Reklama

Siły zbrojne

Szef MON i ministrowie obrony krajów bałtyckich o wspólnym bezpieczeństwie na Łotwie

Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON
Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON

„Rozmawialiśmy dziś na temat bezpieczeństwa, które jest oczywiście największym wyzwaniem, jakie przed nami stoi w kontekście tego, co dzieje się na Białorusi. W kontekście ataków hybrydowych, dokonywanych przecież na Polskę, na Litwę i na Łotwę. Również w kontekście trwających ćwiczeń ZAPAD-21. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wspólnie mogą ćwiczyć nasi żołnierze, w jaki sposób wspólnie możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania ministrów obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jak poinformował resort obrony, w poniedziałek, 13 września br. w Rydze szef MON uczestniczył w konsultacjach ministrów państw bałtyckich. Ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii omówili kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem i współpracą w regionie w kontekście trwających ćwiczeń Zapad-21, zagrożeniem hybrydowym ze strony białoruskiej oraz budowaniem odporności na tego rodzaju zagrożenia.

Podczas spotkania przedyskutowano także tematy podjęte na ostatnim szczycie NATO w Brukseli, dotyczące bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po południu ministrowie obrony obserwowali ćwiczenie pk. „Silver Arrow”, którego celem jest przygotowanie sił eFP (enhanced Forward Presence – eFP) do wspólnego prowadzenia działań obronnych. Podczas wizyty w bazie wojskowej Adazi minister Mariusz Błaszczak spotkał się żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu.

image
Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON

Podczas pobytu na Łotwie szef MON spotkał się także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ćwiczenia odgrywają kluczowa rolę jeśli chodzi o współpracę wojskową. Tu, na Łotwie państwem ramowym jest Kanada, pod dowództwem której ćwiczymy. Żołnierze podnoszą swoje umiejętności pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem (…) Kluczem do naszego bezpieczeństwa jest interoperacyjność i solidarność. To najlepsza odpowiedź na zagrożenia. Dbając o nasze bezpieczeństwo musimy współpracować ze sobą. Dużym zagrożeniem dziś jest dezinformacja i są cyberataki.

Mariusz Błaszczak

Szef MON podziękował również żołnierzom za ich zaangażowanie we wsparcie ochrony granic oraz za służbę poza granicami kraju.

image
Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON

Żołnierze Wojska Polskiego swoje zadania wykonują w sposób właściwy. Ich służba jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dziękuję żołnierzom za to, że cały czas doskonalą swoje umiejętności. (…) Nasze granice są bezpieczne. 2 tysiące żołnierzy Wojska Polskiego wspiera Straż Graniczną w naszym kraju. Na granicy polsko-białoruskiej budujemy także ogrodzenie. Robimy to wszystko, żeby zapobiec kryzysowi migracyjnemu.

Mariusz Błaszczak

Żołnierze PKW Łotwa realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Ma na celu realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecna IX zmiana polskiego kontyngentu liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wykonują zadania, korzystając przede wszystkim z czołgów PT-91 Twardy.

Od 2 września na Łotwie trwa międzynarodowe ćwiczenie Silver Arrow-21, podczas którego 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, podnosi umiejętności w zakresie współpracy międzysojuszniczej dotyczącej planowania i realizacji zadań obronnych. Wielkopolscy żołnierze wyposażeni są m.in. w samobieżne moździerze Rak i transportery Rosomak.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. LoaMax

    Mam prośbę dajcie ,jakieś artykuły o sprzęcie wojskowym ,czy opis wojsk z jakiegoś kraju ,jakiego kolwiek ,a nie tylko Białoruś ,Putin ,jakies pseudo modernizacje i pełno sprytni eksperci z MON ,normalnie jedno i to samo ,na okrągło ,już nawet się tu komentarze powtarzają ,to już zakrawa na Marylę Rodowicz i jej Małgosię ,aż dziw że ludzie nie mają tego już dość ..

  2. Litwa lotwa posiada sporo Rosjan...Także tego ? Choć uważam,że w tych 3 krajach powinien stacjonować po jednym dywizjonie himmars

    1. ałtor

      Możesz zawsze im zasponsorować.

    2. Sami niech sobie kupią

Reklama