Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania coraz bliżej zakupu swojego Homara

Autor. Escribano Mechanical & Engineering.

Hiszpański rząd dał „zielone światło” dla zakupu nowego systemu rakietowego dla tamtejszej armii w ramach programu Silam. Ma on na celu opracownie wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet bazującej na zagranicznej licencji, która ma być w większości produkowana w kraju. Mowa tutaj zarówno o regionalizacji podwozia, jak i efektorów.

Reklama

Wedle wcześniejszych zapowiedzi, kluczowym aspektem przy wyborze systemu rakietowego ma być zaangażowanie rodzimego przemysłu w jego produkcję. Przodować miał tutaj Elbit Systems z systemem PULS, który miał przychylność także hiszpańskiej armii. Izraelski producent w celu zwiększenia atrakcyjności oferty, nawiązał współpracę z szeregiem lokalnych firm. jak Expal, Escribano, GMV i Iveco. Najpewniej utworzą one konsorcjum odpowiedzialne za produkcję PULS-a zgodnie z wymogami hiszpańskich artylerzystów w przypadku oficjalnego wyboru tego rozwiązania jako bazy dla programu Silam. Planuje się, że lokalny przemysł będzie odpowiadał za 75% produkcji wyrzutni oraz 90% wytwarzanej amunicji. Pozyskane zostaną najpewniej 24 wyrzutnie osadzone na podwoziu samochodów ciężarowych Iveco, które trafią na wyposażenia 63. Pułku Artylerii Rakietowej. Wartość całego programu oszacowano na 576,5 mln euro. W postępowaniu poza izraelskim PULS-em biorą udział także dwie inne konstrukcje zagraniczne: południowokoreańskie K239 Chunmoo oraz brazylijski Astros II.

Reklama

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów.

Czytaj też

System rakietowy EuroPULS.
System rakietowy EuroPULS.
Autor. Defence24
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. OptySceptyk

    Niemożliwe. To się nie dzieje. Taki udział lokalnego przemysłu, przy takim niewielkim zamówieniu??? Przenosząc to na nasze 500 HIMARSÓW to Amerykanie powinni nam dopłacić i opracować kilka rodzajów amunicji na swój koszt.

    1. szczebelek

      To teraz unieważnienie kontraktów i przez trzy lata rozmowy o kupnie 48 sztuk Pulsa i cztery typy MLRS we WP 😂🤣

  2. Troll leśny

    hiszpański przemysł ma odpowiadać za 75% produkcji wyrzutni oraz 90% produkcji amunicji - można? można! tylko trzeba NEGOCJOWAĆ w interesie państwa, a nie drzeć propagandowego ryja, obrażać się na innych za ich poglądy, albo żądać łapówek pod stołem dla partii!

    1. szczebelek

      Zauważyłeś, że chodzi o 24 wyrzutnie, więc ile amunicji mógłbyś zamówić? Kraje zachodnie kupują Pulsa, bo pewny kontrakt wydłużył kolejkę oczekiwania.

  3. Bellcross

    Tylko D24 stosują takie tytuły artykułów. Rumuńska orka, hiszpański homar, czeska regina, egipski miecznik itd itd ….