Siły zbrojne

Gepardy chronią grupę batalionową przed dronami

Fot. US Army, Pfc. Jacob Bradford
Fot. US Army, Pfc. Jacob Bradford

Natowska Grupa Bojowa (NATO Battle Group Poland) dyslokowana do Polski w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (NATO enhanced Forward Presence) prowadziła w dniach 30 października do 10 listopada ćwiczenia Rifle Forge integrujące kontyngenty wchodzące w skład tej struktury. W jednym z elementów ćwiczeń, na poligonie Bemowo Piskie, rumuńskie Gepardy były testowane w zakresie zapewnienia osłony wojskom przed wrogimi bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP), dokonując tego we współpracy z żołnierzami brytyjskimi.

Dowodzący grupą bojową w Polsce Lt. Col. Craig Boyles z US Army (Stany Zjednoczone są państwem ramowym NATO Battle Group Poland) podkreślił potrzebę ciągłej pracy nad uzyskiwaniem interoperacyjności w zakresie sił oraz środków znajdujących się w składzie struktury dyslokowanej do Polski. Temu mają właśnie służyć kolejne ćwiczenia zgrywające kontyngenty i umożliwiające wojskowym symulację działań na współczesnym polu walki. Jedne z nich trwały pk. Rifle Forge w dniach 30 października – 10 listopada na kompleksie poligonowym Bemowo Piskie.

W ich trakcie można było zobaczyć chociażby szkolenie ogniowe żołnierzy wchodzących w skład Grupy Bojowej. Testowano możliwości działania piechoty, wspieranej m.in. przez pojazdy wchodzące w skład Grupy, w tym kołowe transportery opancerzone. Wojskowi mogli również zgrywać działania artylerii, zarówno lufowej jak i rakietowej. W ćwiczeniach wzięły udział nowe jednostki ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii, które dołączyły do działań natowskiej struktury dyslokowanej do Polski. W przypadku Amerykanów trzeba przypomnieć, że 3. batalion 161. Pułku piechoty Gwardii Narodowej z Waszyngtonu (nazwa wyróżniająca Dark Rifles) zastąpił w czerwcu tego roku 1. szwadron (nazwa wyróżniająca War Eagles) z 2. Pułku Kawalerii z Vilseck w Niemczech. W przypadku żołnierzy z Wielkiej Brytanii nowością jest pojawienie się wojskowych z Black Horse Troop, Royal Dragoon Guards, którzy obecnie zastąpili w Polsce wojskowych należących do 2nd Royal Anglian Regiment’s Poacher Troop. Brytyjczycy odpowiadają za przede wszystkim zdolności rozpoznawcze Grupy Bojowej.

Jak zwykle, uwagę jednak przyciągnąć mogły rumuńskie mobilne systemy obrony przeciwlotniczej Gepard (Flakpanzer Gepard powstał na bazie ulokowania na platformie czołgu Leopard systemu lufowego przeznaczonego do zwalczania celów powietrznych) należące do formacji Żelaznych Gepardów. Ta ostatnia przejęła obecnie zrotowała Strażników Nieba czyli inną jednostkę rumuńskich wojsk lądowych, która wcześniej wchodziła w skład natowskiej Grupy Bojowej. Rumuni zapewniają obecnie kluczowy element obrony przeciwlotniczej NATO Battle Group Poland. Na poligonie Bemowo Piskie ćwiczyli m.in. namierzanie oraz zwalczanie symulowanego napadu powietrznego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP) przeciwnika. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoją współczesne siły zbrojne, które mogą zetknąć się już z całą gamą środków bezzałogowych przeciwnika przeznaczonych do obserwacji, ale też koordynacji ostrzału artyleryjskiego, nie wspominając o bezpośrednim, kinetycznym rażeniu. 

Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 roku w Warszawie. Rok później, w marcu do Polski przybyły pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii oraz Chorwacji. Podobne grupy bojowe powstały także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumuni. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką w Wojsku Polskim, która ściśle współdziała z wojskami sojuszniczymi w kraju oraz deleguje siły i środki do wykonywania zadań w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Republice Łotewskiej. Obecnie w Polsce mamy już dziewiątą zmianę wojsk sojuszniczych. Jej żołnierze na co dzień stacjonują właśnie w Bemowie Piskim i przez dziewięć miesięcy ściśle współpracują z polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polskie-wojska-specjalne-we-wspolczesnym-swiecie/
Reklama

Komentarze