócic GLONASS niz GPS bo Amerykanie moga zwyczajnie wzmocnic sygnał a z GLONASS juz nic nie zrobisz.

    2. Pirat

      Czytałem że Amerykanie zmienili oprogramowanie na wyrzutniach Himars, zakłócanie już nie jest takie skuteczne.

    3. szczebelek

      Codzienne rakiety HIMARS trafiają w cele, więc dalej możecie wierzyć, że FR zaleje NATO tysiącami czołgów.

  9. Endres

    Czyli, jak dobrze liczę, to Niderlandy ( czyli Holendrzy ) mogą liczyć na dostawę CZTERECH sztuk tych systemów z Izraela, rocznie, bo kontrakt opiewa na 20 sztuk w ciągu pięciu lat, a montowanych na TIRach, lekko zmodyfikowanych. No, kudy im od tempa dostaw naszych Himarsów z USA, Za to my mamy pełny wypas. I obietnicę produkcji amunicji do naszych Himarsów, u siebie.